Češi se bojí nejistoty. Zahraniční letní dovolenou letos vůbec neplánuje třetina lidí

Je to bída, hořekují zástupci cestovních kanceláří na adresu předprodejů letošních letních dovolených, tzv. First Minute. Češi si v době před koronavirem objednávali téměř polovinu letních zájezdů předem, v roce 2020 to bylo jen devět procent, a loni plánovala pořídit si letní dovolenou do konce roku 2021 v rámci First Minute nabídek zhruba pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu ERV Evropské pojišťovny.
Cestovní kanceláře znepokojuje, že roste počet lidí, kteří vyrážejí na dovolenou na vlastní pěst. Ilustrační foto: Pixabay.com

Desetina Čechů chtěla mít podle šetření pojišťovny, která o „průzkumu“ nezveřejnila žádné podrobnosti, dovolenou koupenou ještě do konce roku 2021. Trend včasných nákupů, které si Češi před pandemií oblíbili, se ale rozhodně nevrací.

Podle zástupců cestovních kanceláří, oslovených redakcí FAEI.cz, kteří si nepřáli být jmenováni, se Češi bojí nejistoty. „Nikdo neví, jaká bude v létě řádit mutace covidu a jaká budou epidemiolocká opatření v té které destinaci,“ konstatoval jeden z nich.

Cestovní kanceláře současně znepokojuje, že roste počet lidí, kteří vyrážejí na dovolenou na vlastní pěst. Před pandemií bylo podle statistik individuálně organizováno 55 procent cest do zahraničí, předloni to už bylo 70 procent. V roce 2021 podíl individuálně organizovaných cest sice klesl, ale i přesto většina lidí vyrazila na letní dovolenou na vlastní pěst.

Dva z pěti respondentů v „průzkumu“ ERV uvedli, že letní dovolenou bude řešit až na poslední chvíli, tedy formou Last Minute nabídek. V roce 2020 to byla 32 procenta. Podle aktuálního šetření pojišťovny razantně klesl počet lidí, kteří neplánují letní dovolenou vůbec. Zatímco předloni jich bylo 45 procent, loni už jen 14 %.

Optimismus naopak projevují některé letecké společnosti. Například Emirates informovala, že v návaznosti na obnovu letecké sítě a rostoucí poptávku po cestování opět otevře své letištní salónky. Od února letošního roku tak budou mít cestující ve vyšších letových třídách a vybraní členové věrnostního programu Skywards k dispozici více než 120 salónků po celém světě.

Do konce prosince loňského roku byla také znovu otevřena řada salónků Emirates na letištích ve Velké Británii, konkrétně na londýnském letišti Heathrow a dále v Birminghamu a Manchesteru. Jinde v Evropě se již otevřely salónky již v Německu a Itálii: Jmenovitě v Mnichově, Frankfurtu a Düsseldorfu a v Miláně a Římě.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Te Tereza

    pokud jako občanu druhé kategorie je mi vše odíráno, nevím proč bych měl nyní kupovat dovolenou… nemůžu ani ke kadeřníkovi….

  2. TT Toan Thang Pham . [email protected]

    Podle aktuálního šetření pojišťovny razantně klesl počet lidí, kteří neplánují letní dovolenou vůbec. Zatímco předloni jich bylo 45 procent, loni už jen 14 %. – mylně píšete ? Jinak je to moc dobře číslo !

  3. ah aha

    Češi bojí nejistoty. „Nikdo neví, jaká bude v létě řádit mutace covidu a jaká budou epidemiolocká opatření v té které destinaci,“,,,,,,,,a covidový magnati nás mají kde chtějí a pujdou na utlačování svobody dál,to je jen začátek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB