Češi koupili předního evropského výrobce palných zbraní

Světově působící zbrojařská firma rakouského původu, Steyr Arms, která letos oslavila 160. let od svého založení, od druhé poloviny dubna nově patří do české investiční skupiny RSBC Roberta Schönfelda založené v roce 1998. Skupina o tom informovala redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) s tím, že cenu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat.
Steyr AUG je rakouská útočná puška v ráži 5,56 mm, vyvinutá v raných 70. letech 20. století firmou Steyr Mannlicher. Ilustrační foto: LCPL R.L. KUGLER JR., USMC - http://www.dodmedia.osd.mil/Assets/2002/Marines/DM-SD-02-00601.JPEG, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=865097

Podle zjištění redakce ale na stránkách rakouského výrobce palných zbraní, které jsou určeny jak pro ozbrojené a bezpečnostní složky, tak pro myslivost a sport, o tom není ani zmínka. A to ani v rubrice Tiskové zprávy, kde jsou k dnešku poslední informace ze 16. dubna letošního roku, ani v rubrice Historie.

Rozhodně nejde o zpochybnění transakce, ale zřejmě spíše o „výrazný skluz“ v komunikaci firmy ohledně jejího nového vlastníka. Tím původním byl SMH Holding GmbH. Transakce byla uzavřena 23. dubna 2024, kdy skupina RSBC získala od předešlého vlastníka stoprocentní vlastnictví zbrojařské firmy s obratem za rok 2023 přes 45 milionů eur, která zaměstnává více než 200 lidí v Rakousku a USA.

„Od našeho vstupu do Steyr Arms v roce 2007 zažila společnost strmý růst. Prodeje vzrostly sedminásobně a počet zaměstnanců se téměř ztrojnásobil. Inovativní a vysoce kvalitní produkty firmy jsou populární po celém světě, zejména mezi profesionálními uživateli z řad policií a armád,“ informoval jednatel rakouské SMH Holding Gerhard Unterganschnigg.

„RSBC se bude moci plně soustředit na strategický rozvoj Steyr Arms, zejména s důrazem na posílení pozice na zahraničních trzích,“ uvedla skupina v tiskové zprávě. V ní současně informovala, že vytváří nový holding, který bude zastřešovat jak Steyr Arms, tak slovinskou zbrojovku Arex, již získala v roce 2017 a která se později se stala i prvním aktivem fondu RSBC Defence.

Nový holding povede Tim Castagne, stávající CEO (Chief Executive Officer, generální ředitel, pozn. red.) společnosti Arex, jenž má téměř tři dekády zkušeností ze světa obranného průmyslu. Holding přispěje ke strategickému rozvoji obou firem. Klíčové synergické efekty spočívají v kombinaci produktového portfolia, rozšíření kapacity v oblasti výzkumu a vývoje i v posílení prodejních a servisních kanálů.

Podle Roberta Schönfelda, zakladatele investiční a průmyslové skupiny RSBC má Steyr Arms ve světě vynikající pověst a tradici: „Je synonymem důvěry a kvality. Její produkty patří k tomu nejlepšímu v oblasti lovecké, civilní i obranné.“ Vlajkovou lodí je univerzální armádní puška Steyr AUG, kterou po celém světě podle agentury APA používají přes dvě desítky armád a speciálních policejních jednotek.

Zdroj: Steyr Arms

„Akvizice Steyr Arms je příležitost, která se naskytne jednou za generaci. Jsme hrdí, že budeme pokračovat v rozvoji této tradiční značky,“ informoval redakci Milan Šlapák, generální ředitel skupiny s tím, že firma „má výjimečné produktové portfolio zejména v oblasti dlouhých zbraní pro armádu a ozbrojené složky, a také v kategorii loveckých a sportovních zbraní“.

Rakouský deník Der Standard před pár dny připomněl, že dnešní Steyr Arms byla založena v roce 1864 jako „Josef a Franz Werndl & Company, továrna na zbraně a pila v Oberlettenu“. Dodáváme, že firma ne vždy vyráběla jen zbraně. Např. už v roce 1916 zahájila výrobu automobilů, která se stala ještě důležitější součástí produkce poté, co po první světové válce čelilo Rakousko zákazu vyrábět zbraně.

Jeho konkurent, Die Presse, pro změnu vyzkoušel znalost filmů a vizuální paměť čtenářů: „Společnost Steyr Arms je známá především díky StG 77, útočné pušce rakouské armády, která se celosvětově prodává pod názvem AUG (Army Universal Rifle). Zbraň se dostala i do hollywoodských filmů. Například Samuel Jackson chválí zbraň ve scéně s Robertem DeNiro ve snímku Jackie Brownová.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB