Češi nemají na splácení dluhů. Jde o desítky miliard

Poprvé po deseti letech vzrostl nesplácený dluh na bydlení. Loni dosáhl výše 4,6 miliardy korun, což je o tři procenta více než o rok dříve. Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) to sdělil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací. Zvýšil se i celkový nesplácený dluh na téměř 33 miliard.
V České republice se zvyšuje objem nesplácených dluhů. Ilustrační foto: Pixabay.com
V České republice se zvyšuje objem nesplácených dluhů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Objem dluhu z úvěrů na bydlení se na konci roku 2024 přiblížil třem bilionům korun. Podle Bankovního a nebankovního registru klientských informací dosáhl výše 2,99 bilionu korun. Meziročně se zvýšil o více než čtvrt bilionu, což je nejvyšší nárůst od zatím rekordního přírůstku v roce 2021.

Zároveň se vloni poprvé po deseti letech meziročně zvýšil objem nespláceného dluhu na bydlení, a to o tři procenta na 4,6 miliardy korun. Zvýšil se i celkový nesplácený dluh o bezmála 11 procent na 32,7 miliardy. Převážnou část tvoří spotřební úvěry. Celkové zadlužení obyvatel činilo 3,6 miliardy.

„Trh s úvěry na bydlení v minulém roce výrazně ožil. Počet lidí, kteří mají úvěr na bydlení, se sice zmenšil o jedno procento, průměrný objem dlouhodobého dluhu na klienta se ale zvýšil o 10,5 procenta na 2,85 milionu korun,“ uvedla Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Zvyšuje se ohrožený dluh

Úvěr na bydlení má tedy méně lidí, ale půjčují si vyšší částky. „To koresponduje s růstem cen nemovitostí v posledních letech,“ konstatovala Novotná. Dodala, že průměrná částka dlouhodobého dluhu na jednoho klienta byla o milion korun vyšší než před pěti lety.

Loni také nastal obrat trendu ve vývoji objemu ohroženého dluhu na bydlení. Jde o částku dluhu po splatnosti o více jak 90 dní nebo o takzvané zesplatněné úvěry (banka předčasně ukončí úvěrovou smlouvu a vyzve klienta, aby uhradil veškerou zbývající částku do určeného data – pozn. aut.).

Na konci loňského roku ohrožený dluh poprvé od roku 2015 meziročně vzrostl. I tak byl výrazně menší než v minulosti. Aktuálně jde o částku 4,6 miliardy korun, před deseti lety to bylo pro srovnání téměř 19 miliard.

V růstu pokračoval i objem dluhu na spotřebu, který dosáhl 618 miliard korun, což je obdobné tempo jako v roce 2022 a 2023. Odborníci na finanční zdraví varují především před kombinací nesplácené hypotéky a krátkodobých spotřebitelských půjček.

Například ve věkové kategorii 35 až 44 let je více než 41 tisíc lidí, kteří nesplácejí v průměru více než 177 tisíc korun. Růst objemu ohroženého krátkodobého dluhu v této kategorii v posledních třech letech navíc zrychloval. Jde zároveň o věkovou kategorii, která má největší objem dluhu na bydlení.

„Kombinace nesplácení krátkodobých úvěrů a hypoték může pro tuto věkovou kategorii do budoucna představovat významné riziko. Lidé by proto měli pečlivě zvažovat, zda si mohou nový úvěr dovolit a počítat s neočekávanými výdaji,“ řekl Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Očekávaný hypoteční šok

Do finančních potíží se letos mohou dostat také ty domácnosti, jimž končí fixace hypotéky. Zatímco před pěti lety se průměrná sazba pohybovala v rozmezí mezi dvěma až 2,4 procenta, v současnosti to je kolem pěti procent.

„Nepříjemné překvapení čeká na domácnosti, kterým letos končí například právě pětileté fixace, a budou tak čelit tisícovým nárůstům měsíčních splátek,“ potvrdil redakci faei.cz Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select, která měsíčně sestavuje Swiss Life Hypoindex.

„Kdo si před lety bral hypotéku takzvaně na krev a nezajistil si za tu dobu vyšší příjmy nebo alespoň vyšší finanční rezervu, bude mít velký problém,“ dodal v komentáři pro faei.cz šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu 2025 hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti loňskému prosinci pokles o pět procent. Ukazují to údaje Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Nové úvěry bez refinancování se snížily podobným tempem na 18,7 miliardy korun.

„Průměrná sazba hypoték nepatrně dále klesla na 4,78 procenta z prosincových 4,8 procenta. Její meziroční pokles o 0,74 procentního bodu snižuje měsíční splátky přibližně o dvě procenta čistého příjmu žadatele o hypotéku,“ sdělila asociace.

Průměrná výše hypotéky podle jejích údajů v lednu vzrostla na 3,92 milionu korun, což zvedlo měsíční splátku o přibližně tři procenta. „Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních tří měsíců, tak by objem nových mohl v roce 2025 dosáhnout úrovně 267 miliard Kč, což by představovalo 17procentní meziroční nárůst,“ uvedla asociace.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Mi Milena

    A proto je třeba stále více drsných exekutorů, kteří dostanou dlužníky až na samé dno. Nebo na ulici. 😡😡

  2. Zb Zbyněk

    Nikdo je nenutil si brát hypotéky na přepálené ceny nemovitostí! Proč by jim nízké sazby měli dál dotovat střadatelé znehodnocením úspor??
    Když nemá na hypotéku na dům, ať ho prodá někomu, kdo na ni má a choval se zodpovědně…..

    • JS Jenda Stehlik

      Pokuď chcete založit rodinu , tak potřebujete bydlet . No a spousta lidí do toho nešla , myslí ekonomicky a nepujčí si na bydlení a tedy nezaloží rodinu.