Česko mezi špičkami NATO. Armáda kromě tanků kupuje i chytré protitankové miny

Pokročilý systém nejmodernějších obranných systémů Sentry dodá české armádě společnost STV Group, která bude spolupracovat s finskou firmou Forcit Defence. Jak Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) firma sdělila, hodnota kontraktu může přesáhnout čtyři miliardy korun.
Protitanková mina Sentry s příslušenstvím. Foto: STV Group
Protitanková mina Sentry s příslušenstvím. Foto: STV Group

Konečná cena zakázky bude záležet na potřebách Armády ČR. Ta se zavázala, že odebere nejméně deset tisíc chytrých protitankových min. Jde o významný krok, který řadí Českou republiku mezi několik zemí NATO disponujících takto vyspělým systémem minové obrany.

„Čeští ženisté získají přelomové schopnosti nejenom pro ničení nepřátelských obrněnců, ale také pro bezpečné a sofistikované řízení minových polí,“ uvedl Ivo Strejček, který má v STV Group na starosti rozvoj spolupráce se zahraničními partnery. STV Group patří mezi přední firmy tuzemského obranného průmyslu.

Na dodávce bude český zbrojař spolupracovat s finským specialistou na trhaviny a ženijní munici Forcit Defence. Dodávky chytrého systému protitankových min z Finska nejsou první počinem strategické spolupráce mezi oběma společnostmi – v předchozích letech například dodaly ministerstvu obrany více než 1,5 tisíce střepinových náložek Hailstorm.

Zašifrovaná komunikace

Protitankový minový systém Sentry jako první svého druhu kombinuje pokročilé síťové propojení a možnost řídit a programovat minová pole až na úroveň jednotlivých min. Samotná multisenzorová protitanková mina váží zhruba 10,5 kilogramu. Vedle nálože s vysoce účinnou trhavinou obsahuje i elektroniku, která řídí nejen samotnou minu, ale i její konstrukci.

Veškerá komunikace mezi minami a prvky systému je zabezpečená a šifrovaná. Mina je odolná i v nejnáročnějších klimatických podmínkách a umožňuje například cílené ničení konkrétních typů nepřátelských obrněných vozidel nebo konvojů. Zároveň umožňuje průchod vlastním ozbrojeným silám. Samotnou práci při pokládání min a jejich programování zvládne i jediný operátor.

Mina může fungovat i v případech, kdy nepřítel používá prostředky elektronického rušení. Výhodou je i jednoduchost kladení minového pole buď zapuštěné pod zemí, nebo na povrch. Pokud je mina aktivována, chrání ji před manipulací po objevení nepřátelskými silami schopnost „anti handling“, kdy mina při neautorizované manipulaci vybouchne.

Aktivace, neutralizace či deaktivace min může být řízena také dálkově a zajišťuje, že vlastní síly jsou v bezpečí. A to jak při pokládce, tak během programování a následného vyzvednutí min. Miny mohou být používané i opakovaně, pokud nebyly využity pro zastavení nepřítele.

Dalšími prvky jsou pokročilé systémy řízení a komunikace minového pole, které umožní jak přímé, tak vzdálené řízení až na vzdálenost několika kilometrů. Každá mina je přesně lokalizovaná a její nastavení lze i vzdáleně měnit v reálném čase.

V rámci dodávky proběhne také zaškolení personálu Armády ČR a budou dodány i prostředky pro výcvik uživatelů. Minový systém je plně v souladu s Ottawskou úmluvou o protipěchotních minách. Forcit Group není jedinou finskou firmou, s níž STV Group spolupracuje. Obecně totiž platí, že finský obranný průmysl je na vysoké úrovni.

Tanky Leopard 2A4. Foto: Armáda ČR
Tanky Leopard 2A4. Foto: Armáda ČR

Nové německé tanky

Vedle protitankových min si česká armáda pořizuje také nové tanky. Ministerstvo obrany na začátku prosince podepsalo smlouvu na nákup 14 bojových tanků Leopard 2A4, které dodá německá společnost Rheinmetall Landsysteme. Německo již dříve darovalo Česku za pomoc Ukrajině tři desítky tanků.

Cena nového kontraktu je bezmála čtyři miliardy korun bez DPH. Tanky budou dodány do konce roku 2026. Ministerstvo obrany zároveň dokončuje jednání o servisní smlouvě, která v budoucnosti umožní opravy těchto strojů u českých podniků.

„Pokračujeme v modernizaci nejenom našeho tankového vojska, ale i celé armády. Jde o další krok, abychom se zbavili staré ruské výzbroje a zároveň abychom zvýšili naše schopnosti,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová, která informace o zakázce předložila před dvěma týdny vládě.

Nákup tanků Leopard 2A4 odpovídá českým strategickým dokumentům. A to jak Bezpečnostní strategii ČR 2023, tak i Obranné strategii ČR a Dlouhodobému výhledu pro obranu 2035. Tanky Leopard 2A4 nahradí v Armádě ČR stroje původně sovětské konstrukce T-72M4CZ, které už nesplňují současné požadavky na palebnou sílu i ochranu posádky.

Pořizované stroje Leopard 2A4 patří mezi nejrozšířenější tanky v rámci NATO, což umožní užší spolupráci se spojenci nebo lepší dostupnost náhradních dílů. Výhodou je také sjednocení ráže munice.

Kromě náhrady již neodpovídající techniky novou a moderní je důvodem pořízení strojů Leopard 2A4 rovněž plnění závazku v rámci NATO na dosažení schopností těžké brigády. Tanky jsou její základní součástí.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Lu Lubajs

    Někde jsem četl, že české zbrojní zakázky už atakují hranici půl bilionu korun. A taky jsem četl, že náklady státu na (ne)ziskový sektor už jsou 28 miliard korun. Před takovými osmi lety to bylo jen 16 miliard. A to není všechno. Inflační doložka dost zvýšila náhrady církvím. K tomu naše vláda platí válečné náklady Ukrajině. A to nejsou jen zbraně a munice, ale i celé vlaky paliv, proviantu a dokonce i kamiony s léčivy a dalším zdravotnickým materiálem. No a potom od vládních politiků a ekonomů slyšíte a čtete v médiích články, že prej není na důchody. Neuvěřitelná drzost a arogance moci.