Češi a důchody: Průzkumy poskytly překvapivé údaje

Bouřlivé reakce na každou zmínku o prodloužení důchodového věku mohou vzbuzovat dojem, že Češi nežijí ničím jiným, než těšením na penzi. Možná je to ale jinak. Ukázal to průzkum NN životní pojišťovny a penzijní společnosti.
Celkem 57 procent lidí nesouhlasí s tím, že by nové důchody měly být nižší a Češi by si měli více spořit například dalším penzijním připojištěním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyplynulo z něj, že většina Čechů by během života ráda střídala období práce s volnem, a to i za cenu pozdějšího odchodu do důchodu. V mezinárodním srovnání tak patříme mezi ty vůbec nejflexibilnější. Průzkum se totiž uskutečnil v 11 zemích a zúčastnilo se ho na 12 tisíc respondentů. Předstihli jsme v něm mimo jiné Japonce, kteří skončili na druhém místě.

„Jde o překvapivé zjištění, protože při obdobném průzkumu před dvěma lety se Češi vyslovili jednoznačně pro klasický model, kdy člověk po ukončení studia pracuje bez přestávky až do důchodu,“ říká Michal Korejs, ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny.

Za změnou podle něj stojí nejspíš to, že lidé v posledních letech začali více dbát na rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. „Lidé v produktivním věku už nechtějí žít pouze prací, ale chtějí si užívat i čas pro sebe. Naopak jsou ale připraveni pracovat v důchodu,“ vysvětluje.

Studium-práce-důchod?                         

Klasický životní model se odehrává na ose studium-práce-důchod a v Česku se k němu nadále hlásí polovina z více než 1 000 respondentů průzkumu NN. 40 procent Čechů ale uvedlo, že už žijí tzv. vícestupňový model, který umožňuje střídání životních období práce a odpočinku.

Češi se nebojí ani „sabatiklů“, tedy několikaměsíčního neplaceného pracovního volna pro načerpání další chuti do zaměstnání. Je ale třeba myslet na dostatečné finanční zabezpečení. Některé firmy už dnes tento benefit zaměstnancům nabízejí.

„Mnoho lidí se tímto způsobem brání profesnímu vyhoření. Dle průzkumu by si ale půlroční neplacené volno mohla aktuálně dovolit pouze pětina pracujících Čechů. To je nejméně ze všech dotazovaných zemí,“ upozorňuje Korejs.

Parametry jsou stále citlivé téma

Když ale dojde na konkrétní parametry důchodového systému, už takový nadhled neprojevujeme. Přes 70 procent obyvatel Česka se sice shodne na tom, že je zapotřebí udělat nějaký výrazný zásah do důchodového systému, aby byl dlouhodobě udržitelný.

Celkem 57 procent lidí ale nesouhlasí s tím, že by nové důchody měly být nižší a Češi by si měli více spořit například dalším penzijním připojištěním. S návrhem souhlasí pouze 41 procent obyvatel. Nejvíce respondentů, konkrétně 68 procent, nesouhlasí s navázáním věku odchodu do důchodu s věkem dožití. Ukázal to průzkum společnosti Kantar pro Českou televizi.

Podle analytika společnosti Kantar Pavla Ranochy mají navrhovaná opatření obecně větší podporu mezi muži, lidmi s vyšším vzděláním a mezi vládními voliči. Ale i u nich jsou vidět jisté rozdíly.

Práce, volno, práce…

Výzkumníci NN životní pojišťovny a penzijní společnosti se ptali také na to, který z životních modelů by si lidé v ideálním případě rádi zvolili. Pro ten vícestupňový se vyslovilo dokonce 48 procent ku 38 procentům příznivců tradice. Celých 44 procent respondentů by také uvítalo, kdyby se tento model stal preferovanou variantou i na úrovni státu, a navíc by jej sami doporučili budoucím generacím.

Prostor v pracovních „přestávkách“ by Češi dle vlastních slov nejraději využili na věci, které máme obvykle spojené až s důchodem, tj. na relaxaci, trávení času s blízkými, koníčky nebo cestování.

Nadšení pro vícestupňový životní model v sobě nese optimismus, že budeme fyzicky i mentálně zdraví do vysokého věku. Přestávky v kariéře ale nepomáhají tvořit rezervy na spokojené stáří, naopak z úspor často ubírají.

„Stoupající průměrná délka života přestávkám v pracovní kariéře nahrává, nicméně je potřeba myslet i na stinné stránky stáří, jakými může být závažná nemoc nebo závislost na cizí péči. A ve finanční přípravě na takové situace mají Češi ještě velké rezervy,“ upozorňuje ředitel produktového vývoje NN Životní pojišťovny.

Zatímco pojištění rizika invalidity je dnes už pro většinu Čechů běžnou součástí životního pojištění, na dlouhodobou péči zatím myslí jen málokdo. „U nás v NN pojištění dlouhodobé péče trvá až do 85 let, přičemž výplata plnění probíhá až do 95 let. A čím dřív začnete, tím jsou podmínky výhodnější,“ radí Michal Korejs. S podobnou jistotou v zádech už si lidé mohou snáze užívat života v každé jeho fázi.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 28
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. LS Ladislav Strnad

    No a když ti intervjuci dělali ty průzkumy a uměli respondenty rozdělit podle vzdělání (vyšší vzdělání a nižší vzdělání), zkoušeli taky rozdělit odpovědi respondentů podle toho, jestli „dělají rukama“ a tvoří hmotné statky, případně lítají po place jako prodavači(ky), nebo sedí v kanclu, nebo v parlamentu?

    • ZM Zdeněk Matyáš

      A v čem máte problém? Každý dělá co umí, co vystudoval a jak se uchytil! A to Vaše bolševické rozdělování na ty co makají rukama, a ti přece vytváří hodnoty, hahaha, a na Ty druhé je zcestné!

      • Li Libis

        Problém je ten, že když bude sedět každý v kanclu, což umí asi opravdu každý, tak do měsíce zemřeš hladem, protože ten pekař, pumpař, prodavač ti neudělá žvanec až pod nos ! A zřejmě ti to nedošlo, ale ten manuálně pracující, který tobě umožňuje přežít, těžko vydrží dělat 50let, ale ten v kanclu se tam může válet klidně 80let ! A tvůj názor s bolševickým rozdělováním je neskutečně hloupý a ubohý !

        • Pa Pavel

          Přesně, dnes každý zalezl do kanclu za vysoké platy a tedy vysoké důchody a pak to ekononicky a finančne nikdy nevyjde, i když už se chodí do důchodu mnohem později než za komunistů a tedy déle platí pojištění.

    • JC Jana Ch

      Mate tam velmi podstatnou chybu: ten sabatikal (podle anglosaskeho modelu) je placene volno v plne vysi zamestnavatelem a ano, slouzi k prevenci vyhoreni a dotycna osoba ho muze venovat treba dalsimu vzdelavani. Je typicky pro akademickpu sferu, management a casto je povinny. Neplaceny sabatikal je typicky ceska zmrvenina a nonsense / blbost – neplacene volno si muzete vzit i ted, kdykoliv, pokud si to muzete dovolit. 😉

  2. RA Ríša Atanasov

    Spořte, snáze se ukrade !!! Bydlete v nájemním, lépe se ovládáte !!! Vracíme se zpět do bob nevolnictví,otrotctví. Pánu a církvi patřilo vše-půda,louky, pole,lesy,rybníky, domy,ryby, zvěř….. a ty nevolníku drabej a plať dokud nepojdeš !!! Nemáš, již nemůžeš hybaj pod mez, ale ta také patří panstvu !!! Pak tě hodíme na hromadu mršin. To je feudalismus a bezohledný kapitalismus….

  3. ol olga

    na to asi zapomněli,spíše to bylo od stolu t.j. podle sebe v kanceláři.

  4. RJ Roman Jeschke

    Kde je slibovaná 1/4 života v důchodu ? Nemohu se dopočítat. 86 let není průměr, natož kolik mužů se jej dožije? Jeden z 5?

  5. Zv Zvoník

    Všechno se musí zákonitě shroutit. Jediné řešení je takticky vyhubit nás důchodce chudobou a nemocemi, čímž se u velké většiny důchodců zruší vyplácení penzí a stát logicky ušetří mnoho peněz pro budoucí mladé důchodce. – To je jediná cesta moderní důchodové reformy! Za jistých okolností by jistě pomohla i válka.

    • Ev Eva

      Celý průzkum je o ničem. Chybí tam spousta otázek,např kdo za ně bude v tom volnu platit nemoc poj, sociální. Které profese by si to mohli dovolit atd. Takže pro mne průzkum na nic. Zdravím

    • lu luba

      Peněz na důchody by bylo dost, jenže to by vláda nesměla z důchodového účtu platit dávky statisícům Ukrajinců. Peníze ale chybí všude, protože vláda bezhlavě podporuje Ukrajinu zbraněmi, palivy, proviantem, léčivy atd. Všechno po celých vlacích a kamionech. Válka je sakra drahý podnik. Vláda dokonce bere miliardové úvěry u komerčních bank na vysoký úrok pro Ukrajinu. Ostatně Fiala při návštěvě Zelenského v Praze to řekl jasně, že prioritou jeho vlády je Ukrajina. Problém je jen ve Fialově vládě patolízalů a zaprodanců.

      • Ac Achjo

        Tak předně trochu objektivity – tohle je omletý, dávno vyvrácený, facebookový názor, který se rád poslouchá, dobře se čte, šíří se řetězovými maily a největší úspěch má v diskuzích na Novinkách, IDnes a podobných „pilířích“ aktualit v Česku.
        Náklady spojené s pomocí UA jsou kapkou v moři toho, jaký je celkový státní dluh, budoucí dluh na důchodovém účtu a deficit státních rozpočtů za poslední roky způsobený rozdáváním peněz, které vlády neměly… S tím nemá pomoc Ukrajině v současné výši zhruba 40mld nic společného. Pusťte nebo nebo přečtěte si aspoň občas objektivní informace nebo si to nastudujte…
        Pro začátek by naší ekonomice významně pomohlo, kdyby vyhýbání se placení daní přestalo být národním sportem a znakem úspěchu. Nelze čekat funkční ekonomiku tam (čti tady), kde řádné placení daní je projevem „finanční negramotnosti“. Zaměstnanci mají platby dané/povinné, ovšem podnikatelé a firmy, nemluvě o těch se sídly v daňových rájích, si dělají ze státu dojnou krávu a daňová optimalizace je jejich denní chleba.
        Zjistěte si taky, jaké šílené peníze se na nejrůznějších kompenzacích a dotacích vyplatily největším firmám působícím v CZ v uplynulých 5 letech. Českej rybník je malej, chtěl a mohl by být jako např. ten rakouskej (ke kterému už 30let vzhlíží), ale přitom se sám napájí hnijící stokou. Tohle nedá dohromady žádná vláda, protože politika a voliči jsou přednější než kupecký počty.

    • JZ Jiří Zavadil

      Ono se to srovná, neboť mladí za chvíli pojedou na Ukrajinu, až začnou docházet Ukrajinci. Takže budou noví fleky, klesne nezaměstnanost. Vývoj si s tím poradí.

  6. Fl Fler

    Tak to je neuvěřitelný průzkum – asi na zakázku. Že by se za dva roky tak radikálně změnil názor na důchod? Věřím tomu, že hodně záleží na tom, jaký má věk dotazovaný. Mladý má do důchodu daleko a tak se rozhoduje jinak než ten, kdo to má již „za pár“.

  7. Zd Zdenál

    Dnes ušetřím 50 000 a za třicet let si za ně nekoupím ani dovolenou.

    • Ho Honza

      A o investicích jste někdy slyšel? Akcie rostly i za války. Samozřejmě je k tomu nutný právní stát.

    • El Eliška

      …já si říkám to samé, hlavně když vidím průzkumy ukazující Babišovi 30 a více %. To nelze brát vážně. Průzkumy jsou zcestné a o ničem.

  8. Jo Jose

    Kdyz lakali na penzijni pripojisteni, mimo jiné říkali spořte si a na stara kolena si bude moci poridit treba chtku, ci auto, z penze si to neporiditea ted prijde chytrolin jurecka ze si neporidite nic…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB