České ekonomice by pomohl optimismus. Kroky Fialovy vlády jej ale nepodporují

Názor
Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně nezměnil a meziročně klesl o 0,4 procenta. Za poklesem stálo v první řadě to, že domácnosti méně utrácely a jejich spotřeba meziročně poklesla o 6,4 procenta.
České ekonomice by pomohl optimismus. Kroky Fialovy vlády jej ale nepodporují. Ilustrační foto: Facebook Petra Fialy

Naopak, vláda svou spotřebu zvýšila o 3,9 procenta a pokles ekonomiky tím brzdila. Dalším důvodem poklesu bylo snížení zásob v ekonomice. Jinými slovy, firmy nemají tolik rozpracovaných výrobků a komponent k nim. Podnikatelé tak reagovali na válku a všeobecný pesimismus ve společnosti.

Naopak k růstu ekonomiky přispěly investice, které meziročně vzrostly o 0,3 procenta. Zvýšily se investice do dopravních prostředků, na druhé straně se snížily investice do nemovitostí.

PSALI JSME:
Začátek roku ve znamení stagnace

V této oblasti se podle mého názoru zrcadlí dva faktory. Tím prvním je, že lidé více nakupují automobily, na které se kvůli subdodávkám čekalo. Druhým faktorem je situace na trhu hypoték, které se prakticky přestaly poskytovat, a trh s nimi zamrzl.

K růstu pomáhal rovněž čistý export, jehož přebytek byl o 93 miliard korun vyšší než před rokem. Vývoz přitom vzrostl o 9,5 procenta, zatímco dovoz o 3,3 procenta. To jasně vysvětluje, jak je možné, že koruna i při meziročním poklesu ekonomiky posiluje.

PSALI JSME:
Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku

Do budoucna lze očekávat, že přijde obrat. Očekávám zpomalení inflace. Mzdy budou reálně klesat méně a méně, až postupně přejdou v reálný růst, což vyvolá i oživení spotřeby domácností a maloobchodní tržby porostou. Pokles inflace s sebou časem přinese také nižší úrokové sazby a tím pádem vyšší investice.

Sečteno a podtrženo: Hlavním důvodem problémů ekonomiky je inflace. Jakmile se inflace sníží k rozumným hodnotám, ekonomika se nadechne a bude růst. A to mluví ve prospěch toho, aby centrální banka nespěchala se snížením úrokových sazeb. Nicméně by mohla změkčit pravidla pro poskytování hypoték, čímž by růst podpořila.

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika na začátku roku stagnovala

Dalším faktorem, který by pomohl k růstu, je optimismus v ekonomice. Tady je míč na straně vlády, která by měla lépe komunikovat, aby v hospodářství poklesl vliv nejistoty z dalšího vývoje. Pokud vláda prohlásí, že daně nebude zvyšovat, a následně učiní opak, dopustila se zásadní chyby. Podobné kroky vytvářejí v ekonomice špatnou náladu, přičemž spotřebitel chce a potřebuje vládě věřit.

Na mezikvartální bázi ekonomika poroste již ve druhém čtvrtletí, čímž skončí recese. Meziroční růst ovšem přijde s mírným zpožděním, takže za celý rok 2023 ještě očekávám stagnaci. V roce 2024 již nicméně ekonomika poroste o dvě procenta.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Zavřít reklamu ×
  1. Na toto zjištění neni třeba velkého ekonomického vzdělání, když se zdražuje, nemusí se nutně více tržit, musí to být podmíněno hlavně příjmem…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.