Česko stále s nejnižší nezaměstnaností v EU

Názor
I když česká ekonomika v posledních letech rozhodně neohromuje svým výkonem a jako jediná se ještě nevrátila (a letos ani nejspíš nevrátí, pozn. aut.) na předcovidovou úroveň, nezaměstnanost má stále nejnižší v rámci celé EU. Navzdory slabému ekonomickému růstu, propouštění v průmyslu, a dokonce i s rekordní přítomností cizinců na pracovním trhu.
Přestože česká ekonomika v posledních letech rozhodně neohromuje svým výkonem, stále má nejnižší nezaměstnanost v rámci celé EU. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Podobně nízkou míru nezaměstnanosti jako ČR (aktuálně 2,6 %) má v regionu pouze Polsko (2,9 %) a Německo (3,2 %). Čím dál na západ, jih a sever, tím je problém nezaměstnanosti významnější. Data tento týden zveřejnil Eurostat a jsou sezónně očištěná.

Nezaměstnanost se zdaleka se nedotýká pouze zemí, které si prošly dluhovou krizí, jako bylo Řecko nebo Španělsko, ale i bohatého severu. Švédsko je totiž zemí s třetí nejvyšší nezaměstnaností v EU, a to dokonce navzdory vysokému počtu volných pracovních míst. Stále rovněž platí, že nezaměstnanost je především problémem zemí eurozóny.

PSALI JSME:
Obavy z budoucnosti: Střední generace se bojí o práci, mladí o peníze

Za celkově příznivými výsledky českého trhu práce stojí i méně lichotivé tendence, a sice vyšší nezaměstnanost žen a mladých lidí do 25let. Právě v případě mladých je nezaměstnanost trojnásobná (7,9 %), takže je i výrazně vyšší než v době před pandemií.

Nezaměstnanost v ČR zůstane nízká i v dalších měsících roku. Prozatím se ukazuje, že lidé odcházející převážně z průmyslu zatím nalézají nová místa ve službách, kde je míra neobsazených pozic stále nadprůměrně vysoká, případně míří do penze.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V Česku je nejvíce nezaměstnaných mladých lidí za posledních více než osm let

Zavřít reklamu ×
  1. Dobře napsáno a nelze než souhlasit. Hodně lidí mizí do důchodu a nebo do ciziny. Nebýt tu horda cizinců tak nemá praticky kdo pracovat. Hlavně na stavbách je to markantní.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Další pokles nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž …

Sezónní pokles nezaměstnanosti

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných tento týden se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.