Tak pozor: I když to po ministerských úřednících neustále opakují všichni poradci, ve skutečnosti je to blud! Přinejmenším v případě, že jste jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) skočili státu na špek a platíte paušální daň.
„Výkon samostatné výdělečné činnosti v předčasném důchodu je pro účely placení sociálního pojištění považován za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Z vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění neplatí, když je hrubý zisk do limitu. Pro celý rok 2023 je limitem částka 96 777 Kč.
Jedná se o hrubý zisk, tedy příjem ponížený o související výdaje. Vzhledem k tomu, že však budete vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vykonávat pouze po část roku, tak budete moci dosáhnout nižšího hrubého zisku, abyste současně mohl pobírat předčasný důchod,“ radí například na webu dumfinanci.cz Petr Golla, jehož články se v souvislosti s důchody objevují na internetu často.
Reaguje tak na dotaz čtenáře, který odešel do předčasného důchodu v listopadu 2022. Od června 2023 začal podnikat. „Za každý měsíc, kdy jste během roku 2023 nevykonával vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, se vám snižuje limit pro neplacení sociálního pojištění o 8 065 Kč, upozorňuje Golla.
„V případě, že budete tedy vedlejší samostatnou výdělečnou činnost vykonávat v měsících červnu až prosinci, tak budete moci dosáhnout hrubého zisku maximálně ve výši 56452 Kč, abyste splnil zákonnou podmínku pro výplatu předčasného důchodu.“
Stejně jako představitelé státních orgánů ale tazateli k tomuto celkem jasnému a přehlednému „A“ neříká nepříjemné „B“. Pokud se stanete plátcem paušální daně, tak se na vás tahle možnost prostě nevztahuje.
Praxe je odlišná
Své zkušenosti s žádostí o předčasný důchod popsal redakci FAEI.cz jeden z živnostníků ze Středočeského kraje. Redakce zná jeho totožnost a má k dispozici i kopie dokumentů, které v té souvislosti shromáždil.
„Časně zjara jsem se pod dojmem informací o narůstajícím skluzu ve vyřizování žádostí elektronicky objednal na územní pracoviště Správy sociálního zabezpečení a získal jsem termín na konci května,“ líčí.
Mezitím došlo na to, co už nějakou dobu „cítil v kostech“: Postupně přišel o většinu dlouhodobých klientů, jejichž platby dohromady představovaly jeho obživu. Do řádného starobního důchodu, ke kterému si může přivydělat i v rámci běžného pracovního poměru, může odejít za rok.
Ten předčasný by vlastně nepodléhal ani příliš drastickému krácení a přivýdělek z fakturace, která by se vešla do oficiálně deklarovaného limitu, by mu umožnil důstojný život bez čerpání finančních rezerv shromažďovaných na mnohem pozdější věk.
Na fakturu ani korunu
Na okresní správě sociálního zabezpečení ale přišla studená sprcha. Slovní spojení „paušální daň“ nejdřív uvedlo úřednici do rozpaků. Když pak věc konzultovala s několika kolegyněmi, vynesla nemilosrdný verdikt: Jako plátce paušální daně musíte před přiznáním předčasného důchodu nejdřív přerušit podnikání, takže na fakturu si nemůžete přivydělat ani korunu.
Proč? Podmínkou přiznání a výplaty předčasného důchodu je sice nemít žádný příjem zakládající povinnost platit sociální pojištění. Jenže i kdyby dotyčný až do doby, kdy se stane obyčejným – nikoli předčasným – důchodcem nevystavil jedinou fakturu, pořád ho to neosvobodí z chomoutu paušální daně. A součástí paušální daně platba sociálního pojištění prostě je, ať vyděláváte, nebo ne.
Diskriminaci potvrdil živnostenský i finanční úřad
Se situací si „na první dobrou“ nevěděli příliš rady ani na místně příslušném živnostenském a finančním úřadu. Na konzultaci s kolegy si jejich pracovnice vyžádaly čas, brzy ale bylo definitivně jasno: Na „sociálce“ měli pravdu, podmínky jsou pro plátce paušální daně žádající o předčasný důchod skutečně nastaveny diskriminačně.
„Z pohledu paušálního režimu je důležité ukončení činnosti vůči SSZ, tj. zda přestanete být OSVČ podle zákona upravujícího důchodové pojištění, což vyplývá z § 2a odst. 8 písm. c) bod 1. zákona o daních z příjmů,“ stojí ve vyjádření Finančního úřadu pro Středočeský kraj.
„Pokud budete v samostatné činnosti pokračovat, tj. u OSSZ nebude činnost ukončena, paušální režim nebude ukončen a jste povinen i nadále hradit paušální zálohy. Z pohledu zákona o daních z příjmů není rozlišována činnost na hlavní či vedlejší. Tzn. buď činnost provozujete či nikoliv.“
Rozhodnutí je na sociálce
„Zda poplatník může vykonávat samostatnou činnost i v případě, že je v předčasném důchodu, je v kompetenci OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení, pozn. red.). My se pak jen řídíme tím, zda poplatník je či není OSVČ podle zákona upravujícího důchodové pojištění,“ konstatuje finanční úřad.
„Náš“ živnostník žádost o předčasný důchod pro jistotu podal. Je na ní uvedeno datum 1. července letošního roku. Do 30. června by tedy měl „seknout s podnikáním“, aby se nedostal do konfliktu se zákonem. Nebo jen s úředníky, kteří si s jeho výkladem tak docela nevědí rady?
Redakce portálu FAEI.cz by ocenila, kdyby se resort práce a sociálních věcí, který od posledních parlamentních voleb vede mírně řečeno problematicky lidovec Marian Jurečka, vyjádřil srozumitelně a jednoznačně. Vysvětlující stanovisko rádi zveřejníme.
Nějak se mi nezdá formulace cituji:“Jedná se o hrubý zisk, tedy příjem ponížený o související výdaje“ tj. 96777,-kč.A není to náhodou čistý zisk ponížený o náklady na podnikání?
jedná se o základ daně, čili příjmy minus výdaje, ať už skutečné nebo paušální, hrubý zisk je zřejmě myšlen zisk před zdaněním, čili de fakto totéž, jen nešťastně napsané
Není, to čemu říkáte čistý zisk, jsou příjmy. Čistý zisk je to co zbude po zdanění.
Pokud v ČR pracujete tak Vás vždycky stát oholí….Raději nepracovat vůbec(jak jedno známé etnikum) nebo pracovat pouze v cizině.