Výběr daně z tabákových výrobků je totálním fiaskem

Názor
Lafferova křivka nám říká, že zvyšování daní vede od určitého bodu k nižším daňovým výnosům. Toho si naši zákonodárci zřejmě nebyli vědomi, když zvyšovali daně na tabákové výrobky. Data totiž potvrzují, že prudké zvýšení daní snížilo daňový výběr. Letošní plán se nepodaří naplnit o 10 miliard korun a výběr spotřební daně z tabákových výrobků klesne pod úroveň loňského roku.
Stát přijde o 10 miliard korun na dani z tabákových výrobků. Přitom by stačilo více zdanit zahřívaný tabák, u kterého mají tabákové společnosti nejvyšší marže. Ilustrační foto: Philip Morris

Výběr daně z tabákových výrobků se stává totálním fiaskem. Stalo se totiž přesně to, před čím jsem již v loňském roce několikrát varoval. Prudký růst cen tabákových výrobků v naší zemi vedl k častějším nákupům českých kuřáků v Polsku.

aopak němečtí kuřáci omezili nákupy v českém pohraničí. K tomu se navíc zvýšil počet padělaných cigaret na našem území. Výsledkem tak bude výrazně nižší než plánovaný výběr daně na tabákové výrobky.

Stát si od letošního roku sliboval, že na dani z tabákových výrobků vybere 67 miliard korun. Jenže skutečnost bude daleko horší. Za dvě třetiny letošního roku se podařilo vybrat jen necelých 34 miliard korun. V datech jsou přitom již zahrnuty měsíce, kdy se nakupuje nejvíce kolků, aby tabákové společnosti obhospodařily letní kuřáckou špičku.

PSALI JSME:
Češi loni poprvé v historii snížili útraty za tabák

I kdyby však kuřáci až do konce roku nepolevili a kouřili pořád jako v létě, vybere se na spotřební dani z tabákových výrobků 57 miliard korun. To je o 10 miliard korun méně, než bylo plánováno, a dokonce o 2,5 miliardy korun méně, než v loňském roce.

V příštím roce je naplánováno další zvýšení daní na tabákové výrobky. Bohužel je však opět děláno ve zcela špatné logice. Zjevně se ukazuje, že zákonodárci nerozumí trhu s tabákovými výrobky a svými přehmaty vytváří zbytečnou obří díru ve státním rozpočtu.

Přitom by se výběr spotřební daně dal jednoduše navýšit. Stačilo by více zdanit zahřívaný tabák, u kterého mají tabákové společnosti nejvyšší marže.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňová motivace ke „zdravějšímu kouření“

Zavřít reklamu ×
  1. No abyste se nepletl. Od nahřívaného tabáku je jen krok k přestat kouřit a to by byla ještě větší díra.

    • A tak to bude pokračovat se vším!Šikovní a pracovití lidé se budou méně a méně snažit něco vytvářet,tudíž bude méně vybraných daní,méně útracení,a přerozdělovači hloupí budou koukat!

  2. To není dáno tím, že by zákonodárci trhu nerozuměli. Je to dáno hlavně tím, že nejsou ochotni používat hlavu. Tedy přemýšlet. Při řešení epidemie, stejně jako obraně před ní, ostatně předvedli to samé. Já už se dnes už vůbec nedivím, že musí premiér při žádostech o dotace podvádět kde se dá. Jestli svůj Agrofert vedl, tak jako vede tento stát, není se co divit.

  3. Je to hrůza hrůzoucí, co nám naše vláda předvádí. Ničemu nerozumí jedině ona jako velkovezíři mají pravdu. Jsou to nepostižitení grázli.

  4. Myslím, že nikdy jsme neměli horší vládu. Tihle zbytní prašivci dělají snad vše tak,aby republiku totálně zničili.Asi by bylo lepší zničit ty,co jsou za tento stav zodpovědní

  5. Asi si naši poslanci myslej že jsme národ tupců.Co udělám,když mi něco zdražej 1.bud to nebudu kupovat 2.nebo snížím spotřebu 3,budu kupovat jinde-viz tabák v Polsku,ale ted mi kámo vozí tabák z Německa 40g za 4,5EU:Za 112 kč za 40g tady tabák (vlasovej,vonavej) nekoupím,nejlevnější-30g za 139kč ale ten je jak podestýlka pro křečky.A ted by se zeptal minist.financí,kolik na mě stát vybral DPH z tabáku když jsem zvolil variantu 3-ani h.vno,jednoduchý………..

  6. Pokud vím, tak zahřívaný tabák (IQOS) už zdaněný je, vůbec to nevyjde levněji. Já raději „kouřím“ e-liquid už 11 let a vychází mi to na cca 500 měsíčně – dřive 6.000 ! ten je bez daně.

  7. Jaký pak ohřívaný tabák. Ten je drahý jako normální cigarety. Jak se zdražuje tabák, tak hodně kuřáků co znám buď drasticky omezili kouření, nebo přestali. Každé zdražování má svá meze. Kdyby mi zdražili benzín na 50-100 korun, tak budu většinu roku jezdit do práce buď na kole, nebo na elektrické tříkolce. Nakoupím u Vietnamce, protože do města se to již nevyplatí. Stát na tom nic nevydělá.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na úplně jiný účet, než zamýšlel. Nebo platbu omylem odešle dvakrát. U papírových příkazů zase může dojít k přepsání či následné záměně čísel při jejich zadávání do systému úředníkem.