Strach z Trumpa v Bílém domě rekordně zdražuje zlato. To vyskočilo na cenu 50 000 Kč za unci

Analýza
Zlato tento týden poprvé v historii překonalo hranici 50 000 korun českých za troyskou unci, vyplývá z dat agentury Bloomberg (viz graf níže, pozn. aut.). Za výrazným růstem ceny drahého kovu stojí i obava z „neřízené střely“ Donalda Trumpa v Bílém domě. Po jeho nynějším úspěchu v primárkách trhy sází na další růst ceny zlata. Historicky rekordní ceny, takřka 2 142 dolarů, dosáhlo také v americké měně.
Zlato tento týden poprvé v historii překonalo hranici 50 000 korun českých za troyskou unci. Ilustrační foto: Zlato.cz

Růst cen zlata podporují jej také nákupy kovu v podání centrálních bank zemí, které se v čase napjaté geopolitické atmosféry, připomínající studenou válku, snaží omezit svoji závislost na dolaru. Jde například o Čínu, Indii, ale třeba i Turecko. S nevypočitatelným Trumpem v Bílém domě tato atmosféra nejspíše ještě zhoustne.

Přidávají se ale také krátkodobé kalkulace. Zejména obava z prudšího propadu akciových trhů v USA. Slabá páteční data k výkonu tamního zpracovatelského průmyslu podporují sázky na spíše dřívější, už dost možná červnové zahájení snižování úrokových sazeb americké centrální banky – Fedu.

Swapové trhy nyní přisuzují červnovému zahájení redukce sazeb v USA zhruba 64procentní pravděpodobnost, vyšší než v únoru.

Snižování sazeb zvyšuje atraktivitu zlata, které samo žádný úrok nenese. Takže možná je na místě spíše hovořit o tom, že snižování sazeb snižuje neatraktivitu zlata.

Ovšem někteří prominentní analytici stále uvádějí, že Fed letos vůbec snižování úrokových sazeb zahájit nemusí. Exministr financí USA Larry Summers už dříve dokonce řekl, že by jej úplně nepřekvapilo, pokud by další pohyb s úrokovou sazbou v podání Fedu nebyl dolů, nýbrž nahoru.

Summers přitom patří k lidem, kteří jako jedni z prvních – už počátkem roku 2021 – správně varovali před přicházející inflační vlnou, kterou i samotný Fed tehdy ještě podceňoval. Pokud by Fed opravdu snížení sazeb odsunul, akciové trhy – vyhlížející již redukci – by se v šoku mohly pořádně zatřást, takže zlato by zase na druhou stranu zúročilo svoji roli bezpečného útočiště.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zlato je nejdražší v dějinách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB