Záloha na PET lahve a plechovky bude nejspíš 4 koruny

Zatím to funguje jen u skleněných lahví, ale možná už od poloviny roku 2025 se záloha rozšíří také na PET lahve a plechovky. Počítá s tím novela zákona o obalech, kterou představilo ministerstvo životního prostředí a redakce FAEI.cz byla u toho. Zatím se počítá s tím, že by záloha měla být ve výši 4 koruny.
V rámci pilotního projektu vrátili lidé už statisíce nápojových obalů. Foto: Kaufland

Ministerstvo předpokládá, že by se po zavedení zálohového systému mělo recyklovat více než 2,5 miliardy kusů nápojových obalů ročně, čímž se výrazně sníží nevyužitý odpad a znečištění přírody. Příslušnou novelu obalového zákona nyní předloží do meziresortního připomínkového řízení.

„Díky systému zálohovaných PETek a plechovek se nám podaří vysbírat až 90 procent těchto odpadů k efektivnější recyklaci. Dnes z PETky může vzniknout například mikina nebo kobereček do auta. Našim cílem je vytvořit z PET lahve znovu PET lahev,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Podle něj nejde jen o to, že zavedením zálohování splní země své evropské závazky. „Ale především ulevíme české přírodě, protože právě tyto obaly jsou jedněmi z nejčastěji ledabyle odhazovaných,“ dodal Hladík.

Tisíce odběrných míst

Celkem by mělo vzniknout přibližně 11 tisíc sběrných míst. „Odevzdat lahve a plechovky by mělo být stejně jednoduché, jako je tomu dnes u skla. Avšak kromě sběrných míst v obchodech počítáme také s odběrnými místy na čerpacích stanicích a prostřednictvím internetových obchodů, na kterých zákazník zboží v daném obalu zakoupí,“ uvedl ministr Hladík.

Pro obchodníky bude povinné nabídnout místo pro vrácení PET a kovových obalů v prodejnách nad 50 metrů čtverečních, možnost vrátit nápojový obal budou nabízet také všechny čerpací stanice nad 50 metrů čtverečních.

Dobrovolně se mohou zapojit menší prodejny a obce, ale i například stánky, školy nebo jednorázové akce. V obcích nad 300 obyvatel, kde nebude ani povinné ani dobrovolné místo odběru, ho povinně zřídí operátor systému. Díky tomu bude systém dostupný pro naprostou většinu obyvatel.

Od malých po velké

Zálohovací systém by se měl týkat všech nealkoholických nápojů v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholických nápojů do 15 procent alkoholu v plastových lahvích. Dále také všech nealkoholických nápojů v plechovkách o velikosti 0,1 až 3 litry a nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách.

Výjimky se týkají obalů od mléka a mléčných výrobků, nápojů nad 15 % alkoholu a jednorázových skleněných nápojových obalů, které se zálohovat nebudou. Celkově by podle odhadů mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.

„Z pohledu ministerstva je klíčové, aby se odpad co nejčastěji využíval jako zdroj. Zavedení zálohového systému by proto nemělo nijak narušit stávající systém třídění odpadů, ale doplnit ho. Zároveň nesmí poškodit ani obce, ani narušit trh s vytříděnými surovinami.

Obce, které kvůli zálohování přijdou o část zisku z prodeje vytříděných materiálů, budou moci získat finanční prostředky přímo ze zálohového systému. Jednak díky manipulačním poplatkům za odběrná místa a také budou příjemci části peněz z nevybraných záloh,“ řekl David Surý z ministerstva životního prostředí.

Dopad na rozpočty obcí

Ministerstvo životního prostředí na základě odborné diskuze spočítalo, jak se novela zákona o obalech propíše do rozpočtů jednotlivých obcí. „Pro výpočet jsme náhodně vybrali několik obcí a měst podle různého počtu obyvatel, celkově lze ale říct, že dopad na rozpočty obcí bude pozitivní. V průměru obec získá do rozpočtu navíc za každého občana 39 korun,“ sdělil Surý.

Jako příklad uvedl město Bučovice na jižní Moravě, které by mohlo do svého rozpočtu získat nově více než 235 tisíc korun, když celkové náklady města na odpady jsou 9,8 milionu korun. Novela současně počítá s tím, že by se nově měl platit poplatek za ukládání a recyklaci například reklamních tiskovin. Odložené letáky v současnosti tvoří 20 až 30 procent objemu popelnic.

„Systém separovaného odpadu nesmí stát na jediné ekonomické komoditě, jako je PET. Je třeba do systému zapojit i další hráče, například reklamní letáky. Díky novele zákona o obalech by měl vzrůst i náš rozpočet, podle ministerstva by město Svitavy mohlo hospodařit navíc se 700 tisíci korunami,“ uvedl svitavský starosta David Šimek.

Zavedení vyjde na miliardy

Svaz obchodu a cestovního ruku už zkraje roku zveřejnil analýzu, podle níž vyjde zavedení systému zálohování PET lahví a plechovek na bezmála 5,2 miliardy korun. Dalších téměř 1,3 miliardy Kč ročně bude zapotřebí k zajištění provozu.

„Analýza stojí na reálných datech a zkušenostech z obchodů, které ponesou hlavní tíhu vybudování a provozu celého systému. I proto jsme nejvíc času věnovali kalkulacím investičních a provozních nákladů.

Od těch se totiž bude odvíjet správné nastavení handling fee, tedy poplatku za jednu láhev, který bude kompenzovat všechny vstupní i provozní náklady,“ uvedl Michael Fanta, senior analytik Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), které analýzu zpracovalo.

Největšími nákladovými položkami budou stavební úpravy týkající se umístění automatů, vytvoření skladových prostor pro obaly a cena za pořízení samotných automatů. Mezi další patří personální náklady, pravidelné zaškolování obsluhy, elektrická energie potřebná k nepřetržitému provozu a pravidelný servis automatů. Důležitým tématem k vyřešení je také způsob svozu sebraných obalů.

Statisíce odevzdaných obalů

Pilotní projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek zavedly na konci února Kaufland a Lidl. Přestože se vracení nápojových obalů v úvodní fázi testovalo jen v šesti vybraných prodejnách obou řetězců, zákazníci přinesli za sedm měsíců celkem 542 667 obalů. To vše navíc bez přímé motivace penězi. Místo nich lahvomaty vydávají slevové kupony na vybraný sortiment.

Zákazníci i tak vrací obaly poměrně často a ve velkém počtu. Například v prodejně Kaufland v pražské Michli lidé vracejí při jedné návštěvě v průměru 13 obalů. Úspěšný projekt bude nyní pokračovat druhou vlnou, ve které se počet automatů na zpětný odběr obalů více než zdvojnásobí.

„Výsledky první fáze projektu výrazně předčily naše očekávání. Od jeho startu se v prodejnách Kaufland vysbíralo celkem již více než 220 tisíc obalů. V září jsme přidali další prodejnu v Praze na Vypichu. Na podzim se plánuje další rozšíření do Pardubic, Zlína a Karlových Varů,“ uvedla Renata Maierl, mluvčí společnosti Kaufland.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. ja jariel231

    Výrobky v plastových lahvích přestanu kupovat. Totéž udělají důchodci. Jezdit do města s prázdnými lahvemi nebudou. Předpokládám, že se systém zhroutí. Již se jednou zhroutil. Mám ještě na půdě zálohované lahve. Odkoupí je někdo?

  2. Pe Petr

    Naprostý souhlas a vidím to stejně jako jariel1231. Raději koupím sodastream a plasty pápá….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB