Češi se nebojí podílových listů, akcií ani dluhopisů. Na co nezapomenout při jejich prodeji?

Kdo má peníze uložené na úročeném účtu, nemusí zdanění výnosů řešit, banka se o ně totiž automaticky postará. Pokud ovšem lidé investují do podílových fondů, akcií nebo dluhopisů, mohou se jich týkat některé daňové povinnosti. Podívejte se, kdy a jak zdanit výnosy z různých typů cenných papírů.
Drobní investoři jsou osvobozeni od daně z příjmu v případě, že úhrn příjmů z prodeje nepřesáhl 100 tisíc korun v rámci jednoho zdaňovacího období. Foto: Archiv

Kdo je schopen odkládat si z každé výplaty část peněz stranou, většinou řeší otázku, jak úspory co nejlépe zhodnotit. I pro drobné investory je paleta investičních možností poměrně široká a lze si pořídit různé druhy cenných papírů – obvykle podílové listy fondů, akcie a dluhopisy.

Fyzické nepodnikající osoby, tedy zaměstnanci, musejí sledovat, jaké příjmy jim z daného cenného papíru plynou. Může jít o příjmy, které přicházejí po dobu držení cenného papíru, typicky jde o vyplacené dividendy z akcií a úroky z dluhopisů nebo příjmy z prodeje cenného papíru. Pokud mají lidé povinnost zisky z investic zdanit, čeká je vyplňování daňového přiznání.

PSALI JSME:
Zájem Čechů o investování ve fondech meziročně znatelně poklesl

Daň z výnosů na vkladech za vás odvede banka

S vyplňováním kolonek daňového přiznání si nemusejí dělat starosti lidé, kteří mají úspory uložené na úročených běžných, spořicích nebo termínovaných účtech. Ze zákona se totiž o zdanění výnosu postará přímo banka, družstevní záložna nebo spořitelní družstvo.

Získaný výnos je zdaněn 15% srážkovou daní a na účet střadatele je připsán čistý výnos z vkladu. Pokud jste například získali na úrocích 1 000 korun za rok, výše daně činí 150 korun. Přesnou výši odvedené daně uvidíte ve svém internetovém bankovnictví nebo ve výpisu z účtu.

PSALI JSME:
Češi čím dál častěji naletí „finančním šmejdům“. Neznají rizika investování do privátních dluhopisů

Tržní cena cenných papírů v čase kolísá

Většina drobných investorů se poprvé seznámí s investováním prostřednictvím podílových fondů. Každý podílový fond má profesionálního správce, který sestavuje investiční portfolio z různých typů cenných papírů. Nejběžnější jsou nástroje peněžního trhu, dluhopisy a akcie.

Tržní cena těchto cenných papírů v čase kolísá a může přinášet i dodatečné příjmy v podobě vyplacených úroků a dividend. O zdanění těchto příjmů se drobný investor jako podílník fondu nemusí starat – podílové fondy je totiž reinvestují.

PSALI JSME:
Je investování jen pro bohaté?

Kdo je osvobozen od platby daně

Investoři musejí zpozornět až v okamžiku prodeje podílových listů. „Drobní investoři jsou osvobozeni od daně z příjmu v případě, že úhrn příjmů z prodeje nepřesáhl 100 tisíc korun v rámci jednoho zdaňovacího období,“ vysvětluje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin.

Od daně jsou také osvobozeny příjmy z prodeje podílových listů, pokud je splněn takzvaný časový test. „Jestliže doba mezi nákupem a prodejem podílových listů překročí tři roky, je investor bez ohledu na to, jak vysokou částku prodejem získal, od daně osvobozen,“ dodává Roman Outrata s tím, že ani v jednom případě se příjmy do daňového přiznání neuvádějí.

V případě, že podílník nesplňuje podmínky pro osvobození, musí příjem z prodeje zdanit. Příjmy z prodeje podílových listů jsou podle § 10 zákona o daních z příjmů považovány za ostatní příjmy. Od těchto příjmů lze odečíst prokazatelně vynaložené výdaje na jejich dosažení, typicky jde o pořizovací cenu cenného papíru a související poplatky. Rozdíl mezi příjmy a výdaji poté tvoří dílčí základ daně. Zisk z prodeje podílových listů jednoho fondu lze ponížit o případnou ztrátu z prodeje podílových listů jiných fondů dosaženou ve stejném zdaňovacím období.

PSALI JSME:
Co považují za investici generace dětí, rodičů a prarodičů? A jak jsou na tom s investováním třicátníci?

A co příjmy ze zahraničí?

Zkušenější investoři si s oblibou sami sestavují portfolio z vybraných akcií a dluhopisů. Na rozdíl od podílových fondů získává případné pravidelné úroky a dividendy přímo investor. Pokud jsou tyto příjmy vypláceny emitentem se sídlem v České republice, podléhají 15% srážkové dani. Tu srazí a odvede přímo emitent a tento příjem se tak do daňového přiznání neuvádí.

„V případě dividend a úroků přijatých ze zahraničí jde o příjmy z kapitálového majetku dle paragrafu 8 zákona o daních z příjmů. Příjmy opět podléhají 15% srážkové dani, není možné od nich odečíst související výdaje, ale lze započíst daň sraženou plátcem v zahraničí,“ vysvětluje Outrata.

Pokud jde o prodej akcií nebo dluhopisů na burze, příjmy se daní obdobně jako v případě podílových fondů a při splnění daných podmínek lze uplatnit osvobození.

PSALI JSME:
Výdělky v zahraničí nestačí jen jednou zdanit, povinností je mnohem víc

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Po bankrotu se cena akcií Hertz zdvojnásobila

Na burze jsme svědky divoké jízdy některých akciových titulů. Zkrachovalé půjčovně automobilů Hertz se zdvojnásobila cena akcií. Pomohl jí krach další půjčovny automobilů Advantage Rent a Car.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru