ČNB ani v dubnu neintervenovala na obranu koruny

Názor
Podle dat zveřejněných ve středu Česká národní banka (ČNB) během letošního dubna neuzavřela na devizovém trhu na podporu české koruny žádné spotové operace. Naposledy tak intervenovala proti oslabení tuzemské měny loni v říjnu.
ČNB ani v dubnu neintervenovala na obranu koruny. Ilustrační foto: ČNB

Formální závazek centrální banky zabránit „nadměrným výkyvům kurzu koruny“ je nicméně nadále pravidelnou součástí komunikace bankovní rady tuzemské centrální banky, která silnou korunu preferuje před zvyšováním úrokových sazeb.

Za období od loňského května do října ČNB na obranu koruny proti oslabování vydala v součtu 25,6 miliardy eur, což odpovídá 15,9 procenta celkových devizových rezerv z jejich maxima v dubnu 2022. To činil jejich objem miliardy eur.

PSALI JSME:
Koruna částečně umazává předchozí ztráty

Na konci letošního května stav rezerv dosáhl miliardy eur. Samotný objem případných intervencí na podporu koruny za květen bude zveřejněn až za měsíc. Vzhledem k předběžným datům ale podle nás centrální banka ani v květnu neintervenovala.

Přestože silná koruna pomáhá tlumit dovážené inflační tlaky, její posílení za poslední rok na plnou kompenzaci růstu zahraničních cen nestačilo. V meziročním srovnání je koruna oproti euru aktuálně silnější o zhruba pět procent.

Když se však podíváme na spotřebitelské ceny v eurozóně, tak ty byly v květnu meziročně vyšší v průměru o 6,1 procenta, a to jen díky rychlému poklesu v posledních měsících. Loni na podzim ještě inflace v eurozóně převyšovala deset procent.

PSALI JSME:
Evropská inflace konečně na ústupu

Posilující trend koruny se podle nás dočasně vyčerpal. Nadále očekáváme, že vzhledem ke slabé domácí ekonomické aktivitě v prvním čtvrtletí letošního roku i posledním datům z evropského průmyslu, výraznému poklesu úrokového diferenciálu a předchozímu nadměrnému posílení v reálném vyjádření by koruna mohla k euru v ročním horizontu lehce oslabit ke 23,8 CZK/EUR.

Zároveň se zdá nepravděpodobné, že by na těchto hladinách proti případným tlakům na její oslabení centrální banka intervenovala.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká národní banka se pustila do nákupů zlata

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.