Co Čech, to chalupář? Kdepak, jen každý pátý až šestý

Průzkum
Říkáme o sobě, že jsme národem chalupářů, a mnozí znovu a znovu usedáme k obrazovce ke sledování nevím už ke kolikáté repríze oblíbeného televizního seriálu. Skutečnost je ale podle průzkumů jiná. Chatku, chatu či chalupu nemá a ani ji nechce 51 % Čechů, vyplývá z aktuálního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu (1002 respondenti).
Říkáme o sobě, že jsme národem chalupářů. Skutečnost je ale podle průzkumů jiná. Chatku, chatu či chalupu nemá a ani ji nechce 51 % Čechů. Foto: Depositphotos.com

Rekreační nemovitost má podle průzkumu každý šestý Čech (15 %), zatímco podle nejnovějšího on-line dotazníkového šetření Poštovní spořitelny mezi 500 dospělými respondenty ji má každý pátý.

Z dat NMS Market Research vyšlo najevo, že chatu či chalupu by chtělo 35 % Čechů. Ve věkové skupině do 35 let rekreační nemovitost vlastní jen každý desátý, ale téměř polovina respondentů by ji chtěla mít. S poptávkou ale přichází i rychlejší zvyšování cen.

„Největší zájem je o lokality blízko větších měst. Průměrná cena nemovitosti k rekreaci v roce 2017 v naší síti dosahovala 1 059 000 Kč, v loňském roce to bylo 1 553 000 korun,“ vypočítává Klára Kuťáková ze společnosti Century 21.

„Průměrná cena nemovitosti k rekreaci na některých místech v České republice již překročila částku dvou milionů korun,“ dodává Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

„Lidé z Prahy a blízkého okolí představují zhruba 80 % kupců rekreačních objektů ve Středočeském kraji,“ potvrzuje zájem o rekreační nemovitosti Jan Bareš ze společnosti M&M Reality. Podle něj mezi nejžádanější lokality patří okolí řek Vltavy, Sázavy a Berounky.

V poslední době se ale, tvrdí zástupci realitních kanceláří, mění představy Čechů o tom, v jakém stavu má jejich tuzemská rekreační nemovitost být. Podle Kuťákové se Češi nechtějí na chalupě předřít, takže kupují objekty v dobrém technickém stavu. To dokládá i Bareš: „Zřetelně stoupá poptávka po nemovitostech v pěkném stavu. Kupující chtějí relaxovat a užívat si volný čas, nikoliv jezdit na chatu či chalupu dřít.“

PSALI JSME:
Roste poptávka po rekreačních nemovitostech. Rostou i jejich ceny

Čtyři kutilové z deseti. Řemeslníci nejsou

Přesto podle průzkumu NMS čtyři z deseti chalupářů (43 %) se o veškeré opravy chaty či chalupy postarají sami, díky čemuž jsou jejich náklady na údržbu v průměru kolem 14 000 korun ročně.

„Třetina chalupářů dokonce utratí méně než pět tisíc korun ročně. Takové výdaje mohou stačit na menší opravy. Časem ale třeba bude nutné opravit střechu nebo vyměnit okna,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Podle on-line dotazníkového šetření Poštovní spořitelny se celkové roční náklady na provoz letního a víkendového bydlení nejčastěji pohybují v rozmezí deset až dvacet tisíc korun, čtvrtinu majitelů stojí roční provoz víc než 30 000 Kč. Více než padesát tisíc ročně do svého rekreačního objektu investuje 16 % chatařů. Opravy Češi financují v drtivé většině z vlastních úspor, půjčku na rekonstrukci si někdy vzalo pouze šest procent z nich.

Nadpoloviční většina lidí se při opravách podle průzkumu NMS spoléhá na řemeslníky: 53 % jim svěří velké práce a čtyři procenta dotázaných na nich nechají vše. Sehnat opraváře nebo řemeslníka ovšem může být oříšek. Polovina chalupářů v šetření Poštovní spořitelny to označila za „velmi náročné až nemožné“.

PSALI JSME:
Řemeslníci razantně zdražují, je jich totiž málo

Investice do vzpomínek na dětství

Ukazuje se, že mladí lidé, kteří často na chalupách prožili velkou část svého dětství, na ně mají dobré vzpomínky a podobné prázdniny by chtěli i pro své děti.

„Pořízení bydlení na samotě, v přírodě nebo v menší vesnici může být zajímavou investicí. Pokud je chalupa na dobře přístupném místě, lze v budoucnosti uvažovat o její rekonstrukci na dlouhodobé bydlení. Chata nebo chalupa tak může být zajímavým zajištěním na stáří nebo jako klidné bydlení pro vaše děti a vnoučata,“ říká Molnárová.

„Je přirozené, že rodiny hledají smysluplné trávení volného času a zároveň nechtějí každý víkend vynakládat vysoké částky. Mnozí navíc své rekreační objekty přetvářejí na trvalé bydliště, nebo si chaty za tímto účelem rovnou pořizují,“ dodává Přemysl Hanzelka z Poštovní spořitelny.

PSALI JSME:
Uvažujete o bydlení na chatě? Zeptejte se nejdřív na úřadě

  • Téměř dvě třetiny majitelů (64 %) mají svou chatu pojištěnou, přičemž výše pojistné částky ve 42 % případů podle respondentů odpovídá její tržní hodnotě.
  • Chataři také nezapomínají na ochranu před zloději. Proti krádežím se chrání nejčastěji klasickými zámky (50 %).
  • Téměř každý pátý chalupář důvěřuje svým sousedům a domlouvá se s nimi na občasné obhlídce svého druhého domova.
  • Speciální okna či dveře odolné proti vloupání zvolilo 13 % chatařů, 15 % už má alarm, nebo je dokonce připojeno na dálkovou ochranu nemovitosti.

Zdroj: Poštovní spořitelna

PSALI JSME:
Vozíte odpad z chalupy? Nepomůžete si

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB