Čtvrtina domácností utratí za léky až třetinu svého rozpočtu

Průzkum
Pro mnohé rodiny představují výdaje za léky a za další zdravotnické poplatky nemalý zásah do rodinného rozpočtu. Až třicet procent svých měsíčních příjmů vydá na tyto účely 27 procent domácností. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Výdaje za léky a další zdravotnické potřeby odčerpávají mnohým domácnostem výraznou část jejich rozpočtu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle průzkumu méně než desetinu svého měsíčního rozpočtu utratí domácnosti v souvislosti se zdravím, jako jsou léky, rehabilitace, zdravotní pomůcky či nehrazené úkony, sedm z deseti českých rodin. „To je o něco více než před rokem, kdy to bylo 65 procent českých domácností,“ uvedla společnost, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Mírně vzrostl rovněž počet domácností, které utratí za stejným účelem 10 až 30 procent svého rozpočtu – z 26 na 27 procent. Z loňských 68 procent klesl na 61 procent podíl rodin, které v průzkumu uvedly, že nejvíce peněz v souvislosti se zdravím utratí za doplatky léků a volně prodejné léčivé přípravky.

Prakticky stejný zůstal desetiprocentní podíl domácností, pro něž jsou největším nákladem ve spojitosti se zdravím poplatky za lékařské výkony nehrazené ze zdravotního pojištění – například očkování nebo ošetření u zubaře.

PSALI JSME:
Lidé mnohdy ani nevědí, jaké léky doma mají

Téměř pět procent domácností si doplácí především za zdravotnické a terapeutické pomůcky, čtyři procenta platí především za rehabilitace a tři procenta za lázeňské pobyty.

Muži před ženami

„Podíl měsíčních výdajů na léky a zdravotnické služby na rozpočtu domácností roste samozřejmě s věkem, ale jinak se dramaticky neliší podle socioekonomického postavení či vzdělání,“ konstatovala Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Dodala, že výrazně vzrostl podíl domácností, které za léky a zdravotnické služby neutrácejí vůbec – na čtrnáct procent oproti původním šesti procentům. „Může to znamenat snížení nákladů v souvislosti s ústupem pandemie covid-19 nebo větší snahu domácností ušetřit – možná i na úkor zdraví,“ upozornila.

PSALI JSME:
Hazard se zdravím. Pacienti si během pandemie sami vysadili léky

O něco méně za léky a zdravotnickou péči utrácejí muži. Nadstandardní služby, jako jsou rehabilitace nebo lázně, si výrazně častěji dopřávají lidé pracující v sektoru informačních technologií a telekomunikací a obecně nadprůměrně i lidé ve věku 45 až 54 let a také obyvatelé Moravy. Za úkony nehrazené ze zdravotního pojištění a za terapeutické a zdravotnické pomůcky častěji utrácejí ženy.

„Výsledky našeho průzkumu ukazují, že výdaje spojené se zdravím představují významnou část rozpočtu většiny českých domácností. Zároveň ale nemůžeme hovořit o nedostupnosti zdravotní péče, protože například výdaje na léky jsou limitovány maximální výší doplatků,“ poznamenala Jaroslava Palendová.

Pouze necelá čtyři procenta dotazovaných podle ní uvedla, že na léky a zdravotní péči vydává více než třetinu svého příjmu. „Ukazuje se také, že lidé pracující v oborech s vysokou průměrnou mzdou si za dodatečnou péči neváhají připlatit,“ dodala manažerka.

PSALI JSME:
V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Covidové výdaje

To, že české domácnosti v koronavirové pandemie skutečně vydávaly nemalé peníze za zdraví, dokládá jiný výzkum, který vloni uskutečnila skupina EOS KSI spolu s agenturou Dynata. Také jeho výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.

Za nákup léků nebo například rehabilitace utrácelo 40 procent lidí. Pro čtvrtinu dotázaných, kteří si kvůli krizi půjčili, byly zdravotní výdaje důvodem k zadlužení. Za zdraví nejvíce utráceli Češi nad 50 let, kde měl tyto náklady každý druhý. Vyšší zdravotní výdaje měly dále zhruba dvě pětiny lidí žijící v partnerských vztazích a rodiny s dětmi.

„Jelikož koronavirová situace ohrozila zejména zdraví lidí, dávají zvýšené výdaje v tomto segmentu smysl. Určitě je ale varovným signálem, že se kvůli tomu část obyvatel zadlužila,“ uvedl při loňském představení průzkumu jednatel inkasní agentury EOS KSI Vladimír Vachel.

PSALI JSME:
Lidé mají doma léky za půl miliardy, mnohé nikdy nevyužijí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Kdy musíte platit, platit, platit?

Stačí jeden zlý okamžik. Přehlédnete chodce, v hospodě strčíte do provokatéra, nabourali jste auto se spolujezdcem, nebo se ve vámi vlastněné firmě stane pracovní úraz. A pro vás pravděpodobně začíná povinnost …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.