Bude léto milostivé už naposledy?

Poradna
Podruhé a – dost. Tak alespoň zní slib poslanců Patrika Nachera (ANO) a Marka Výborného (KDU-ČSL) ohledně Milostivého léta II, které proběhne letos od 1. září do 30. listopadu. Jde o opakování akce, která na přelomu loňského a letošního roku pomohla lidem postiženým exekucí zbavit se dluhu. Další opakování se však už nepřipravuje především proto, aby dlužníci nezačali spekulovat s tím, že je i napříště stát jejich dluhů zbaví.
Milostivé léto II proběhne letos od 1. září do 30. listopadu. Jde o opakování akce, která na přelomu loňského a letošního roku pomohla lidem postiženým exekucí zbavit se dluhu. Ilustrační foto: Pixabay.com

V čem „milostivost“ této akce spočívá? Dlužníci, proti nimž bylo zahájeno exekuční řízení před 28. říjnem 2021 (začátek prvního Milostivého léta, pozn. aut.), mohou zaplatit pouze jistinu a odměnu exekutorovi v paušální výši 1 500 Kč bez DPH (1 815 Kč s daní) a bude jim odpuštěn celý dluh.

Tedy včetně pokut, úroků a penále, které dlužnou částku často posunují do nezvladatelných výšin. Zaplacenou jistinou se rozumí původní dluh.

Projev solidarity s dlužníky

Tato možnost se však nevztahuje na jakékoli dluhy, ale pouze na pohledávky „veřejnoprávních“ institucí.

Největší počet dlužníků registruje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), dopravní podniky a obce za nezaplacený nájem či svoz odpadu.

Podle Marka Výborného jde o projev solidarity a pomoci těm, kteří ji opravdu potřebují.

Ani tentokrát nejsou do Milostivého léta zahrnuty exekuce za finanční a správní delikty, i když podle předběžných informací stát počítá s podobnou „finanční amnestií“ také v této oblasti už na začátku příštího roku.

Milostivé léto mohou využít pouze fyzické osoby a nevztahuje se na dluhy z podnikání ani vůči soukromým subjektům. Například bankovní domy se však k této akci přidaly už loni, zájem o pokračování avizovala např. Moneta.

Pomáhá také věřitelům

Ukázalo se totiž, že Milostivé léto pomáhá nejen dlužníkům, ale i věřitelům, což potvrzuje mj. ředitel VZP Zdeněk Kabátek: „Při prvním Milostivém létu zhruba 15 tisíc našich klientů uhradilo dluhy ve výši 216 milionů korun. Jsme si vědomi, že jinak bychom se k těmto penězům těžko dostávali.“

Pražský dopravní podnik registroval platbu 14,5 milionů korun od zhruba 14 tisíců cestujících. Pokud by měli zaplatit nejen pokuty, ale i penále, šlo by o částku kolem 150 milionů.

O tom, že dostatečný prostor zůstal i pro pokračování Milostivého léta, svědčí statistika, že dopravní podnik nadále vede kolem 85 tisíc exekučních řízení a VZP eviduje zhruba 188 tisíc dlužníků s dlužným penále 13 miliard.

PSALI JSME:
Začíná dluhová amnestie. Ale ne všem!

Podle organizace Člověk v tísni, která účastníky této dluhové akce podpořila deseti miliony získanými ve sbírce a pomáhá jim se soudními spory s nespolupracujícími exekutory, zbavilo první Milostivé léto kolem 30 tisíc lidí mnohdy nesplatitelných dluhů.

Jedinečná nesystémová záležitost

„Jde o jedinečnou možnost, jak se snadno, levně a rychle zbavit exekucí,“ potvrzuje Filip Honzík z České bankovní asociace. „Na jednu stranu jde o nesystémovou záležitost, která by si měla udržet svou jedinečnost, protože jinak se stane předmětem spekulací ze strany dlužníků. Na druhou stranu stát, jako věřitel, vlastně omezuje sám sebe, což je v pořádku.“

A jak se zapojit do Milostivého léta? Podmínkou je exekuce zahájená před 28. 10. 2021 za dluh u instituce, která je tzv. veřejnoprávní (státní či se státní účastí). Nejčastěji jde o neuhrazené pojistné zdravotní pojistné, pokutu za černou jízdu, dluhy u ČEZ, poplatky a nájmy, nikoli nezaplacené daně, peněžní tresty, dluhy na sociálním pojištění či výživném apod.

PSALI JSME:
Další Milostivé léto. Dluhy jiných zaplatí poctiví občané

Podmínkou je, aby dluh byl vymáhaný soudním exekutorem a daná fyzická osoba nebyla v insolvenci. Nesmí tedy zrovna procházet oddlužením (osobní bankrot).

Kde najdete kontakt na exekutora?

Dalším důležitým krokem je oslovení exekutora, který dlužnou částku vymáhá, s oznámením, že se dlužník chce od 1. září zúčastnit Milostivého léta II. Pozor, u jednoho povinného (dlužníka) může dluh vymáhat i několik exekutorů, dokonce může jít u pohledávky vzniklé u jedné organizace. Pak je nutné oslovit všechny exekutory.

Počet vedených exekucí či spisové značky lze zjistit on-line v Centrální evidenci exekucí, na webu Exekutorské komory nebo na Czech Pointu. Pomoci by mohli také účetní firem, kde je dlužník zaměstnán, protože ti v rámci probíhajícího řízení bývají s exekutory v kontaktu.

PSALI JSME:
Jde vám po krku více věřitelů?

Exekutoři už nebudou natahovat

Exekutorům tentokrát přibyla povinnost na toto upozornění reagovat do 15 dní. Při prvním Milostivém létu tato lhůta povinná nebyla, což jednání často protahovalo. Tentokrát o kolik exekutor tento termín protáhne, o tolik se milostivé léto dlužníkovi prodlouží.

Dlužník tedy musí do 30. listopadu 2022 písemně (nejlépe doporučeným dopisem) sdělit exekutorovi, že žádá o zahájení postupu podle právní úpravy Milostivého léta, a připojit identifikační a kontaktní údaje. Exekutor na základě této žádosti zašle údaje potřebné k uhrazení jistiny (včetně její aktuální výše) a své odměny. Zaplacením se dlužník svého závazku zbavuje.

Musí to však stihnout do konce listopadu 2022, pak tato šance skončí. Jak to vypadá, tak definitivně.

PSALI JSME:
Na Milostivé léto letos (a asi naposledy) naváže Babí léto

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Chodče, při mrazech na chodník nelez!

Je týden před Vánoci a paní Vendula vyráží z bytu pro poslední dárky pro vnoučata. Dojde však sotva do poloviny obvyklé trasy k metru a sen o poklidných Vánocích se jí rozplyne. Pád na namrzlém chodníku v první …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB