Cena energy drinku Prime padá dolů. Podle odborníků teď bude pro děti ještě dostupnější

Obliba nápoje Prime v tuzemsku stagnuje, či dokonce klesá, a jeho cena již tři měsíce v řadě míří dolů. Čas radovat se ale nenastal. To, že je tento energetický nápoj levnější, bohužel znamená také to, že je pro děti dostupnější.
Jedno balení energetického nápoje Prime obsahuje 200 miligramů kofeinu, což je dvakrát více než Red Bull a čtyřikrát více než šálek silného espressa. Foto: Harry Cavanagh – https://www.flickr.com/photos/198473482@N08/53031483585/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134119807

Pokles ceny je signálem, že boom opadl a o pro děti nebezpečný nápoj Prime už není natolik extrémní zájem. Lze tak usuzovat například dle řady akčních nabídek. Od konce listopadu, tedy za poslední tři měsíce, cena nápojů Prime vytrvale klesá.

„Zatímco před třemi měsíci se obvyklá cena pohybovala vysoko nad hranicí stokoruny, nyní lze tento nápoj koupit i za méně než 50 korun,“ sdělila redakci FAEI.cz Helena Gherasim z Think Tanku racionální politiky závislostí.

Nižší ceny nemění nic na rizicích, právě naopak. „Výrazný pokles může nastartovat opětovný zájem, a to mezi skupinou dětí a mladistvých, kteří si doposud právě z důvodu vysoké ceny nemohli z kapesného Prime dovolit,“ uvedla Helena Gherasim.

„Levnější tak znamená dostupnější pro nejvíce zranitelnou skupinu, a to jsou děti. Ty jsou přes vlivné YouTubery hlavním cílem. Alarmující však je, že složením jsou tyto nápoje pro děti a dospívající zcela nevhodné,“ doplnila.

Nápoje Prime propagují od roku 2022 youtubeři Logan Paul a KSI, které na celém světě sledují miliony lidí a kteří mají podle dostupných informací dohromady 20 procent ze zisku z prodeje drinků Prime Hydration. První řada nápojů Prime se skládá z deseti procent z kokosové vody a obsahují elektrolyty (draslík, hořčík a vápník, pozn. red.), vitamíny skupiny B a BCAA.

Výrobci uvádějí, že tato verze výrobku, tzv. sportovní nápoje, neobsahuje žádný přidaný cukr ani kofein a má přibližně 20 kalorií na láhev. Stejně jako mnoho jiných nápojů bez cukru je slazen acesulfamem draselným a sukralózou. Po uvedení na trh v roce 2022 si výrobek získal zvýšenou pozornost na sociálních sítích a zároveň byl propagován mainstreamovými sportovci.

V případě druhé řady nápojů Prime jde o energy drinky. Jedno balení nápoje obsahuje 200 miligramů kofeinu, což je dvakrát více než Red Bull a čtyřikrát více než šálek silného espressa. „Energetické nápoje tak mohou způsobit okamžité zdravotní problémy, které primárně postihují kardiovaskulární a nervový systém,“ informoval Petr Pleva z Think tanku racionální politiky závislostí.

„Patří sem zvýšený krevní tlak, srdeční frekvence a změny srdečního rytmu. Z hlediska nervového systému jsou pak běžnou známkou předávkování kofeinem bolesti hlavy, nespavost či nervozita,“ vysvětlil Pleva.

Ani jiné energetické nápoje s nižším obsahem kofeinu, než kolik lze najít v Prime, nejsou pro děti vhodné, zejména kvůli vysokému obsahu cukru. Dlouhodobé užívání vede k chronickým zdravotním potížím – problémy s ledvinami, zubním kazům, rozvoji diabetu 2. typu a obezitě.

Energy drink Prime opětovně otevřel celospolečenskou diskuzi na téma dostupnosti energy drinků. „Stávající legislativa se dostatečně nezabývá vysokým obsahem kofeinu a cukru a nezohledňuje ani specifickou zranitelnost dětí a dospívajících,“ domnívá se Helena Gherasim.

Podle ní potenciální toxicita kofeinu, způsobená jak jeho vysokou koncentrací v těchto nápojích, tak i spotřebou podporovanou agresivním marketingem, podtrhuje nutnost přísnějších pravidel dostupnosti omezené věkovou hranicí.

V řadě evropských zemí platí zákaz prodeje a konzumace energetických nápojů dětmi a mladistvými. Jde třeba o Litvu, Lotyšsko, Velkou Británii, Dánsko, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko a části Španělska. Přímo nápoj Prime byl zakázán v Polsku, Dánsku a Nizozemsku.

Jenže ani regulace prodeje není všespásná. „Určitá osobní odpovědnost by měla jít i za rodiči. Vše začíná v rodině a u výchovy. Zajímejte se, za co vaše děti utrácejí, seznamte je s možnými riziky, trpělivě vysvětlujte a poukažte na medializované případy, kam až může neuvážená konzumace energy drinků vést,“ apeluje na rodiče Petr Pleva.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Energodrinky piju 6 roků,přes léto 2 litry a v zimě 1 litr denně. Jsem v pořádku. A nemám ani 20,ani 30 dokonce 40 let,prostě to pomáhá k lepším výkonům v práci kde v pohodě stačím mladým a kolikrtát mám lepší fyzičku. Je to zázrak tyto nápoje.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB