Vajíčko je schopno oplození pouze během ovulace a asi 24 hodin po ní. „Šance, že pár mladší třiceti let v době ženiny ovulace otěhotní, je přibližně dvacet procent. Snaha o početí dítěte proto může trvat i rok s tím, že se partneři snaží každý měsíc. Jestliže jeden z nich kvůli práci odjíždí na několik týdnů mimo domov, šance na zplození potomka se mnohonásobně snižuje,“ vysvětlil doktor Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.
Tento problém se podle něj často týká řidičů kamionů nebo lidí, kteří pracují v gastronomickém průmyslu v zahraničí – tedy kuchařů a číšníků. Páry se pak o dítě pokouší bez úspěchu i několik let, aniž by měly zdravotní potíže.
„Přijdou k nám na vyšetření a my zjistíme, že je vše v naprostém pořádku, jediným problém je to, že se zkrátka doma nepotkávají ve vhodnou dobu. Plodné dny si totiž nikdo neposune podle toho, jak se mu to zrovna hodí,“ poznamenal doktor Štěpán Machač z IVF Clinic.
Odklad, nebo umělé oplodnění?
Páry poté stojí před volbou, zda založení rodiny ještě o nějaký čas odložit, nebo využít umělé oplodnění, při kterém lékaři ženě odeberou několik vajíček naráz a vně těla je oplodní spermiemi. Šanci na početí dítěte tak významně zvýší.
„Já všem samozřejmě doporučuji nejprve zkoušet počít dítě standartní cestou bez lékařského zásahu. Někdy už ale hraje velkou roli čas. Ženy do třiceti i do pětatřiceti let si mohou dovolit těhotenství odložit o několik měsíců. U žen starších pětatřiceti let se ale s každým měsícem, kdy se vajíčko neoplodní, snižuje šance stát se matkou,“ upozornil doktor Machač.
Připomněl, že plodnost žen po pětatřicátém roce začíná rapidně klesat. „V těchto případech proto odkládání rodičovství nedoporučuji. Mohlo by se totiž stát, že až přijde ten ‚správný čas‘, nebude už těhotenství možné vůbec,“ dodal Machač.
Společenská neplodnost se ale netýká pouze pendlerů nebo řidičů kamionů. Život může ovlivňovat i hasičům či vojákům. Vojáci, kteří jezdí na mise do válečných oblastí, si také nechávají preventivně zmrazit své spermie kvůli obavě z možného zranění ve válce, které by způsobilo neplodnost.
„Zároveň se zmražením spermií obvykle také podepisují souhlas, který je podle našich zákonů platný půl roku, že můžeme jejich partnerku oplodnit právě v době, kdy pobývají v zahraničí. Chtějí tím zkrátit čas při snažení o miminko,“ uvedl doktor Otevřel z Reprofitu.
170 tisíc dětí ze zkumavky
Dětí, které byly počaty díky umělému oplodnění, přitom každý rok přibývá. Centrum reprodukční medicíny ISCARE nedávno v tiskové zprávě uvedlo, že v Česku se každý rok takto narodí okolo pěti tisíc dětí, celkem jich už je přibližně 170 tisíc.
Díky asistované reprodukci je aktuálně počato pět procent všech miminek, toto číslo se ovšem stále zvyšuje a odborníci odhadují, že v budoucnu to bude až polovina všech novorozenců. Problémy s početím momentálně zažívá každý pátý pár, a to především kvůli odkládání těhotenství do pozdějšího věku. Jako „neplodný“ je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte.
Mezi zařízení s nejvyšší úspěšností umělého oplodnění patří také Centrum reprodukční medicíny ISCARE. Díky lékařům z tohoto zařízení už přišlo na svět téměř 12 tisíc dětí. „Pomoc se založením rodiny neplodným párům už pro nás na klinice dávno není jen zaměstnáním. Být svědkem toho, jak ‚naše‘ děti rostou, sílí a dospívají, je k nezaplacení. Možná i díky tomu máme velmi vysokou úspěšnost léčby,“ konstatoval primář centra Jan Lacheta.
Po „sametu“ nejsou děti v tomto státu žádané….. Migrace je pro stát výhodnější,když dojde „hotový“ dělník z východu než živit dítě od 0 do 18 let+školy atd…..