České domácnosti opět začaly spořit

Růst sazeb České národní banky (ČNB) oznámený na konci června byl jistě příznivou zprávu pro ty, kteří spoří. Škoda jen, že se to netýká všech, protože banky se novým sazbám přizpůsobují velmi liknavě; čím větší banka, tím déle trvá, než s její bohorovností něco pohne.
České domácnosti opět začaly spořit. Vklady v bankách dosáhly nového absolutního rekordu 3,316 bilionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A tak zatím u spořicích účtů zásadně reagovaly jen dvě banky: UniCredit Bank a nově i Expobank. Jako jediné nabízejí vyšší úrok než 4,5 procenta, který za rozličných podmínek má už pět bank.

Největším překvapením je sazba 5,5 procenta do milionu korun od UniCredit Bank, která tak svoje úročení od července zvýšila o tři procenta a takto úročené pásmo o půl milionu. Ke spořicímu účtu poskytuje bezplatný, byť neúročený běžný účet s kartou VISA zcela automaticky.

PSALI JSME:
Kdo spořitelům nabízí víc než pět procent?

Dvojkou na trhu se stala Expobank, jež zvedla úrokovou sazbu na běžném účtu na 4,61 procenta ročně, a stejně jako dosud na celý zůstatek bez jakýchkoli podmínek pro všechny stávající i zcela nové klienty.

Na rozdíl od UniCredit Bank je založení účtu u Expobank na internetu podstatně jednodušší. Na druhé straně má UniCredit v Praze 14 kamenných poboček a po celém Česku jich má stovku, kde se to dá zařídit rychleji.

PSALI JSME:
Pohled na úroky bank odzadu

„Náš běžný účet je chytrou volbou pro každého, kdo chce nechat své peníze vydělávat a zároveň je mít vždy po ruce,“ sdělila našemu webu Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví Expobank.

Nechala si také udělat reprezentativní průzkum, z něhož vyšlo, že alespoň jeden spořicí účet má 61 procent Čechů starších 26 let. Téměř polovina z nich (49 %) si na něj uložila desítky tisíc korun, mezi sto až pěti sty tisíci korun to bylo 43 % dotázaných. Tři ze čtyř respondentů upřednostňují spořicí účet s atraktivním úrokem bez podmínek před lepší sazbou s podmínkami.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Penzisté si na výhodné spoření u Monety mohou nechat zajít chuť. S průměrným důchodem na bonusové podmínky nedosáhnou

Fakt, že české domácnosti začaly po měsíčním výpadku opět spořit, se prokazuje i ve statistice tuzemské centrální banky k 1. červnu letošního roku. Vklady v bankách dosáhly nového absolutního rekordu 3,316 bilionu korun.

Rekordní výše 715 miliard korun dosáhly také termínované vklady. V řádu desítek miliard zároveň klesly vklady na běžných účtech, a to již devátý měsíc v řadě. Přesto na drtivé většině téměř neúročených běžných účtů stále zůstává 1,695 bilionu korun.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB