Čas na výměnu starých kotlů se krátí. Čím je nahradit?

Analýza
Do září příštího roku musejí být odstaveny staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou, nebo jen první či druhou emisní třídu. Pro mnohé domácnosti to může být příležitost přejít na čistší, úspornější i výrazně pohodlnější vytápění plynem, tepelným čerpadlem či dřevokotlem.
Do září příštího roku musejí být odstaveny staré kotle na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na počátku letošního roku bylo podle odhadů odborníků stále v provozu více než 300 tisíc starých kotlů na tuhá paliva, jejichž provoz bude dle zákona o ochraně ovzduší za rok zakázán. V praxi jde o kotle vyrobené do roku 2000, mnoho kotlů na tuhá paliva nízkých emisních tříd však bylo vyrobeno i po tomto datu.

Jak nedávno upozornil Český plynárenský svaz, v Česku je jen omezený počet techniků a ti tak na takový počet výměn do září 2022 nemusejí mít časové kapacity. Doporučuje proto s výměnou neotálet. Za provozování nevyhovujících kotlů totiž hrozí pokuta až 50 000 korun.

„V Česku je dlouhodobý nedostatek odborníků, kteří mohou nové kotle instalovat. A velmi vytížené jsou i všechny projekční a montážní firmy,“ upozornil Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i LPG.

S blížícím se termínem zákazu provozu starých kotlů na tuhá paliva lze proto očekávat, že vytíženost montážních firem dále poroste a jejich dodací lhůty se ještě více prodlouží. Odborníci proto radí, že by majitelé starých kotlů neměli s jejich výměnou příliš otálet.

PSALI JSME:
Blíží se povinná výměna starých kotlů na uhlí

Přechod na zemní plyn ale může zkomplikovat jedna překvapivá skutečnost. V Česku totiž není úplně výjimečná nedostupnost distribuční soustavy zemního plynu v daném regionu. Nejde přitom pouze o odlehlé horské či příhraniční oblasti.

Podle údajů Českého statistického úřadu je podíl neplynofikovaných obcí velký například ve Středočeském i Jihočeském kraji. V okresech Příbram, Rakovník, Benešov a Tábor nemá možnost zřídit plynovou přípojku kolem 80 procent obcí. Podobně je na tom také okres Pelhřimov v kraji Vysočina.

Alternativou zemního plynu u objektů, u nichž je připojení k plynovým rozvodům komplikované či nemožné, může být tepelné čerpadlo, ale to se nehodí pro starší energeticky náročnější domy. Další možností je LPG ve formě čistého propanu dodávaného do zásobníku.

Ten se umísťuje na pozemku poblíž domu nad i pod úroveň terénu. Je tedy nezávislý na rozvodných sítích a netýkají se ho tak možné poruchy či odstávky. Plyn ze zásobníku v praxi vychází jen o málo dráž, než obvyklejší zemní plyn.

PSALI JSME:
Elektřina a plyn zdraží. Až o deset procent

„Propanový zásobník si zákazníci pronajímají od dodavatele za symbolickou cenu. Zatímco zemní plyn vychází v průměru na 1,70 koruny na kilowatthodinu, celkové náklady na jednu kilowatthodinu energie u propanu se pohybují okolo dvou korun,“ uvedl Karlík s tím, že i u propanu lze dosáhnout zajímavých úspor nákupem zásoby plynu v létě.

Rozdíl mezi vytápěním zemním plynem a propanem je kromě nutnosti instalace zásobníku na plyn minimální. Využívají se stejné kotle a spotřebiče, které je pouze třeba „přetryskovat“ na jiný typ plynu. V obou případech umí moderní plynové kondenzační kotle využívat i teplo spalin, díky čemuž pracují s účinností až 108 %.

Konkrétní investice do propanového vytápění v případě zásobníku o objemu do pěti metrů krychlových u rodinného domu s vytápěnou plochou mezi 100 a 200 metry čtverečními se v současnosti rámcově pohybuje od 85 do 143 tisíc korun včetně DPH.

Vyplývá to z kalkulace společnosti Sidomont, která provádí montáže rozvodů vody, kanalizace, plynu a vytápění včetně veškerých revizí a zkoušek. Kalkulace zahrnuje vše včetně kotle. Otopná soustava v rámci daného domu – od kotle dál – už je individuální záležitostí. Někde stačí připojit plynový kotel na stávající soustavu, někde se kompletně rekonstruuje.

PSALI JSME:
Čím topit? Vítězí hnědé uhlí, ale…

Naproti tomu u tepelného čerpadla je nutné počítat s počáteční investicí minimálně 250 tisíc korun. Konkrétní kalkulace společnosti Sidomont pro tepelné čerpadlo pak v obdobném případě vychází na téměř 290 tisíc korun. Tepelné čerpadlo nicméně vyniká velmi levným provozem. Podle tzv. takzvaného topného faktoru dokáže z jedné kilowatthodiny spotřebované elektřiny vyrobit třeba i pět kilowatthodin tepla.

Rizikem jsou ale náklady na údržbu během jeho životnosti. Podle odborníků je kritickým místem kompresor, který často mívá výrazně nižší životnost, než se udává. Při chladnějším počasí pak provoz „táhne“ drahá elektřina. Obecně platí, že tepelné čerpadlo je vhodné hlavně do dobře zateplených staveb se spíše nižší spotřebou tepla na vytápění.

Podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandy v době citelně zdražujících energií v čele s elektřinou představuje z hlediska mnohých domácností atraktivní alternativu také palivové dříví, například pro krbové vytápění či topení dřevokotlem. Jenže po letech zlevňujícího dříví nyní kvůli kůrovci hrozí poměrně citelný růst ceny palivového dříví.

PSALI JSME:
Zlevňování dřeva skončilo. Hrozí zdražování

Zavřít reklamu ×
  1. Asi přestanem topit úplně! Pro EU je uhlí nepřijatelné,jádro(elektřina) rovněž a plyn kvůli závislosti na Rusku je rovněž nežádoucí. Jedině plenit lesy a topit dřevem…….

  2. Tento článek je dost nesmysl.Topit propanem (max.5m3 nádrž) je ekonomická sebevražda,TČ vzduch voda bez problémů,výkon čerpadla 70% ztrát,zbytek bivalentně elektrokotel, nízký tarif cca 3Kč/kWh.Už jsem řadu objektů realizoval,cena provozu jak dřív za cenu hnědého uhlí,jen si musíte pohlídat velikost radiátorů (nižší teplotní spád).Howgh (domluvil jsem)

  3. Vláda nyní připravuje 4 vlnu kotlíkových dotací!To co vymysleli je jedním slovem paskvil a katastrofa pro běžného občana!Na dotaci dosáhnou jenom lidé s ročním příjmem 161000 kč!!!! Tak že max. důchodci a podnikatelé kteří samozřejmě nevykazují žádné příjmy!!Mám 5 členou rodinu a vzhledem k tomu,že i na děti se bude automaticky počítat max. příjem 161000 kč,tak jsou rodiny v ČR bez šance!!!Hlavně ,že platím nejvyší daně!!Ať už jde tahle vláda do kytek!Tyhle blby opravdu volit nebudu!Umí jenom brát!Daně,daně,daně!!!!!Tak to vy podporujete rodiny v ČR!Jenom nám hážete klacky pod nohy!

  4. Dnes ano, ale v okamžiku zdražení elektřiny o 50% už to bude sebevražda. O životnosti „srdce“ TČ víme taky své a nové za stovku nekoupíte. Nejlevnější provoz dnes zaručí jedině krbová vložka či kamna s vodním výměníkem. A to jak s ohledem na pořizovací cenu do 50000,-Kč, tak s tím, že dřeva je všude dost.

  5. co takhle snížit cenu plynu máme 3 nejdražší plyn v evropě s ohledem na kupní sílu. Němec platí za plyn o malinko víc ale má třikrát větší plat.
    Když se sníží cena plynu (Maďaři platí zhruba polovinu) tak lidi budou přecházet samovolně i bez dotací,
    Co je platné když budete mít nový plynoví kotel za bůra když nebudete mít na plyn.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.