Doma svítíme čím dál více, a nebojíme se experimentů

Analýza

V českých domácnostech každoročně přibývají miliony svítidel ročně a ani loňský rok nebude výjimkou. V zemi se po setmění rozsvítí 51 milionů lustrů, lamp a dalších zdrojů, což je o 2,6 milionů více než v roce 2016. V průměrné české domácnosti visí dvanáct osvětlovacích těles.

V českých domácnostech každoročně přibývají miliony svítidel ročně. Foto: Pixabay

Podle průzkumu, který si nechala udělat společnost EKOLAMP, přibývá nejvíce světel v kuchyních, obývacích pokojích a ložnicích. Kromě svítidel přibylo samozřejmě i žárovek, kterých bylo vloni v českých domácnostech celkem 68 milionů, tedy o 1,6 milionů více než v roce 2016. Postupně roste podíl úsporných zdrojů, kterých je nyní 48 procent.

Naopak neúsporných zdrojů dlouhodobě ubývá, ale stále jich je mírná nadpoloviční většina. Největší podíl zaujímají klasické wolframové žárovky, kterými se domácnosti hojně předzásobily. „Lidé více přemýšlejí o intenzitě a barvě světla, což jim wolframky nemohou nabídnout. Řada svítidel navíc neumožňuje instalovat zdroje s příkonem vyšším než 60 wattů, což hraje ve prospěch úsporek, které i s nižším příkonem mají podstatně vyšší svítivost,“ řekla Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů a svítidel.

EXPERIMENTY SE SVĚTLEM

Průzkum rovněž ukázal, že se Češi nezdráhají experimentovat s novými typy osvětlení a nebojí se dělat změny. Vyloženou renesanci zažívají svítidla pro trubicové zářivky. „Lidé pravděpodobně přišli na to, že představují stabilní a příjemný zdroj osvětlení, který je navíc velmi úsporný,“ poznamenala Adamcová.

Podstatný růst zaznamenávají svítidla se zabudovanými LED diodami. „Jde o dlouhodobý růst podporovaný příznivou cenou doplňkových svítidel, například různých lamp,“ uvedla Adamcová. Domácnosti rovněž kombinují různé druhy světla pro denní a noční svícení, tedy například trubicové zářivky s večerní lampou.

RTUŤ V POPELNICÍCH

Domácnosti se kromě nákupů nových světelných zdrojů také zbavují těch nefunkčních: jen vloni jich vyřadily 16,7 milionu kusů. Z toho 2,8 milionu představovaly kompaktní zářivky, které je kvůli malému obsahu rtuti nutné nechat ekologicky recyklovat.

„Vyřazené úsporné žárovky je třeba odnést na sběrné místo. Bohužel, třicet procent úsporek lidé vyhodili do směsného odpadu místo do speciální sběrné nádoby. Přitom recyklací je možné využít téměř sto procent materiálu obsaženého ve světelných zdrojích a tím šetřit přírodní zdroje,“ dodala Adamcová.

I tak se daří Čechům dosahovat nadstandardní míry sběru: Již nyní Česko plní limity Evropské unie pro sběr světelných zdrojů, které se přitom republika teprve chystá zavést. Tuzemské domácnosti a firmy předloni sebraly a předaly k recyklaci 726 tun světelných zdrojů. V Česku je nyní k dispozici přes 4,4 tisíc sběrných míst.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Přemýšlíte nad družstevním bydlením?

Mezi lidmi koluje řada mýtů ohledně družstevních bytů. Jedním z nich je složité pořízení a financování takových nemovitostí. Využít klasickou hypotéku může být komplikované, protože obvykle bývá podmínkou banky, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru