Česko přichází o své mozky. Mladí vysokoškoláci odcházejí do ciziny

Průzkum
V souvislosti s migrací se obvykle řeší legální i nelegální přechod české hranice směrem do republiky. Existuje ovšem také nemálo českých občanů, kteří odcházejí do zahraničí. Ekonom Národního institutu SYRI Martin Guzi varuje, že emigrace z České republiky je větší problém, než se zatím uvádí. Ze země totiž odcházejí její mozky.
Mezi mladými lidmi, kteří hledají práci a život v cizině, bývají často nadějní vědci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z výzkumu SYRI, který má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplývá, že z České republiky odcházejí zejména mladí lidé s vysokoškolským vzděláním, které doma nedrží žádné rodinné závazky. Čeští emigranti se přitom významně odlišují od pendlerů, což jsou naopak spíše starší lidé, kterým už bylo čtyřicet, a mají spíše nižší vzdělání.

Ekonom Martin Guzi upozornil, že migraci z Česka je věnována dosud malá pozornost. Problémem je podle něho zejména fakt, že přesná data nelze v podstatě zjistit. Do zahraničí ale například míří mladí vědci.

„Nevíme, kolik lidí z Česka odchází a kolik lidí se vrací, protože současná čísla jsou určitě podhodnocená. Ten problém je ale významný, protože odchází mladí a vysokoškolsky vzdělaní, tedy v podstatě perspektiva národa,“ zdůraznil Guzi.

PSALI JSME:
Velký zájem o malé procento

Míří do bohatších zemí

Více než 90 procent emigrantů směřuje do bohatších zemí, kde mohou uplatnit své technické a technologické znalosti. Lákají je také lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy. Často jde o lidi, kteří jsou vysoce specializovaní a v Česku nenajdou uplatnění. Čeští emigranti směřují tak nejčastěji do zemí, jako je Německo, Nizozemí, Rakousko nebo Velká Británie.

Přesná čísla ale nejsou k dispozici, což znesnadňuje možnost situaci lépe popsat. „Nedokážeme jednotlivá data přiřadit ke konkrétním lidem a osobám, všechna zveřejňovaná čísla jsou významně podhodnocená,“ upozornil Guzi.

Jednou z cest, jak získat nějaká věrohodná data, je podle něho sledování finančních toků z ciziny do Česka. Peníze totiž mnohdy slouží jako podpora rodinných příslušníků.

PSALI JSME:
Pro přiznání důchodu je nutné doložit i pojištění placené při práci v zahraničí

„Podíl těchto operací na českém hrubém domácím produktu výrazně stoupá, přitom ale počet emigrantů neroste a po krizi výrazně klesnul,“ zmínil ekonom, podle něhož jde do budoucna o větší problém než v případě pendlerů.

Jen pár procent?

Podle loňských údajů České národní banky překročil roční příliv mezd ze zahraničí 70 miliard korun. Podle údajů Eurostatu pracuje v zahraničí v posledních letech 1 až 1,5 procenta českých obyvatel. Je to ale skutečné číslo?

Banka Creditas si loni nechala na téma zahraniční práce zpracovat průzkum od agentury Ipsos. Vyšlo z něj, že práci v zahraničí je otevřena až polovina lidí z pohraničí. Pendlerství jsou přitom otevřeni především mladší lidé a častěji muži než ženy.

PSALI JSME:
Řidiči kamionů či kuchaři. Pendlery často trápí společenská neplodnost

Ve věkové skupině 18 až 25 let už takto pracují čtyři procenta a otevřeno by tomu bylo celkem 68 procent. Naopak ve věku 56 až 65 je pracujících dvě procenta, otevřeno je 39 procent a plných 27 procent tuto možnost zcela zavrhuje.

Velkou roli z hlediska motivace hraje příjem. Pro 85 procent dotázaných je „vyšší plat“ hlavním faktorem, proč by kývli. U lidí s vysokoškolským vzděláním je to dokonce 96 procent.

Čtvrtina lidí by v takovém případě chtělo alespoň o 50 procent víc, třetina lidí by chtěla alespoň dvakrát víc, zhruba 17 procent alespoň trojnásobek a 13 procent ještě víc. S vyššími výdělky by chtěli především vysokoškolsky vzdělaní lidé.

PSALI JSME:
Kde seženete nové místo, až přijdete o práci?

Zavřít reklamu ×
  1. Doktoři a inženýři ze Sýrie se jen hrnou. Hlavně s koncem zimy a příchodem lepšího počasí…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.