Chci být zdravý a cestovat. Hlavní důvody, proč se nechávají Češi očkovat

Průzkum
Ochrana svého zdraví, ale také volnější pohyb a cestování. To jsou hlavní motivace většiny českých obyvatel, proč se nechávají očkovat proti onemocnění covid-19. Ukázal to nejnovější reprezentativní průzkum společnosti Kiwi.com provedený ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK. Z více než tisícovky dotázaných více než polovina lidí uvedlo právě tyto důvody.
Možnost cestování je jeden z hlavních důvodů, proč se nechávají Češi očkovat proti covidu-19. Ilustrační foto: Letiště Praha

Čtyřiapadesát procent Čechů motivovala k očkování právě možnost volnějšího pohybu a cestování. V uplynulém roce přitom vycestovaly do zahraničí téměř dvě třetiny lidí. Ti očkovaní na tom ale podle zmiňovaného průzkumu byli přece jen o něco lépe: Ochotných cestovat za hranice bylo 69 procent z nich, zatímco u neočkovaných to byla jen 54 procenta.

Vedle možnosti cestovat byla pro Čechy argument pro očkování pochopitelně také ochrana zdraví (55 %). Část dotázaných tak učinila také ze solidarity k ostatním (22 %), kvůli svému zaměstnání či škole (11 %). Nejmenší, byť nezanedbatelná část obyvatel dokonce na základě tlaku svého okolí (10 %).

PSALI JSME:
Necháme se naočkovat, pokud to bude nutné kvůli práci

„Možnost ochránit své zdraví a vycestovat do zahraničí jsou největší motivací nejen pro očkované cestovatele, ale i pro ty, kteří jsou stále na vážkách. Právě pro ně je možnost vycestovat ze země tou největší motivací ze všech,“ řekla Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience v Kiwi.com, která je přední travel-tech společností. Dodala, že letos plánuje cestu do zahraničí 80 procent Čechů.

Cestovní vakcína?

Pokud by mohli rozhodnout, zda se má očkování proti koronaviru zařadit k cestovatelským vakcínám proti takovým nemocem, jako je malárie, žlutá zimnice či tyfus, by celých 38 procent Čechů bylo pro, 35 procent by bylo kategoricky proti a 27 procent by tuto možnost zvážilo do budoucna. Odpůrci tohoto kroku jsou současně převážně neočkovaní lidé a častěji ženy.

PSALI JSME:
Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

„Navzdory faktu, že jsou čeští cestovatelé ohledně zařazení covidového očkování do skupiny preventivních cestovních vakcín rozdělení, téměř dvě třetiny se nebrání standardním cestovním vakcínám, které se vyžadují či se doporučují při návštěvě rizikových oblastí,“ uvedla Eliška Řezníček Dočkalová.

Celkově ale více než polovina Čechů (60 %) považuje cestování aktuálně za bezpečné, což odpovídá stejnému procentu cestovatelů (64 %), kteří v minulém roce vyrazili do zahraničí. Opačný názor zastává jedna pětina účastníků průzkumu. Na základě aktuálních postojů se dá předpokládat, že zájem cestovatelů o zahraniční cesty poroste také v tomto roce.

PSALI JSME:
Češi se bojí nejistoty. Zahraniční letní dovolenou letos vůbec neplánuje třetina lidí

Pětina proti očkování

Podle jiného aktuálního výzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM), není ochotno naočkovat se proti covidu-19 více než pětina obyvatel. Nechat si dát injekci je naopak připraveno 12 procent občanů, přičemž necelé dvě třetiny oslovených měly v době v době konání výzkumu za sebou alespoň první dávku očkování. Zbylá čtyři procenta obyvatel zatím s vakcinací váhají.

Odpůrci očkování jako nejčastější důvody svého odmítání uvádějí nedůvěru k účinnosti vakcíny, nebo nedůvěru k očkování jako takovému. Zastánci očkování shodně s průzkumem Kiwi.com a STEM/MARK zmiňovali především ochranu zdraví a ochranu před onemocněním covid-19.

PSALI JSME:
Nejsi očkovaný? Máš padáka! Firmy se chystají propouštět neočkované zaměstnance

Loni mnoho Čechů holdovalo spíše tuzemské dovolené, letos se ale trend obrací a mnozí chystají i do zahraničí. Ukázal to nejnovější společný průzkum portálu Hotel.cz, který je součástí největší středoevropské ubytovací skupiny Szallas Group, a společnosti Nielsen IQ uskutečněný v České republice, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Průzkum ukázal, že 64 procent respondentů z řad turistů z České republiky plánuje letos vycestovat alespoň do jedné z dalších zemí střední a východní Evropy. Kvůli pandemii lidé loni více cestovali na vlastní pěst, než v době před covidem. Letos mají v plánu sice řešit své cesty po vlastní ose více, než tomu bylo v dobách před pandemií, ale méně než v roce 2021.

PSALI JSME:
Dvě třetiny cestovatelů generace „Z“ cestují sólo a na vlastní pěst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB