Obavy z budoucnosti: Střední generace se bojí o práci, mladí o peníze

Průzkum
Čtyřicet procent lidí ve věku nad 45 let se bojí, že přijde o práci. Mladí mají zase obavy z nových finančních závazků i osamostatnění. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) poskytla společnost Provident Financial.
Obavy ze ztráty zaměstnání a nedostatku peněz má čtyřicet procent lidí starších 45 let. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zvyšování životních nákladů vyvolané zejména vysokou inflací v posledních dvou letech dopadlo na většinu obyvatel České republiky. Obavy z dalšího růstu cen se sice významně snížily, i tak obyvatelé zůstávají citlivější ohledně svého zaměstnání a stabilního příjmu.

Z výzkumu mezi více než tisícovkou dotázaných, který pro Prevident Financial uskutečnila na přelomu ledna a února agentura Ipsos, vyplývá, že zatímco v posledních dvou letech ztrátu zaměstnání řešilo osm procent lidí a výpadek příjmu z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti devět procent, momentálně to je dvojnásobek.

Nervózní čtyřicátníci

Největší starosti v oblasti zaměstnání panují u lidí nad 45 let. Zde se ztráty zaměstnání obává celých 40 procent dotázaných. Strach z dlouhodobé pracovní neschopnosti pak panuje u 37 procent občanů této věkové kategorie.

„Do této demografické skupiny celkem přirozeně spadají lidé, kteří již mají řadu finančních závazků v podobě hypotéky, rodiny a zároveň se blíží vrcholu produktivního věku, v němž mohou ztrátu práce vnímat jako zásadní problém,“ sdělila Barbora Pencová, HR ředitelka Provident Financial.

PSALI JSME:
Bez práce? Nezájem! Generace Z se nezaměstnanosti nebojí

Její slova potvrdila nezisková organizace Genixa, která podporuje lidi z ohrožených skupin při hledání nového pracovního uplatnění. „Obzvláště pro lidi nad padesát let může být ztráta zaměstnání výrazným zásahem nejen do karierního, ale i osobního života,“ poznamenala Barbora Švarcbachová ze spolku Genixa.

Dodala, že jde často o lidi, kteří již svého karierního vrcholu dosáhli a změna práce nebyla jejich volbou. „Při hledání nového zaměstnání ale mohou paradoxně narážet na svou kvalifikovanost či nadmíru zkušeností,“ uvedla Švarcbachová.

Nezaměstnaných přibylo

Obavy ze ztráty práce prohlubují poslední dostupná data Úřadu práce ČR, podle něhož nezaměstnanost letos v lednu vzrostla na čtyři procenta z prosincových 3,7 procenta. Je tak nyní nejvyšší téměř za tři roky, od dubna 2021.

Podle úřadu byla nezaměstnanost v letošním prvním měsíci, pokud by se vynechal rok 2021 ovlivněný pandemií covidu-19, nejvyšší za leden od roku 2017. I tak se nezaměstnanost v Česku stále drží na nejnižších úrovních v celé Evropské unii.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost na konci roku mírně vzrostla

Uchazečů o práci evidovaly úřady ke konci ledna 295 546, přičemž od prosince se jejich počet zvýšil zhruba o 16 tisíc. Volných pracovních míst naopak ubylo asi o pět tisíc na 266 783. Méně volných míst než zájemců o práci bylo už v prosinci. „Naposledy jsme dva měsíce v řadě takovou negativní bilanci zažili na začátku roku 2018,“ připomněl generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.

Podle Olgy Hyklové, majitelky a výkonné ředitelky personální agentury Advantage Consulting, ale nejde o nic dramatického. Ve vyjádření pro FAEI.cz uvedla, že mírný nárůst nezaměstnanosti se dá očekávat po celé první čtvrtletí. Tento stav se ale opakuje každoročně.

„V dalších kvartálech roku 2024 by se měla míra nezaměstnanosti stabilizovat kolem 3,5 procenta stejně jako loni,“ uvedla Hyklová. Dodala, že téměř polovina firem plánuje rozšiřovat své týmy a zhruba 37 procent z nich hodlá ponechat počet zaměstnanců nezměněn.

„I když ambice k výraznému navyšování pracovní síly nejsou vysoké, je pozitivní, že více firem chce zaměstnance nabírat než jejich počty snižovat. Lze očekávat, že v letošním roce bude míra nezaměstnanosti o něco nižší než v roce 2023. Predikce ministerstva financí pro rok 2026 pak předpokládá míru nezaměstnanosti 2,7 procenta,“ řekla Olga Hyklová.

PSALI JSME:
Lidí bez práce přibylo. Obchází Českem strašák nezaměstnanosti?

Finanční závazky

Zatímco u starších obyvatel jsou největší finanční obavy spojeny se stabilním zaměstnáním, mladou generaci podle průzkumu agentury Ipsos pro Provident Financial nejvíce trápí především finanční závazky i ekonomické osamostatnění od rodiny.

Čtvrtina lidí ve věkové skupině 27 až 35 let označila za obávanou finanční výzvu budoucnosti zadlužení ve formě hypotéky či půjčky. Ve věkové kategorii 18 až 26 lety tyto obavy panují u 23 procent.

Nejmladší generace se zároveň připravuje na konec finanční podpory ze strany rodiny, které jako finanční výzvu označilo 21 procent lidí v této věkové skupině. Obává se ale také ztráty svého partnera, kterého vnímá i jako finanční jistotu.

„Rodina i partner jsou, obzvláště pro tuto skupinu, nejen emočními, ale často i ekonomickými kotvami. Například pro mladé maminky, které se jimi staly ještě předtím, než se zvládly nějak samy finančně stabilizovat, je právě podpora rodiny, a hlavně partnera naprosto zásadní,“ uvedla Markéta Šulcová, ředitelka organizace Zajíček na koni, která pomáhá dětem ze znevýhodněných skupin obyvatel.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v dalších měsících poroste

Zavřít reklamu ×
  1. Podnikatelé dostali od vlády „dárek“ v podobě propuštění kohokoliv bez udání důvodu. Inspirace Norskem však není úplně přesná. Tam berou propuštění 2 roky nadále plat jako když pracovali. Tady se to smrsklo na 6 měsíců.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB