České ekonomice by pomohl optimismus. Kroky Fialovy vlády jej ale nepodporují

Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně nezměnil a meziročně klesl o 0,4 procenta. Za poklesem stálo v první řadě to, že domácnosti méně utrácely a jejich spotřeba meziročně poklesla o 6,4 procenta.
České ekonomice by pomohl optimismus. Kroky Fialovy vlády jej ale nepodporují. Ilustrační foto: Facebook Petra Fialy

Naopak, vláda svou spotřebu zvýšila o 3,9 procenta a pokles ekonomiky tím brzdila. Dalším důvodem poklesu bylo snížení zásob v ekonomice. Jinými slovy, firmy nemají tolik rozpracovaných výrobků a komponent k nim. Podnikatelé tak reagovali na válku a všeobecný pesimismus ve společnosti.

Naopak k růstu ekonomiky přispěly investice, které meziročně vzrostly o 0,3 procenta. Zvýšily se investice do dopravních prostředků, na druhé straně se snížily investice do nemovitostí.

V této oblasti se podle mého názoru zrcadlí dva faktory. Tím prvním je, že lidé více nakupují automobily, na které se kvůli subdodávkám čekalo. Druhým faktorem je situace na trhu hypoték, které se prakticky přestaly poskytovat, a trh s nimi zamrzl.

K růstu pomáhal rovněž čistý export, jehož přebytek byl o 93 miliard korun vyšší než před rokem. Vývoz přitom vzrostl o 9,5 procenta, zatímco dovoz o 3,3 procenta. To jasně vysvětluje, jak je možné, že koruna i při meziročním poklesu ekonomiky posiluje.

Do budoucna lze očekávat, že přijde obrat. Očekávám zpomalení inflace. Mzdy budou reálně klesat méně a méně, až postupně přejdou v reálný růst, což vyvolá i oživení spotřeby domácností a maloobchodní tržby porostou. Pokles inflace s sebou časem přinese také nižší úrokové sazby a tím pádem vyšší investice.

Sečteno a podtrženo: Hlavním důvodem problémů ekonomiky je inflace. Jakmile se inflace sníží k rozumným hodnotám, ekonomika se nadechne a bude růst. A to mluví ve prospěch toho, aby centrální banka nespěchala se snížením úrokových sazeb. Nicméně by mohla změkčit pravidla pro poskytování hypoték, čímž by růst podpořila.

Dalším faktorem, který by pomohl k růstu, je optimismus v ekonomice. Tady je míč na straně vlády, která by měla lépe komunikovat, aby v hospodářství poklesl vliv nejistoty z dalšího vývoje. Pokud vláda prohlásí, že daně nebude zvyšovat, a následně učiní opak, dopustila se zásadní chyby. Podobné kroky vytvářejí v ekonomice špatnou náladu, přičemž spotřebitel chce a potřebuje vládě věřit.

Na mezikvartální bázi ekonomika poroste již ve druhém čtvrtletí, čímž skončí recese. Meziroční růst ovšem přijde s mírným zpožděním, takže za celý rok 2023 ještě očekávám stagnaci. V roce 2024 již nicméně ekonomika poroste o dvě procenta.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ka Karelák

    Na toto zjištění neni třeba velkého ekonomického vzdělání, když se zdražuje, nemusí se nutně více tržit, musí to být podmíněno hlavně příjmem…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB