Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se totiž zatím letos – poměrně překvapivě – nedokázalo vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí.
Meziročně se spotřeba domácností letos v prvním čtvrtletí propadla nečekaně silně, o 6,4 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mezičtvrtletně totiž ekonomika ČR letos v prvním čtvrtletí jen stagnovala, i když se většinově čekal její růst.  Důvodem je hlavně slabší spotřeba domácností, které kvůli drahotě už nemají, kde brát.

Zatímco mezi analytiky panovala shoda, že ekonomika mezičtvrtletně od ledna do března přidala 0,1 procenta, ve skutečnosti jen stagnovala. To je sice lepší výsledek než loni ve druhém pololetí, kdy mezičtvrtletně klesala, což je právě z definice technická recese. Avšak stále ani letos tedy nemůže být řeč o úplném vymanění se z recese.

Ještě výrazněji ovšem ekonomika zklamala v meziročním pohledu. Propadla se totiž o 0,4 procenta, přičemž shoda mezi analytiky byla, že poklesne pouze o 0,2 procenta.

Meziročně se spotřeba domácností letos v prvním čtvrtletí propadla nečekaně silně, o 6,4 procenta. Tento pokles odráží loňský historicky rekordní propad reálných výdělků obyvatelstva, které klesly o bezprecedentních 7,5 procenta.

Růst příjmů obyvatelstva totiž nejen, že nestačil na celoroční 15procentní inflaci, ale hluboce za ní zaostal. Tento vývoj si svou daň z důvodu setrvačnosti vybírá i letos. Nepříjemným překvapením přitom tedy je, jak nečekaně silně se tak děje.

Za celý letošní rok tak česká ekonomika vykáže jen nepatrný růst 0,1 procenta, když ji do pásma „černé nuly“ dostane oživení zahraniční poptávky a zahraničního obchodu, které ostatně situaci alespoň zčásti zachraňovalo už právě letos od ledna do března, jak plyne ze zveřejněných dat.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Je úsměvné číst překvapené komentáře pana Kovandy. Vláda neudělala absolutně nic tak recese trvá. Okolní státy zapracovaly na cenách energií. Tady to vládu skoro celý rok vůbec nezajímalo. Ceny potravin nejvyšší a platy stagnují. Prostě vláda co nic nedělá.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB