Co očekávat od rusko-ukrajinského konfliktu na trzích: Ještě vyšší inflace a důraz na energie

Analýza
Rusko ve čtvrtek otevřeně napadlo Ukrajinu, což mělo okamžitě vážné dopady na globální trhy. Situace se neustále mění a může se stát takřka cokoli, ale já se pokusím odhadnout, co bude následovat, což bude z hlediska globálních investorů záviset zejména na formě nových sankcí a rozsahu jejich uplatnění.
Pokud chtějí západní země kvůli invazi na Ukrajinu ublížit Rusku, budou muset být ochotné ublížit i samy sobě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve čtvrtek těsně před 6. hodinou ranní moskevského času vystoupil Putin v televizi (zdálo se, že jde o předtočený projev, pozn. aut.) a upozornil celý svět, že Rusko zahájilo v oblasti ukrajinského Donbasu „speciální operaci“.

Ukrajina ovšem prohlásila, že Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi, včetně raketových útoků na vojenské základny a cíle v různých městech po celé zemi. Pohyb vojenských jednotek z Krymu na sever i z Běloruska na jih pokračuje v plné síle.

Co může následovat dál a jaké důsledky uvidíme?

Reakce NATO: Tato nejnovější eskalace může v případě dalšího postupu vést na straně NATO k aktivaci Článku 4, což by znamenalo, že aliance musí mobilizovat a může zvýšit svou vojenskou přítomnost v zemích, které hraničí s Ruskem a Ukrajinou. Neodvážíme se ani odhadovat, jaká jsou s tím spojena rizika, ale nebezpečí se tím rozhodně zvýší.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Válečná nejistota zacloumala trhy

Závažnost sankcí: Existuje dlouhý seznam sankcí, jimiž se západní země, ať už z popudu USA nebo EU, snažily různými způsoby Rusko vytrestat, ale nikdy se nezaměřily na samotné toky ani ceny komodit, zejména ropy a plynu.

To se s blížící se hrozbou změní – a pokud chtějí západní země ublížit Rusku, budou muset být ochotné ublížit i samy sobě. Nové sankce se totiž pravděpodobně podepíší na toku komodit a možná i na ruském finančním systému a jeho přístupu do světa. To samo o sobě povede k mnohem vyšší inflaci, jak v krátkodobém, tak i ve střednědobém horizontu.

Rusko každý měsíc vyváží na Západ miliony tun ropy a obrovská kvanta zemního plynu. Už zimní zpomalení toku zemního plynu napáchalo pořádnou spoušť, ale pokud se dodávky omezí ještě víc, může být i hůř. Z nejvýznamnějších zemí EU zasáhne nedostatek plynu nejvíce Německo a Itálii.

PSALI JSME:
Analytici: Tržní dopady ruské invaze na Ukrajinu

Evropskou politickou situaci je třeba pozorně sledovat, protože EU byla doposud extrémně pasivní – a teď bude muset jednat rázně, aby se vyhnula dopadům energetické krize. Nacházíme se v extrémní situaci. Pokud se konflikt v reakci na sankce prohloubí a eskaluje, je možné, že cena ropy Brent dosáhne v příštím týdnu 110-125 dolarů, nebo i výš.

Ohrožení korporátních zisků. Další nárůst cen energií představuje značné riziko pro ekonomické aktivity, a tedy i pro zisky korporací. Teď není vhodný čas na akciových trzích panikařit, ale vzhledem k tomu, že Fed (americká centrální banka, pozn. red.) už v listopadu provedl ráznou otočku, protože bylo nutné zpřísnit monetární politiku, nemá teď v podstatě nástroje, kterými by mohl nějak ovlivnit reálnou situaci.

Nabídka je omezená, zásobovací trasy narušené a panuje celková nejistota. To se negativně podepisuje nejen na náladách, ale hlavně na výnosech. Což patrně přinese další pokles. Defenzivními oblastmi v oblasti akcií budou pravděpodobně energie, komodity a obrana.

PSALI JSME:
Rizikovější aktiva pod výprodejovým tlakem

Dluhopisy budou krátkodobě dosahovat nižších výnosů a nejspíš nenabídnou tradiční bezpečné útočiště, protože vedlejším produktem tohoto konfliktu bude vyšší inflace.

Březnová schůzka FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky, pozn. red.): Bude jen reagovat na rozsah škod na trzích. To znamená, že Fed v březnu takřka jistě zvýší sazby a neudělá to jen tehdy, pokud se trhy zcela vymknou kontrole.

Osobní sankce vůči Putinovi? V rámci sankcí uvidíme, zda nebude sankcionován Putin osobně, což by byl bezprecedentní tah a podle některých zdrojů (zejména ruských médií, pozn. aut.) i přímý útok na suverénní stát.

PSALI JSME:
Jak mohou reagovat finanční trhy na dění na východní Ukrajině?

Jaké budou maximální dopady? To je velice obtížné odhadnout, ale v moderní historii s sebou nové překvapivé negativní „impulsy“ přinášely v průměru zhruba pětiprocentní riziko poklesu akcií. To znamená, že jsme už ve čtvrtek dopoledne viděli značné škody, ale nesmíme zapomínat, že jde o jedinečnou situaci.

Tento šok přichází v okamžiku, kdy ve světě panovala extrémně vysoká inflace (v Německu činil index cen výrobců (PPI) v lednu meziročně 25 %!, pozn. aut.) už před konfliktem a z toho bodu vede k nižší inflaci jen málo cest.

Autor je hlavní investiční analytik Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dění kolem Ukrajiny odstartovalo paniku na trzích

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB