Přivýdělek k předčasnému důchodu? Blud! Stát nalákal OSVČ s paušální daní do pasti

Kauza
Uvažujete, že požádáte o předčasný důchod? Sice zatím není jasné, jestli bude jeho letošní výpočet stejně vstřícný, jako ten loňský, ale třeba jste živnostník, kterému ubývají zakázky, a chcete mít alespoň nějaký zaručený příjem s tím, že si snad něco přivyděláte. Třeba samostatnou výdělečnou činností se ziskem do limitu, který pro letošek činí podle oficiálních údajů 99 777 korun.
Jako plátce paušální daně musíte před přiznáním předčasného důchodu nejdřív přerušit podnikání, takže na fakturu si nemůžete přivydělat ani korunu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tak pozor: I když to po ministerských úřednících neustále opakují všichni poradci, ve skutečnosti je to blud! Přinejmenším v případě, že jste jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) skočili státu na špek a platíte paušální daň.

„Výkon samostatné výdělečné činnosti v předčasném důchodu je pro účely placení sociálního pojištění považován za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Z vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění neplatí, když je hrubý zisk do limitu. Pro celý rok 2023 je limitem částka 96 777 Kč.

Jedná se o hrubý zisk, tedy příjem ponížený o související výdaje. Vzhledem k tomu, že však budete vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vykonávat pouze po část roku, tak budete moci dosáhnout nižšího hrubého zisku, abyste současně mohl pobírat předčasný důchod,“ radí například na webu dumfinanci.cz Petr Golla, jehož články se v souvislosti s důchody objevují na internetu často.

PSALI JSME:
Přemýšlíte o paušální dani? Dobře si vše spočítejte a hlavně nepropásněte termín pro přihlášení

Reaguje tak na dotaz čtenáře, který odešel do předčasného důchodu v listopadu 2022. Od června 2023 začal podnikat. „Za každý měsíc, kdy jste během roku 2023 nevykonával vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, se vám snižuje limit pro neplacení sociálního pojištění o 8 065 Kč, upozorňuje Golla.

„V případě, že budete tedy vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vykonávat v měsících červnu až prosinci, tak budete moci dosáhnout hrubého zisku maximálně ve výši 56452 Kč, abyste splnil zákonnou podmínku pro výplatu předčasného důchodu.“

Stejně jako představitelé státních orgánů ale tazateli k tomuto celkem jasnému a přehlednému „A“ neříká nepříjemné „B“. Pokud se stanete plátcem paušální daně, tak se na vás tahle možnost prostě nevztahuje.

PSALI JSME:
Legislativní změny v roce 2023 (2.): Změna paušální daně

Praxe je odlišná

Své zkušenosti s žádostí o předčasný důchod popsal redakci FAEI.cz jeden z živnostníků ze Středočeského kraje. Redakce zná jeho totožnost a má k dispozici i kopie dokumentů, které v té souvislosti shromáždil.

„Časně zjara jsem se pod dojmem informací o narůstajícím skluzu ve vyřizování žádostí elektronicky objednal na územní pracoviště Správy sociálního zabezpečení a získal jsem termín na konci května,“ líčí.

Mezitím došlo na to, co už nějakou dobu „cítil v kostech“: Postupně přišel o většinu dlouhodobých klientů, jejichž platby dohromady představovaly jeho obživu. Do řádného starobního důchodu, ke kterému si může přivydělat i v rámci běžného pracovního poměru, může odejít za rok.

PSALI JSME:
Jak si polepšit v předčasném důchodu?

Ten předčasný by vlastně nepodléhal ani příliš drastickému krácení a přivýdělek z fakturace, která by se vešla do oficiálně deklarovaného limitu, by mu umožnil důstojný život bez čerpání finančních rezerv shromažďovaných na mnohem pozdější věk.

Na fakturu ani korunu

Na okresní správě sociálního zabezpečení ale přišla studená sprcha. Slovní spojení „paušální daň“ nejdřív uvedlo úřednici do rozpaků. Když pak věc konzultovala s několika kolegyněmi, vynesla nemilosrdný verdikt: Jako plátce paušální daně musíte před přiznáním předčasného důchodu nejdřív přerušit podnikání, takže na fakturu si nemůžete přivydělat ani korunu.

Proč? Podmínkou přiznání a výplaty předčasného důchodu je sice nemít žádný příjem zakládající povinnost platit sociální pojištění. Jenže i kdyby dotyčný až do doby, kdy se stane obyčejným – nikoli předčasným – důchodcem nevystavil jedinou fakturu, pořád ho to neosvobodí z chomoutu paušální daně. A součástí paušální daně platba sociálního pojištění prostě je, ať vyděláváte, nebo ne.

PSALI JSME:
Stát porušuje zákon vůči desítkám tisíc nových důchodců. Jsem jedním z nich

Diskriminaci potvrdil živnostenský i finanční úřad

Se situací si „na první dobrou“ nevěděli příliš rady ani na místně příslušném živnostenském a finančním úřadu. Na konzultaci s kolegy si jejich pracovnice vyžádaly čas, brzy ale bylo definitivně jasno: Na „sociálce“ měli pravdu, podmínky jsou pro plátce paušální daně žádající o předčasný důchod skutečně nastaveny diskriminačně.

„Z pohledu paušálního režimu je důležité ukončení činnosti vůči SSZ, tj. zda přestanete být OSVČ podle zákona upravujícího důchodové pojištění, což vyplývá z § 2a odst. 8 písm. c) bod 1. zákona o daních z příjmů,“ stojí ve vyjádření Finančního úřadu pro Středočeský kraj.

„Pokud budete v samostatné činnosti pokračovat, tj. u OSSZ nebude činnost ukončena, paušální režim nebude ukončen a jste povinen i nadále hradit paušální zálohy. Z pohledu zákona o daních z příjmů není rozlišována činnost na hlavní či vedlejší. Tzn. buď činnost provozujete či nikoliv.“

PSALI JSME:
Stát okrádá důchodce o miliardy, potrestá se sám?

Rozhodnutí je na sociálce

„Zda poplatník může vykonávat samostatnou činnost i v případě, že je v předčasném důchodu, je v kompetenci OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení, pozn. red.). My se pak jen řídíme tím, zda poplatník je či není OSVČ podle zákona upravujícího důchodové pojištění,“ konstatuje finanční úřad.

„Náš“ živnostník žádost o předčasný důchod pro jistotu podal. Je na ní uvedeno datum 1. července letošního roku. Do 30. června by tedy měl „seknout s podnikáním“, aby se nedostal do konfliktu se zákonem. Nebo jen s úředníky, kteří si s jeho výkladem tak docela nevědí rady?

Redakce portálu FAEI.cz by ocenila, kdyby se resort práce a sociálních věcí, který od posledních parlamentních voleb vede mírně řečeno problematicky lidovec Marian Jurečka, vyjádřil srozumitelně a jednoznačně. Vysvětlující stanovisko rádi zveřejníme.

PSALI JSME:
Kdy už vám konečně začne chodit důchod? Zeptejte se přímo ministra

Zavřít reklamu ×
  1. Nějak se mi nezdá formulace cituji:“Jedná se o hrubý zisk, tedy příjem ponížený o související výdaje“ tj. 96777,-kč.A není to náhodou čistý zisk ponížený o náklady na podnikání?

    • jedná se o základ daně, čili příjmy minus výdaje, ať už skutečné nebo paušální, hrubý zisk je zřejmě myšlen zisk před zdaněním, čili de fakto totéž, jen nešťastně napsané

  2. Pokud v ČR pracujete tak Vás vždycky stát oholí….Raději nepracovat vůbec(jak jedno známé etnikum) nebo pracovat pouze v cizině.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.