Češi spoří přes 21 procent svých příjmů

Ve shodě s mnoha ekonomy jsou české domácnosti opatrné a nepouštějí se do většího utrácení. Jejich úspory v korunách a cizích měnách rostou. K 1. květnu se opět posunuly k novému rekordu 3,48 bilionu korun. Jsou o půl bilionu korun vyšší než rezervy České národní banky (ČNB).
Lidé si ze svých příjmů odkládají na horší časy o deset procent víc, než je obvyklý průměr. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rekordní byl i nárůst úspor za jeden měsíc, který v dubnu činil 35 miliard korun, zatímco v ostatních měsících bankovní vklady domácností stoupaly o zhruba 20 miliard korun. V letošním roce se tak celkové úspory klientů v bankách navýšily o 85 miliard korun. Lidé si ze svých příjmů odkládají na horší časy o deset procent víc, než je obvyklý průměr.

Dopady inflace na úspory domácností se projevují i v růstu vkladů na lépe úročené vázané účty, které se za duben navýšily o pět miliard na 905 miliard korun. Na začátku roku bylo na termínovaných vkladech 844 miliard korun.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Jak si Češi spoří na budoucnost?

Kontinuálně ale klesají vklady ve stavebním spoření. Od začátku roku se snížily o deset miliard korun. Ještě před rokem měli Češi ve stavebním spoření 350 miliard, k 1. květnu letošního roku to bylo už jen 318 miliard korun.

Dalším negativním jevem bylo větší množství peněz na téměř neúročených běžných účtech. Celkem 1,46 bilionu korun tak české domácnosti nechávají bankám, aby si na nich vydělali u centrální banky na repo sazbě sedm procent.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Češi méně drží hotovost a více spoří i investují

„Komerčním bankám platíme úroky za jejich úložky přebytečné likvidity,“ potvrdil guvernér naší centrální banky Aleš Michl v diskusi na Vysoké škole ekonomické v polovině května. „Za duben ČNB vyplatila bankám na úrocích z ukládané likvidity 14,7 miliardy korun, za celý rok to letos může být kolem 180 miliard.“

„Spotřeba domácností klesá v reálném vyjádření již šest kvartálů v řadě,“ dodal ještě Michl. „Míra úspor je aktuálně 21,7 procenta, dlouhodobý průměr je 12 procent.“ To vysvětluje snížení poptávky v ekonomice, kterou dokládá i zmíněná míra úspor, což je zjednodušeně řečeno rozdíl mezi příjmy a výdaji domácností.

PSALI JSME:
Češi se bojí utrácet. Šetří na všem, i na lécích

Zavřít reklamu ×
  1. Lidi na rozdíl od vládních ochotníků umějí počítat. Bylo by zajímavé vědět, zda úspory rostou o inflaci, pokud ano, lidé mají zdravý úsudek a v podstatě si jen drží kupní sílu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB