Velký zájem o malé procento

Průzkum
Lehký opar závisti by mohl obestírat obyvatelstvo Česka, které nežije v krajích sousedících s Německem a Rakouskem. Zejména proto, že příležitost vydělávat v eurech, a nadto víc než občané pobírající mzdu v korunách, jim není nakloněna.
Pendlování jsou otevřenější spíše mladí. Podle květnového průzkumu čím jsou lidé mladší, tím spíš se zaměstnání v zahraničí nebojí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle průzkumu společnosti Ipsos je práci s dojížděním za hranice otevřena polovina lidí, kteří podél hranice žijí. Nejvyšší zájem je na Karlovarsku, kde sedm procent lidí za prací už dojíždí a dalších 53 procent by o to stálo. Na Ústecku, kde jsou pendlerů jen zhruba dvě procenta, o dojíždění za prací přemýšlí 59 procent lidí.

Pendlování jsou otevřenější spíše mladí. Podle květnového průzkumu čím jsou lidé mladší, tím spíš se zaměstnání v zahraničí nebojí. Ve věkové skupině 18-25 let takto pracují čtyři procenta dotázaných a dalších 68 procent to zvažuje, ve věku 56-65 let dojíždějí za prací jen dvě procenta, přičemž plných 27 procent tuto možnost zcela zavrhuje.

A právě mladí lidé se v Německu nebo Rakousku snaží vydělat hlavně na bydlení. „Lidé s hlavním příjmem v eurech mívají problém s jeho uznáním při žádostech o hypotéku,“ říká členka představenstva Banky Creditas Ivana Pícková. „Přitom tyto příjmy nejsou méně stabilní než ty domácí.“

Banka se jako teprve druhá u nás rozhodla už neposkytovat jen možnost neúročeného spoření v zahraničních měnách, ale příjmy v eurech, dolarech, britských librách i švýcarských francích začala při sjednávání hypotečních úvěrů uznávat v plné výši. K eurovému účtu navíc nabízí eurovou kartu s neomezenými výběry v zahraničí zdarma. „Klienti se tak vyhnou konverzi měny při platbě,“ dodává Picková.

PSALI JSME:
Přivřené hranice vyřešil pendlující český popelář rázně. Zůstal v Německu

Čím si vysvětlit tak velký zájem Banky Creditas o tak malou skupinu obyvatelstva? Důvod je stejný, jako nabídka vyšších výnosových sazeb u finančních produktů většiny menších bank: Zájem o nové klienty.

A to i přesto, že se počet pendlerů zřejmě příliš zvyšovat nebude, protože největší bariérou, kterou lidé vnímají ohledně možného dojíždění za prací do zahraničí je neznalost jazyka, kterou v průzkumu uvedlo 53 procent lidí. Ta trápí o něco víc ženy než muže. Dojíždění je kupodivu až na druhém místě, protože je to zásadní problém pro 38 procent dotázaných.

Není bez zajímavosti, že průzkum ukázal na rovnici: Čím vyšší vzdělání, tím větší lačnost po penězích. Pro 85 procent dotázaných je vyšší plat hlavním faktorem, proč by kývli pracovní nabídce v zahraničí. U lidí s vysokoškolským vzděláním je to dokonce 96 procent.

O kolik víc v čistém než v Česku by mělo jít? Čtvrtina chce alespoň o 50 procent víc, třetina lidí chce alespoň dvakrát tolik, zhruba 17 procent chce přinejmenším trojnásobek a 13 procent ještě víc.

PSALI JSME:
Pro přiznání důchodu je nutné doložit i pojištění placené při práci v zahraničí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.