Česko je evropská trojka v míře volných pracovních míst

Názor
Situace na českém trhu práce se pozvolna s recesí mění a s ní klesá i poptávka firem po zaměstnancích. Tak lze interpretovat sezónně očištěná data o volných pracovních místech zveřejněná ve čtvrtek Eurostatem.
V Česku je relativně nejvíce volných míst ve stavebnictví, kde se jejich míra pohybuje nad deseti procenty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Míra volných pracovních míst ve třetím čtvrtletí v ČR poklesla v podnikatelské sféře na 5,7 procenta, zatímco před covidem nebyly výjimečné hodnoty nad úrovní sedmi procent.

Jde o číslo analogické míře nezaměstnanosti, jen v tomto případě se poměřuje počet volných míst k součtu obsazených a neobsazených pozic. Je to zajímavé nejenom pro mezinárodní srovnání, ale dává to obrázek o situaci v jednotlivých odvětvích.

Současná míra volných míst je i nadále velmi vysoká, byť už není v rámci celé EU nejvyšší. Nacházíme se na třetí příčce za Belgií a Rakouskem, které ovšem na rozdíl od ČR vykazují výrazně vyšší nezaměstnanost. Mají tedy dostatek volných míst, ale jejich struktura a zřejmě i štědrost sociálního systému nemotivuje k obsazování těchto pozic.

PSALI JSME:
Pokles počtu volných pracovních míst pokračuje

Asi nepřekvapí, že v našem případě je relativně nejvíce volných míst ve stavebnictví, kde se jejich míra pohybuje nad deseti procenty. V tržních službách dosahuje necelých šesti procent. V případě průmyslu jen 4,7 trhu práce, nicméně i tak jde o nejvyšší číslo v rámci EU.

Je skoro až s podivem, že navzdory útlumu ekonomiky, masívnímu přílivu uprchlíků z Ukrajiny, kteří se úspěšně zařadili na trh práce, nedochází k dramatickému poklesu poptávky po práci (volných míst, pozn. aut.), ani k výraznějšímu růstu nezaměstnanosti.

PSALI JSME:
Nenahraditelní Ukrajinci. České firmy se bojí, že se vrátí domů

Samozřejmě je možné, že statistiky volných pozic mají své nedostatky, avšak i kdyby jich teoreticky i polovina byla zastaralých, jde pořád o velmi solidní čísla, která jsou do jisté míry zárukou hladkého přistání i v čase současné recese.

S prohlubujícím se poklesem ekonomiky lze předpokládat, že míra volných míst bude i nadále klesat, zatímco nezaměstnanost se bude zvyšovat. Vzhledem ke zkušenosti firem z předchozích krizí je však pravděpodobné, že budou při propouštění obezřetnější, protože získat kvalitní pracovníky na zpět je většinou mnohem těžší, než se jich z organizačních důvodů zbavovat.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hlad po zaměstnancích je pryč. Více než třetina lidí je v práci nespokojená

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.