Bytová výstavba se mírně zvýšila, podle odborníků to ale stále nestačí

Stavební úřady v letošním druhém čtvrtletí roku vydaly 22 639 stavebních povolení, ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to bylo o 4,5 procenta více. Počet zahájených bytů ve 2. čtvrtletí 2019 se meziročně zvýšil o 6,7 procenta a činil 9 536 bytů. Připomíná to Kvartální analýza českého stavebnictví společnosti CEEC Research.
Je nutné, aby se výrazně zjednodušil proces povolování nových staveb a umožnila se výstavba velkých rezidenčních projektů se stovkami bytů, které na rezidenčním trhu chybí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle odborníků to však stále nestačí. Na trh se nedostává potřebný počet nových bytů, a tak ceny zákonitě stoupají. Podle Petra Bartoně, hlavního ekonoma investiční skupiny Natland, úřední prostoje navíc zvyšují ceny bydlení mnohem závažněji v době rostoucí poptávky.

„Kdyby se města vysídlovala, neměla by zdlouhavá stavební řízení takový zásadní vliv. Ale dnes jsme v Česku svědky téměř dokonalé bouře a v ní je laxní přístup k jakýmkoli reformám stavebního řízení obzvláště odsouzeníhodné,“ říká Bartoň. „Centrální banky zejména v Evropě již několik let praktikují uvolněnou měnovou politiku, která drží úrokové sazby při zemi. To sice teoreticky přiblíží lidi k jejich snu o vlastním bydlení – co je to ale platné, když jim peníze ušetřené za levnější hypotéky zdaleka ani nepokryjí růst cen nedostatkových bytů,“ vysvětluje.

„Banky se snaží bojovat o poslední potenciální klienty, které ještě od možnosti hypotečního financování vlastního bydlení opakované restrikce České národní banky (ČNB) definitivně neodstřihly,“ poznamenává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

PSALI JSME:
Hypoteční trh se už letos propadl téměř o 26 miliard

Odsouzeni k nájmu

Že nejde o planá slova, dokazují podle něj pravidelně zveřejňované statistiky z hypotečního trhu. „Zatímco během prvních osmi měsíců loňského roku získalo hypotéku celkem 64,5 tisíce lidí, letos jich bylo už jen 50 tisíc. Takřka 15 tisíc domácností tak centrální bankéři připravili o možnost získat vlastní bydlení a odsoudili je do závislosti na nájemním bydlení,“ upozorňuje Korec.

Kdo nedosáhne na hypoteční úvěr, poohlíží se po pronájmu. A začátkem října to bude rok, co vlivem doporučení ČNB takových lidí značně přibylo. V Praze se dnes průměrné nájemné v nejžádanějších bytech 2+kk pohybuje okolo 16 tisíc korun bez poplatků. Růst cen nájmů ve velkých městech ale už zpomaluje a jsou lokality, kde se již zastavil.

„Poptávka po nájemním bydlení na území hlavního města během letošního roku kontinuálně roste. V závislosti na lokalitě či vybavení bytu zvedají majitelé i nájemné, v prvním půlroce od zavedení opatření ČNB ale výrazněji, než v posledních šesti měsících, “ konstatuje Jan Martina ze společnosti M&M Reality.

PSALI JSME:
Studentské pronájmy. Majitelé si z vysokoškoláků dělají „dojné krávy“

Od září novela platit nebude

Už pár týdnů je přitom jasné, že od letošního září novela stavebního zákona s tzv. fikcí souhlasu platit nebude, navzdory původním plánům a slibům Ministerstva pro místní rozvoj. „Odborníci si od zavedení tohoto institutu slibovali urychlení povolovacích procesů, které v době ekonomického boomu paralyzují tuzemské stavebnictví,“ připomíná Jana Sečkářová, předsedkyně představenstva společnosti Natland Real Estate a partnerka skupiny Natland.

Průměrná cena vypočítaná z celé nabídky na trhu v Praze vyšplhala dokonce na „kulatých“ 100 tisíc korun. To je o polovinu víc, než v roce 2015. Za stejné období se ale takřka zdvojnásobily i stavební náklady. Dražší byty kvůli administrativním překážkám mohou podle ekonomů podvázat další hospodářský růst.

PSALI JSME:
Padesátimetrový byt vyjde stavebně na milion, stometrový domek na 2,5 milionu

Zejména mladí lidé se dnes stěhují do měst ještě více, než v minulosti. Nalézají tam lepší uplatnění v oborech, která sama vláda prosazuje, jako znalostní ekonomika. Rostoucí ceny bytů však mnoho lidí odrazují a zvyšují jejich mzdové požadavky.

„Pokud bychom zavřeli hranice, mohly by se firmy přesunout do vesnic, kde není bytová otázka natolik palčivá. Ve svobodném světě se však často firmy raději přesunou do zahraničí – nebo k nám vůbec nepřijdou. Před přesně třiceti lety jsme snili, jak rychle doženeme Západní Evropu. Dnes nás drahé byty od tohoto snu vzdalují. Klíč ke zlepšení má jen stát,“ domnívá se Bartoň.

Podle Korce se příliš nedá čekat, že by tuzemští centrální bankéři svůj destruktivní postoj v blízké době nějak zásadně přehodnotili: „Musí proto zasáhnout politici, protože (ne)dostupnost bydlení začíná být obrovským společenským problémem. Je nezbytně nutné, aby se výrazně zjednodušil proces povolování nových staveb a hlavně umožnila výstavba velkých rezidenčních projektů se stovkami bytů, které nyní na vyschlém rezidenčním trhu kriticky chybí.“

PSALI JSME:
Český stát si u nových bytů bere na DPH mnohonásobně více, než jiné země EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.