V Česku je nejvíce nezaměstnaných mladých lidí za posledních více než osm let

Česko letos v červnu vykázalo nezaměstnanost mladých lidí ve věku do 25 let čítající 13,7 procenta. Vyplývá to z nově zveřejněných údajů Eurostatu. Na poměry posledního desetiletí jde o nezvykle vysoké číslo.
Úřady práce málo kvalifikovaným mladým lidem často nabízejí jen „nádeničinu“, například kompletování zásilek v logistických skladech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o nejvyšší míru nezaměstnanosti mladých lidí za celé období od března roku 2015. Míra nezaměstnanosti mladých je nyní vyšší dokonce než kdykoli během covidu, kdy se tuzemská ekonomika – na rozdíl od loňska či letoška – propadala, a to dramaticky.

Markantní červnový nárůst míry nezaměstnanosti mladých – z květnové úrovně 9,5 procenta – souvisí s letošním vysokým počtem absolventů základních škol, na který nebyly střední školy kapacitně připraveny.

Absolventi základních škol, kteří se nedostali na střední školu, se tak raději nahlásili na příslušný úřad práce, zejména z toho důvodu, aby za ně stát po prázdninách hradil zdravotní pojištění. Dalším důvodem byla autentická snaha o nalezení zaměstnání.

Úřady práce však málo kvalifikovaným mladým lidem často nabízejí jen „nádeničinu“, například kompletování zásilek v logistických skladech. Neatraktivní pracovní pozice mladé příliš nelákají, takže často jen pobírají dávky v nezaměstnanosti a současně využívají komfortu „mama hotelu“.

Nahlášením na úřad práce se ovšem statisticky stávají nezaměstnanými, pokud tedy na některou z nabídek úřadu nekývnou. Citelný nárůst nezaměstnaných mladých tak není projevem obecného zhoršování situace na trhu práce.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ši Šimeček

  Kvalifikované práce je dost,problém mladých je že nic neumí,vidím to u nás,časté střídání,nikde se nechytnou,minimálně 1 měsíc je na zaučení,na úřadu práce vám stejně nic nenajdou..Problém je manuální zručnost…

  • Ma Marian

   Plný souhlas. Jinak řečeno: STAŘÍ
   VSTÁVEJTE, MLADÝM SE NECHCE
   DĚLAT !!!!

 2. MM MMXA

  Mladé bych obecně neodsuzoval. Ale chápu, že si chtějí po škole ještě užít prázdniny a nechtějí platit zdr. poj. .

 3. To Toran

  a není to problém starší generace, nebo generace rodičů těch mladých lidí? Vy furt nadáváte na mladý, jak se jim nechce dělat. Kdo je to měl naučit a naučit je vztahu k práci? Vy! Jenže to byste nesměli mít dost problémů sami se sebou.

 4. Vl Vladislava

  Firmy prostě nechtějí vychovávat. Požadují hotové zaměstnance a tím mladé i odrazují.

 5. Pe Petr

  Proč mají dělat za 30 tis. kč,když o pár kilometrů dál na západ je to 3x víc…..Místo registrace na ÚP mají raději odjet do států kde je pracující ohodnocen za svou práci. Ne,jak tady….

 6. Ma Marek

  A kolik krat jim reknou ze nemaji dostatečnou prazi a ve vetsinach firmach neberou praxi ze školy , tak kde se to ma poradne ten mlady naucit kdyz mu nikdo tu praxi dat nechce. Tady v CR to tak proste je to potom ta škola je uplne knicemu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB