Česká vláda zrušením dvou svátků může získat do rozpočtů zhruba 18 miliard korun

Analýza
Fialova vláda by hypotetickým zrušením dvou státních svátků mohla letos získat do veřejné kasy zhruba osmnáct miliard korun. To shodou okolností zhruba odpovídá úspoře ze zamýšleného snížení mimořádné červnové valorizace. Tato úspora má činit necelých dvacet miliard korun.
Pracující lidé by se zřeknutím dvou svátků, například Velkého pátku a Velikonočního pondělí, důchodcům vydělali na „řádné“ uskutečnění mimořádné červnové valorizace pro letošní rok. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jestliže by se tedy zrušily dva svátky, důchodci by mohli mít valorizován důchod beze změny, aniž by se přitom stát dále zadlužil. Česko by v tom v EU nebylo samo. Vždyť Dánsko zrušilo svátek „Velký den modliteb“, což jeho rozpočtu zajistí v přepočtu přibližně deset miliard korun.

Odkud se vlastně bere závěr, že by to české veřejné kase vyneslo osmnáct miliard? Uvažme navíc, že, jak ještě uvidíme, tento závěr má svůj podstatný háček. Když se v roce 2016 zaváděl nový státní svátek, Velký pátek, ministerstvo financí tehdy v příslušné důvodové zprávě uvedlo, že den volna navíc připraví ekonomiku o 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Nominální hrubý domácí produkt činil v roce 2016 celkem zhruba 4 800 miliard korun. Podíl 0,4 procenta z této sumy odpovídá 19,2 miliardy korun. Nutno ovšem uvést, že zmíněný odhad ministerstva financí patřil k těm vyšším. Například společnost Deloitte tehdy odhadla ztrátu ze zavedení dalšího svátku na 11,4 miliardy korun. To odpovídá přibližně 0,24 procenta tehdejšího nominálního HDP.

PSALI JSME:
Kolik nás letos čeká svátků a jak si je nejlépe užít?

Předpokládejme, že skutečná ztráta se nachází někde mezi těmito dvěma hodnotami, a odpovídá tak 0,35 procenta HDP. V letošním roce má podle nejnovější prognózy ministerstva financí činit nominální HDP přibližně 7 310 miliard korun. Z této částky odpovídá podílu 0,35 procenta suma 25,6 miliardy korun.

V případě zrušení dvou svátků – včetně třeba jen nedávno zavedeného volna na Velký pátek – samozřejmě hovoříme naopak o zisku pro ekonomiku, a to v rozsahu nejen 25,6 procenta, odpovídajícím efektu zrušení jednoho svátku, ale až 51,2 miliardy korun, pokud by se tedy rušily svátky dva. To je tedy zisk pro celou ekonomiku. Jenže kolik z toho, z této „sumy navíc“, by připadlo veřejné kase?

Složená daňová kvóta, která vyjadřuje celkovou daňovou zátěž, včetně odvodů, letos podle návrhu rozpočtu na rok 2023 činí 34,5 procenta HDP. Pokud tuto procentní částku vztáhneme k uvedenému údaji 51,2 miliardy korun, získáváme 17,7 miliardy korun. Tolik by tedy veřejná kasa mohla získat na daních a odvodech v případě zrušení svou svátků.

PSALI JSME:
Které svátky vydělávají obchodníkům nejvíc?

Jak již je řečeno, částka zhruba osmnácti miliard korun by přibližně pokrývala výdaje, které chce nyní vláda ušetřit snížením červnové valorizace. Z hlediska letošního roku by tak mohlo být vystaráno.

Pracující lidé by zkrátka zřeknutím se dvou svátků důchodcům vydělali na „řádné“ uskutečnění mimořádné červnové valorizace. Penzisté by si rozdělili takřka dvacet miliard korun navíc, jež by jim zajistili pracující vyšším pracovním úsilím – a tedy většími daněmi a odvody.

Zmíněný háček tkví v tom, že vystaráno by bylo jen pro letošní rok. Už v příštím roce důchody dále porostou. A porostou rychleji, pokud se neomezí letošní červnová valorizace. Takže v příštím roce by pak bylo třeba rušit další svátky, nad rámec dvou zrušených letos, aby bylo možné navýšené důchody pokrýt bez dalšího nárůstu zadlužení.

PSALI JSME:
AKTUALIZACE: Vláda výrazně seškrtala mimořádnou valorizaci penzí

Důležité je také zvážit, který svátek by se vlastně rušil. Ekonomická ztráta totiž plyne z toho, že lidé mají ve sváteční den, v den pracovního klidu, zpravidla volno, a nejsou tedy ekonomicky aktivní. Jenže dopad této jejich neaktivity do HDP může být částečně tlumen tím, že mají více volného času, třeba i na nákupy, tedy na spotřebu.

Takže ztráta ekonomiky ze svátku, při němž zůstávají obchody otevřené, je menší než ze svátku, při němž jsou zavřené. Největší efekt by tedy mělo rušení těch svátků, během nichž lidé ani nemohou nakupovat.

Ze třinácti svátků jsou však letos obchody (a plochou nad 200 metrů čtverečních, pozn. aut.) zavřené pouze během osmi z nich.  Z nich si lze hypoteticky představit zrušení Dne české státnosti, jenž připadá na 28. září. Pokud by se rušily svátky, při nichž zůstávají obchody otevřené, zisk ekonomiky, a tedy i veřejné kasy bude o něco nižší, než je uvedený odhad osmnácti miliard.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spravedlivý hněv pokročilého věku

Zavřít reklamu ×
 1. Kovanda zase blábolí,proč Velikonce.Má se mluvit o naprosto zbytečném svátku a to je 17.listopad.

   • Já bych raději zrušil všechny svátky, zavedl pracovní soboty a nezodpovědní nemocní, by mohli být prvních 14 dní doma zdarma, aby si to stonání příště rozmysleli. Jako zdůvodnění bych uvedl napůl důchodce, ktéří si dovolí takovou drzost, že chtějí pobýrat důchod, na který mají ze zákona nárok a Putina který za ty státní sekery nese rozhodně větší vinu, než naše vláda, která přeci nikdy žádné špatné rozhodnutí neudělala. Vlastně ještě Babiše, že kvůli takové banalitě, jako byla celosvětová pandemie zastavil ekonomiku a platil ze státní kasy lidem almužnu, aby neumřeli hlady.

    • Putin za nic nemůže, ten si řeší svoje důchody 😉

     „Ruští muži půjdou do důchodu až v 65 letech. Rozhodla o tom ruská vláda navzdory skutečnosti, že průměrný věk dožití mužů v Rusku je jen 64,7 let. Velká část Rusů se tak důchodu nedožije.

     Dosavadní věk odchodu mužů do důchodu v Rusku je 63 let. Při předčasném důchodu se na odpočinek mohou odebrat již v 60 letech. Ženy mohou jít do penze dokonce již v 55 letech. I pro ně bude platit nový důchodový věk.

     K vyššímu věku odchodu do penze dojde postupně. Muže čeká postupné zvyšování důchodového věku do roku 2028, ženy se ke svému dopracují až v roce 2034.

     Mělo by zároveň dojít i k reformě výše penzí. Současný průměrný důchod je v Rusku 14 tis. RUB (cca 4 900 Kč), ovšem penze mnohdy nedosahují ani na 5 tis. RUB.“

    • Já bych trochu poopravil. Zrušil bych svátek prvního českého kosmonauta(start se v Kostnici nepovedl) a dále hned dále ty dva tzv. věrozvěsty.

     • Stačilo by, kdyby při uzavírání obchodních smluv si s druhou stranou nedohodli navýšení ceny za produkt. Navýšení si pak rozdělují mezi sebou.
      Jedná se o všechny státní zájmy.

    • Zcela souhlasím . Babiš a Putin jsou vinni, jen Fiala ví jak na to a zachraňuje spolu s Pekarovou a Adamavou celou ČR.

    • Už mne s odpuštění se..
     .. proč tvrdíte, že za všechno můžou důchodci a že všichni pracující vydělávají jen na důchodce. Kdyby ty nynější duchodci nevydelavali na vás, tak kde by jste byli, neměli by jste co prodávat a školu vám zaplatili také oni. Chtělo by to spíš trochu účty. A na víc do dnešního dne se před námi všemi tají kolik už nás stala Ukrajina. To nikomu nevadi.

   • At uz jdou duchodci s neustalyma valorizacema nekam, jsou jedini kdo stale dostava pridano… neskutecna gerontokracie

  • Je mi celkem jedno, zda budou kvůli úsporám zrušeny jakékoliv svátky. Poctivé by bylo napsat, že např. ve Velké Británii platí pravidlo, že když státní svátek připadne na dny volna (resp. na víkend), mají všichni pracující nárok na odpovídající dny volna hned následující týden. To nám ovšem naši „nejvyšší“ neřeknou! Šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí! Na tanky, stíhačky a podobný šrot ale bude vždycky dostatek financí, jak se zdá!

   • Kvůli úsporám by žádné svátky zrušeny být neměly. Je to ubohost, protože úspory mají hledat jinde, hlavně u sebe a státní správě. Některé svátky zrušit, ale nová – a zbytečná – ministerstva a jejich pracovníci, to je správné?

  • Tento článek je jakési Overtonovo okno. Je to lakmusový papírek na toto téma. Zanedlouho se o zrušení některého svátku bude jistě psát a mluvit v mainstreemu aby se na to lidi pomalu připravili. Klasický novinářský spin.

  • Já nesouhlasím já už bych nejela nikdy na prodloužený víkend a když nikam tak si ráda odpočinu a ty v létě mi vyhovují moc

 2. Proč se ptám rušit svátky i tak jich máme o polovinu méně než třeba v Německu a zas je to o dusení lidí co pracují v obchodech. A na školach aj. Snižte ty výhody pro Přistěhovalce a jestli chce nějaká firma jim pomáhat at jim pomáhá ze svého a, né státní kasa . ta má myslet v prví řadě na nás lidi, kteří jsme tu ,pracujeme ,pracovaly jsme a odvádíme daně a ne nás stale odstrkovat jak nechtěné dítě

  • Přesně, moje řeč. Zrušit hlavně veškeré výhody pro přistěhovalce, víme o kom je řeč, že? Všechno je to na úkor nás pracujících.

 3. Co se tak vrátit k 6ti dennímu pracovnímu týdnu? To by se pak důchody mohly valorizovat o 106🤣🤣🤣…A vzhledem k tomuto zápřahu a k zvyšování hranice odchodu do důchodu, se toho důchodu moc lidí nedožije a bude vystaráno 🤣🤣🤣🤣

 4. Tahle vláda myslí jenom na sebe. Proč rušit svátky vždyť oni chodí do své práce jenom když chtějí. Takže mají svátky celý rok. Když si přidávají na platech tak není finanční nouze ale pokud mají myslet na mladé , pracující a důchodce na najednou mají legislativní nouzi.

 5. Stačí zrušit ani ne tak jeden či dva sváteční dny, jako spíš nesmysl se zákazem prodeje o svátcích ve větších prodejnách. Ostatně ne zas tak dávno to ods prosazovala zrušit, teď, jelikož má s sebou pochybné kumpány, o tom vůbec nemluví. Tohle by bylo to nejjednodušší a jen by se věc vrátila tam, kde byla. Újmu by nikdo neutrpěl, svátek rušit netřeba. menšina pánbíčkářů nemusí nakupovat i tak, když jim to vadilo.

  • Souhlasím se zrušením zákazu prodeje o svátcích. Lidé naopak chtějí chodit do práce, jelikož mají nadstandardní ohodnocení za tyto dny. Případně zrušit 28. říjen, nebo 17. listopad, určitě ne Velikonoce.

  • Tendenční článek ods aka, jenže máte ve vládě Výborného, který tý svátky uvedl v život

   • Nechápu, proč rušit svátky, hlavně ty velikonoční. Ať si ti páni tam nahoře odeberou třinácté a čtrnácté platy a své vysoké odměny a bude hned na důchody… Nějak nechápu, kde to žijeme. Koukněte na Mynare, hák se napchal, a to z našich peněz.. A takových tam je…a bude…

 6. Klidně ať nějaké svátky zruší ten velký pátek je k ničemu a třeba V červenci upálení husa a příchod věrozvestu jsou za mě zbytečně svátky to samé 17.11 a 28.10. Spíš smutek toho 28.10. Oddělení rakouskauherska

 7. Prošustrované peníze se musí nahradit zrušením svátků,vždyť nebyli proti. Ať začnou přemýšlet a zruší si plno poradců,zbytečná ministerstva a sníží počet zaměstnaců. Je toho plno na zvážení a věnovat se skutečně tomu,čemu mají.

 8. Kdyby si ty peníze nerozkrádali ti nahoře mezi sebou a neposílalo se pořád na válku mezi Ruskem a Ukrajinou, ač všichni vědí, že se jim nedá pomoci, nebyli bychom tam, kde teď jsme… je to strašné. Když v minulém století byla válka u nás, také nám nikdo neposílal peníze, jídlo, zbraně atd. Museli jsme žít z toho, co nám zbylo. Nikdo nám ale nepomáhál. Chápu to, chtěli jste udělat dobrý skutek, ale teď? Už někteří z nás nemají ani na chleba.
  Ať si tam nahoře snaží každý svoji výplatu! Stejně berou nesmyslné částky výplat, když velikou část své ,,pracovní“ směny nic nedělají…

  • Přesně a to samé uprchlíci a teď nemyslím z Ukrajiny. Peníze se vyhazují oknem pro jiné a pro své vlastní lidi stát nemá, o svoje lidi se nestará a svoje lidi obírá o co jen jde. Postiženým lidem snižuje nároky a peníze. Potřebným nedá nic. Nejsem proti pomáhat ale nejdříve pomoct vlastním a pak ostatním.

 9. 2 svátky? Tak kolik tedy je to za rok do státního? 9 miliard x počet pracovních dní? Tak kde jsou ty peníze?

 10. ,,Pracující lidé by zkrátka zřeknutím se dvou svátků důchodcům vydělali na „řádné“ uskutečnění mimořádné červnové valorizace. Penzisté by si rozdělili takřka dvacet miliard korun navíc, jež by jim zajistili pracující vyšším pracovním úsilím – a tedy většími daněmi a odvody.,, Tahle věta má jen ještě více rozdělit společnost a odvést pozornost od neschopnosti vlády . Veškerou vinu přehazují na jednotlivé tábory obyvatel a tím staví lidi, rodiny proti sobě!!! Nenalaťme jim na to!!

 11. Zatímco v jiných státech se v průměru pracuje 38 h/týden, v ČR 41,5. Zatímco jinde vás uživí poloviční úvazek (Holandsko, Dánsko) a polovičních úvazků je až 30% nebo pokud svátek připadne na víkend, tak je možné si ho vybrat v pátek nebo pondělí, tak v ČR se zase vymýšlí hlouposti, tak abychom to do těch 68 let vydrželi.

 12. Prázdná statní kasa?
  Tady jsou řešení:Zmenšit statní aparat na polovinu .Snížit plat poslancum a senatorum na polovinu.Zrušit ulevy na daních-všechny.Zamezit odlivu dividend.Zvyšit daně bohatým atd.
  Nebude stačit?Nevadí přijde na řadu měnová reforma nebo konfiskace vsech učtu-to vše stát muže udělat,jen chtít.

 13. Přiznám se vám k jedné naivitě – kdysi jsem si myslela, že když je státní svátek placený, tak ho platí stát. Ono to za socialismu platilo. Ale také si pamatuji, že se státní svátky, které připadaly na pracovní den, naddělávaly v sobotu. O víkendu byla drtivá většina obchodů otevřena pouze v sobotu dopoledne, v neděli bylo zavřeno. Nikdo jsme hladem neumřel. Dnes jako seniorka chodím na brigádu do supermarketu a bavím se vyděšeným pohledem důchodců, s nímž se ptají: Vy máte ve svátek zavřeno? Kam si půjdou povykládat? Co budou celý den dělat, když jsou zvyklí třikrát denně zajít na nákup? A co se týká finančních úspor: Když pracuji ve svátek, dostanu 100% příplatek. Tomu odpovídají i vyšší odvody. Stát tedy dostane víc peněz. Když nebude svátek, moje odvody budou nižší. Nějak tu výhodu nevidím. Jedinou výhodu bude mít zaměstnavatel, který nebude muset svým zaměstnancům platit za to, že nic nedělají. Z ekonomického hlediska je placený státní svátek prostě k ničemu… Přeji hezký den všem.

 14. Už teď máme nejméně státních svátků snad v celé Evropě. Podívejte třeba na sousední Polsko, Německo. Nechci do toho ekonomům a politikům kecat, ale šetřit by se mělo asi úplně někde jinde a hlavně jít lidem příkladem. Nechci tady zmiňovat co všechno máme nejdražší to všichni vědí, tak alespoň ty svátky nechte být ať si lidi odpočinou.

  • V sousedním Německu má každá spolková republika jinak. Bavorsko má 14 státních svátků, což je o jeden víc než my v ČR, Braniborsko nebo Dolní Sasko mají naopak nejméně, jen deset státních svátků v roce. A v Německu to je tak, že pokud má ta spolková země více státních svátků, má vyšší procento výpočtu odvodu sociálního pojištění že mzdy právě z důvodu, že musí pokrýt tento výpadek v rozpočtu. Takže tam, kde si lidé dopřávají více dní pracovního volna platí o pár eur měsíčně vyšší sociální pojištění než v Braniborsku nebo Dolním Sasku. Měsíčně to znamená o pár eur menší čistou mzdu že stejné hrubé mzdy.

 15. Tak o zpomalení růstu důchodů je už rozhodnuto, takže úvahy o rušení státních svátků jsou bezpředmětné.

 16. Pracuju v nadnárodní firmě, která „české“ svátky nedrží (kromě 25.12. a 1.1.). Za práci o svátcích máme vyšší mzdu a tudíž platíme i vyšší odvody a daně. Takže zrušení svátků by v takovém případě bylo kontraproduktivní.

 17. Jak tohle může vyzvracet ekonom., to je fakt s podivem. Opravdu geniální návrh. Zrušte všechny svátky, ať se důchody vyrovnají mzdám. Už teď jsou se svýma 20 tis čistého tomu zatraceně blízko.

 18. Problém je, že ta valorizace je principielně špatně nastavena. Navýšení i inflaci by mělo být navázáno i na průměrné zvýšení mezd. No schválně, kdo dostal za poslední 2 roky přidáno procentuelně tolik, kolik dostali důchodci? Ano, vím, že se všechno zdražuje, ale to nejen důchodcům, jenže mnoho zaměstnavatelů nepřidávalo a pokud ano, tak ne o inflaci a znám i případy, kde se mzdy snižovaly. Takže proč zrovna důchodci, kteří (a to nemyslím nijak zle) se starají jen o sebe a jejich potřeby například nového oblečení či vybavení domácnosti, jsou na nesrovnatelně menší, než u rodin či dokonce samoživitelů?
  Čili navýšení o inflaci ano, ale s omezením na max. průměrné zvíšení mezd.

 19. Aha už není co rozprodat,tak se vymyslí další nesmysl, v podobě rušení státních svátků ,co příjde potom ? Třeba že bychom jeden den v týdnu pracovali zadarmo ,ať mají z čeho rozdávat .Byla jsem optimista ,ale už mě nějak přechází chuť být pracující blbec …

 20. Za komárů se nadávalo na pracovní soboty dnes spousta lidí spousta lidí kteří makaj jako montéři /pracuji v tomto oboru/ ani pořádně nevědí co je volná sobota či neděle natož státní svátek a když se stane že náááhodou vyjde tak nám ho zase vezmou
  myslím že si chtějí opět valorizovat platy a o statní kasu a lidi jim nejde je mi znich zle. nechci být sprostý

 21. Politika nevychází z logiky, ale z pocitů. Proto je jako způsob řízení neperspektivní. Vyřešit problém, znamená odstranit problém. Ne ho vyměnit za jiný.

 22. Možná,že už to tu někdo psal,ale žádné svátky nerušte a za každý svátek , který padne na všední den dejte povinnou pracovní sobotu jak to bylo za komančů

 23. Jako osvč téhle diskuzi nerozumím – pokud se ve veřejném prostoru neustále mluví o sjednocení podmínek podnikatelů a zaměstnanců, tak by zároveň v rámci tohoto sjednocení bylo fér zrušit „placené“ státní svátky a dovolené. Zaměstnanec by samozřejmě nadále měl plné právo výběru min. stejného počtu dní volna jako doposud, ale jednalo by se o volno neplacené. Výsledek – výrazné snížení personálních výdajů ve státní správě. „Nestátní“ zaměstnavatelé by takto získali prostředky pro další rozvoj (ať už firemní, nebo svých zaměstnanců) = zvýšení efektivity = růst HDP. Zároveň by tím zmizela hlavní překážka, proč by OSVČ měly mít nižší odvody státu = navýšení příjmu do státního rozpočtu. Pravidla by zkrátka byla pro všechny stejná a celá společnost by se chovala zodpovědněji…

 24. Aha, tak, že aby stát mohl být ještě víc nenažraný tak ruší svátky lidem. Hezké. A co dál až je zruší všechny? Ty peníze je nezachrání, zase se promrhají a vytratí jako všechny ostatní. Možná by to vyřešilo vyhodit 80% zbytečných lidí ve vládě a pod, podotýkám, že ČR jich má snad nejvíc na světě. Zrušit zbytečné posty na úřadech, udělat pořádek ve financích a ejhle kolik by bylo ročně peněz navíc.

 25. Sme v Čechách ateisti tak zrušit církevní svatky a to Velký Pátek,Jan Hus,Cyril a Metud a sv Václav

  • Vánoce jsou taky svátkem církevním. Stejně to už dneska nikdo nectí, nějaký Velký pátek, Jan Hus apod. všichni jednou pryč. Zrušit církevní svátek by znamenalo pro Jurečku a jeho spol. infarkt.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?