Chalupáři mají smůlu, úsporný tarif čerpat nemohou. Leda, že…

Názor
Energetický úsporný tarif, jehož detaily v týdnu zveřejnila vláda, se nevztahuje k místu trvalého bydliště, ale k nastavenému, smluvně danému tarifu pro odběr energií. Nespornou výhodou úsporného tarifu je to, že lidé si o podporu nemusí nijak žádat.
Energetický úsporný tarif se nevztahuje k místu trvalého bydliště, ale ke smluvně danému tarifu pro odběr energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nemusí tedy měnit stávající způsob platby za energie. Dodavatel energie jim úsporu plynoucí z úsporného tarifu prostě automaticky zaúčtuje, takže ať už standardně platí energie jakkoli, účet jim bude adekvátně ponížen.

To, zda bude účet za energie ponížen o částku plynoucí z úsporného tarifu, se odvíjí nikoli od místa trvalého bydliště, ale právě od nastaveného tarifu pro odběr energií.

Například lidé, kteří na chatách a chalupách využívají tzv. víkendový tarif, nebudou moci úsporný tarif využít. Víkendový tarif je konkrétně tarif D61d. Elektřina se v rámci tohoto tarifu čerpá od pátku 12:00 hodin do neděle 22:00 hodin. Za elektřinu se platí o dvě třetiny méně, než během týdne.

PSALI JSME:
Uvažujete o bydlení na chatě? Zeptejte se nejdřív na úřadě

Ti lidé, kteří se rozhodnou na chalupě žít trvale, třeba z úsporných důvodů, ovšem pochopitelně budou využívat už jiný tarif než víkendový. Budou tedy využívat tarif, na který se úsporný tarif již vztahuje a v jehož rámci tedy mohou státní pomoc čerpat.

Nevadí v takovém případě právě ani to, že člověk na své chalupě či chatě nemá trvalé bydliště. Rozhodující je tarif a příslušná smlouva s dodavatelem energie na danou nemovitost, ať jde o byt ve městě či chalupu. Trvalé bydliště o možnosti čerpat úsporný tarif nerozhoduje, důležitý je nastavený tarif.

Takže pokud třeba manželé mají trvalé bydliště každý v jiné nemovitosti a mají-li v obou těch nemovitostech standardně nastavený tarif, ke kterému se úsporný tarif váže, podporu v rámci úsporného tarifu získají.

PSALI JSME:
Co Čech, to chalupář? Kdepak, jen každý pátý až šestý

Jestliže však daný manželský pár například využívá jednu z uvedených dvou nemovitostí jako chalupu či chatu a má tam nastavený víkendový tarif, tak na tuto nemovitost úsporný tarif čerpat nelze.

Pokud člověk bydlí v nájmu a trvalé bydliště má na druhém konci republiky, tak má-li energie v nájmu psány na sebe, jeho platby od odvíjí od standardního, stávajícího tarifu, tedy tarifu, který není víkendový.

Využít úsporný tarif tedy může, i když má trvalé bydliště jinde. V místě trvalého bydliště úsporný tarif také využít může, pokud tedy nemá na nemovitost svého trvalého bydliště nasmlouván třeba zmíněný víkendový tarif.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vozíte odpad z chalupy? Nepomůžete si

Zavřít reklamu ×
  1. Tarif D61d víkendový je nyní po všeobecném zdražení už účtován v obou obdobích víkendovém i mimovíkendovém SHODNĚ za vysoké nevýhodné mimovíkendové ceny !!! To se budou chataři a chalupáři divit 😉 Hlavně pššt, než si lidi všimnou.

  2. určitě z too vzejde nějaká lumpárna, jako s dotacemi pro chalupáře. ty nedostanou na kotle, fotovoltaiku a čerpadla

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

V centru Bratislavy vyroste nový mrakodrap

Panorama Bratislavy doplní další mrakodrap. Vícefunkční komplex Ister Tower postaví investiční skupina DRFG ve spolupráci s místním developerem The Galata Group. Na středoevropské poměry unikátní projekt se bude …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB