Čtvrtina domácností utratí za léky až třetinu svého rozpočtu

Průzkum
Pro mnohé rodiny představují výdaje za léky a za další zdravotnické poplatky nemalý zásah do rodinného rozpočtu. Až třicet procent svých měsíčních příjmů vydá na tyto účely 27 procent domácností. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Výdaje za léky a další zdravotnické potřeby odčerpávají mnohým domácnostem výraznou část jejich rozpočtu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle průzkumu méně než desetinu svého měsíčního rozpočtu utratí domácnosti v souvislosti se zdravím, jako jsou léky, rehabilitace, zdravotní pomůcky či nehrazené úkony, sedm z deseti českých rodin. „To je o něco více než před rokem, kdy to bylo 65 procent českých domácností,“ uvedla společnost, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Mírně vzrostl rovněž počet domácností, které utratí za stejným účelem 10 až 30 procent svého rozpočtu – z 26 na 27 procent. Z loňských 68 procent klesl na 61 procent podíl rodin, které v průzkumu uvedly, že nejvíce peněz v souvislosti se zdravím utratí za doplatky léků a volně prodejné léčivé přípravky.

Prakticky stejný zůstal desetiprocentní podíl domácností, pro něž jsou největším nákladem ve spojitosti se zdravím poplatky za lékařské výkony nehrazené ze zdravotního pojištění – například očkování nebo ošetření u zubaře.

PSALI JSME:
Lidé mnohdy ani nevědí, jaké léky doma mají

Téměř pět procent domácností si doplácí především za zdravotnické a terapeutické pomůcky, čtyři procenta platí především za rehabilitace a tři procenta za lázeňské pobyty.

Muži před ženami

„Podíl měsíčních výdajů na léky a zdravotnické služby na rozpočtu domácností roste samozřejmě s věkem, ale jinak se dramaticky neliší podle socioekonomického postavení či vzdělání,“ konstatovala Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Dodala, že výrazně vzrostl podíl domácností, které za léky a zdravotnické služby neutrácejí vůbec – na čtrnáct procent oproti původním šesti procentům. „Může to znamenat snížení nákladů v souvislosti s ústupem pandemie covid-19 nebo větší snahu domácností ušetřit – možná i na úkor zdraví,“ upozornila.

PSALI JSME:
Hazard se zdravím. Pacienti si během pandemie sami vysadili léky

O něco méně za léky a zdravotnickou péči utrácejí muži. Nadstandardní služby, jako jsou rehabilitace nebo lázně, si výrazně častěji dopřávají lidé pracující v sektoru informačních technologií a telekomunikací a obecně nadprůměrně i lidé ve věku 45 až 54 let a také obyvatelé Moravy. Za úkony nehrazené ze zdravotního pojištění a za terapeutické a zdravotnické pomůcky častěji utrácejí ženy.

„Výsledky našeho průzkumu ukazují, že výdaje spojené se zdravím představují významnou část rozpočtu většiny českých domácností. Zároveň ale nemůžeme hovořit o nedostupnosti zdravotní péče, protože například výdaje na léky jsou limitovány maximální výší doplatků,“ poznamenala Jaroslava Palendová.

Pouze necelá čtyři procenta dotazovaných podle ní uvedla, že na léky a zdravotní péči vydává více než třetinu svého příjmu. „Ukazuje se také, že lidé pracující v oborech s vysokou průměrnou mzdou si za dodatečnou péči neváhají připlatit,“ dodala manažerka.

PSALI JSME:
V lékárně máme nárok na léky jen na tři měsíce léčby

Covidové výdaje

To, že české domácnosti v koronavirové pandemie skutečně vydávaly nemalé peníze za zdraví, dokládá jiný výzkum, který vloni uskutečnila skupina EOS KSI spolu s agenturou Dynata. Také jeho výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.

Za nákup léků nebo například rehabilitace utrácelo 40 procent lidí. Pro čtvrtinu dotázaných, kteří si kvůli krizi půjčili, byly zdravotní výdaje důvodem k zadlužení. Za zdraví nejvíce utráceli Češi nad 50 let, kde měl tyto náklady každý druhý. Vyšší zdravotní výdaje měly dále zhruba dvě pětiny lidí žijící v partnerských vztazích a rodiny s dětmi.

„Jelikož koronavirová situace ohrozila zejména zdraví lidí, dávají zvýšené výdaje v tomto segmentu smysl. Určitě je ale varovným signálem, že se kvůli tomu část obyvatel zadlužila,“ uvedl při loňském představení průzkumu jednatel inkasní agentury EOS KSI Vladimír Vachel.

PSALI JSME:
Lidé mají doma léky za půl miliardy, mnohé nikdy nevyužijí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.