Češi zase mají chuť cestovat, na silvestra míří do exotiky

Analýza
Ačkoli život stále svírá mnoho proticovidových opatření a pandemie zdaleka není poražena, mnozí Češi se vrací do předkoronavirových kolejí. Nebo se o to aspoň snaží. Svědčí o tom například chuť cestovat a užívat si volné dny třeba i v exotických zemích. Třeba zájem o zájezdy na silvestra se podle významných tuzemských cestovních kanceláří a agentur vrací na předkrizovou úroveň.
Češi milují moře a nechtějí o něj přijít ani v covidové době. Ilustrační foto: Pixabay.com

S Čedokem, nejstarší cestovní kanceláří v České republice, vyrazilo v létě na dovolenou více než 135 tisíc lidí, což je 3,5krát více než vloni. A co je ještě důležitější: Od května do října využilo služeb Čedoku o pouhých deset procent turistů méně, než před pandemií. Podle kanceláře to je jednoznačný důkaz, že Češi mají znovu chuť cestovat.

Mezi nejoblíbenější země, do kterých v hlavní sezóně zamířili nejčastěji, patří Řecko, Bulharsko a Turecko. Čtvrtou příčku obsadila Česká republika, jelikož zájem o poznávání tuzemska během pandemie narostl.

Největší zájem byl o horské oblasti, jako jsou Krkonoše, Šumava nebo Beskydy, ale i o Jižní Moravu a okruh po západočeských lázních. Stálicemi jsou také egyptská letoviska, kam se létá i v zimě. V žebříčku se objevilo také Španělsko.

PSALI JSME:
Prodloužený víkend u moře bez testu a karantény? V Albánii

Do oblíbeného Chorvatska se cestovalo nejvíce autem, ale klienti vyrazili také letecky, autokarem nebo vlakem ve spolupráci s RegioJetem. U Portugalska neustále roste poptávka po poznávání Madeiry, která je rovněž dostupná celoročně. Žebříček doplňuje ještě Itálie a Albánie, která začíná být stále populárnější vlastní dopravou.

„Letošní léto předčilo naše původní prognózy, ve vybraných termínech jsme dokonce dokupovali další kapacity v letadlech i hotelích. Zároveň jsme však po celou dobu museli reagovat na změny pravidel pro cestování, flexibilně uzpůsobovat plány, sledovat poptávku i efektivně řídit naše náklady,“ konstatoval Stanislav Zeman, generální ředitel cestovní kanceláře Čedok.

Sezóna dovolených se také více rozšířila na září a říjen. „Nejpomaleji se letos obnovovaly poznávací zájezdy, které jsme mohli spustit až během prázdnin, a stále chybí kongresová turistika a příjezdy zahraničních návštěvníků do České republiky,“ dodal.

PSALI JSME:
Na vlastní kůži: Žlutým vlakem do Splitu a zpět

Zájem o dovolené neklesá

I přes zhoršenou epidemiologickou situaci zájem o letecké zájezdy neklesá, ukazují to i aktuální prodeje na zimní sezónu i příští léto. Čedok proto reaguje na současné cestovatelské zvyklosti i trendy. Od prosince například spouští výhodné nabídky pro klienty, kteří mají možnost pracovat na dálku a chtějí tak vyměnit práci z domova za pobyt v zahraničí.

„Zatím ve vztahu k zimním měsícům vnímáme pozitivní náladu v zahraničí, do mnohých destinací se začínají vracet turisté, kteří tam loni nebyli. Aktuálně evidujeme každý den stovky prodejů jak v rámci probíhající zimní sezóny, tak na nadcházející léto. S porovnáním s rokem 2019 máme nárůst rezervací přibližně o 30 procent napříč celým naším portfoliem,” uvedl Zeman.

Velkému zájmu se tradičně těší rovněž exotické země, kam lze létat přímými spoji z Prahy. V Čedoku je největším aktuálním hitem Dominikánská republika. „Přes vánoční svátky a silvestr máme dokonce i téměř vyprodané zájezdy do všech našich zimních dovolenkových destinací,“ poznamenal Zeman.

PSALI JSME:
Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

Na silvestra do exotiky

Podle vyjádření dalších cestovních kanceláří a agentur, které oslovila ČTK, si čeští turisté na covidová opatření zvykli, takže kvůli nim neruší zamluvené pobyty. Zájem o zájezdy na vánoční svátky a silvestra se tak vrací na předkrizovou úroveň.

Například cestovní agentura Invia podle své mluvčí Andrey Řezníčkové registruje na konec roku tisíce prodaných zájezdů. Čísla podle ní zatím nejsou na hodnotách roku 2019, ale blíží se k nim. Zatímco dříve bylo podle Řezníčkové obvyklé, že se poptávka zhruba rovnoměrně dělila mezi klienty, kteří vyráželi za teplem a ty kteří chtěli závěr roku strávit na horách, momentálně převládá zájem vycestovat k moři či oceánu.

Nejvíce lidí míří do Egypta. Z exotických destinací sleduje Invia podle Řezníčkové velké nárůsty u Dominikánské republiky, silná poptávka je rovněž po Spojených arabských emirátech, Kanárských ostrovech, Zanzibaru a Maledivách.

PSALI JSME:
Nejrizikovější dovolenkovou destinací je Egypt

Zimní pobyty byly ihned pryč

Také cestovní kancelář Blue Style eviduje největší zájem o silvestrovské pobyty v Egyptě. „Prodej zimních pobytů v této destinaci jsme tento rok spustili již v půlce července a ty nejatraktivnější termíny, tedy 26. prosince až 2. ledna, byly prakticky ihned pryč, a to zde máme v tomto období dvojnásobné kapacity oproti loňsku. Kapacitu se každopádně snažíme stále navyšovat tak, abychom zvýšenou poptávku klientů uspokojili,“ řekla mluvčí Ilona Topolová.

Vánoce a silvestr u moře si navíc lidé podle ní letos užijí i s různými galavečery, které se loni kvůli pandemii koronaviru nekonaly. Další poptávanou zemí jsou Maledivy, které jsou ale zcela vyprodané. Prodeje zájezdů do exotiky v nejbližším období jsou podle mluvčích cestovních kanceláří Fischer a Exim Tours Jana Bezděka a Petra Kostky srovnatelné s předkrizovým rokem 2019. „Zájmu přispívá i to, že jsme výrazně upravili podmínky, aby měli klienti jistotu, že nepřijdou o svoje peníze,“ uvedl Bezděk.

Vysoká poptávka je podle něj v současné době po vánočních a silvestrovských pobytech v Spojených arabských emirátech, Ománu, Zanzibaru, na Kapverdských ostrovech, oblíbený je také Egypt. „Evidujeme velký počet zákazníků, kteří v předcovidové době cestovali na vlastní pěst a teď díky jistotě a servisu využívají cestovní kancelář jako svého partnera pro dovolenou bez starostí,“ dodal Petr Kostka.

PSALI JSME:
Koronavirus loni srazil cestování do zahraničí o dvě třetiny

Zavřít reklamu ×
  1. Češi mají stále mnoho peněz. Chce to víc zdanit mzdy,zvýšit ceny potravin a pohonných hmot. Už dávné měl benzín stát 50 kč a chleba 100 kč. Taky bych zavedl každému srážku z výplaty 1000 kč na splácení astronomického státního dluhu!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.