Další pokles nezaměstnanosti

Názor
Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž se nezaměstnanost snížila z březnových 3,9 na 3,7 procenta v dubnu.
Úřad práce evidoval ke konci dubna zhruba 268 tisíc volných pracovních míst. Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Hlavním důvodem tohoto poklesu jsou sezónní vlivy, kdy zaměstnavatelé ve vyšší míře poptávají pracovníky například v oblasti zemědělství, zahradnictví či pohostinství. Zároveň jsou patrné známky oživování české ekonomiky, tudíž je pravděpodobné, že se firmy nebudou chtít zbavovat stávajících zaměstnanců, a naopak mohou ve větší míře nabírat nové pracovníky.

Celkové množství uchazečů o zaměstnání aktuálně činí přibližně 280 tisíc a ve srovnání s březnem se jejich počet snížil o téměř devět tisíc. Úřad práce evidoval ke konci dubna zhruba 268 tisíc volných pracovních míst. Pokračuje tak trend posledních měsíců, kdy počet uchazečů převyšuje počet volných pracovních pozic.

PSALI JSME:
Sezónní pokles nezaměstnanosti

V současné chvíli v průměru vychází na jednoho uchazeče o práci 0,96 volného pracovního místa. Z regionálního hlediska byl evidován meziměsíční nárůst nezaměstnanosti pouze ve 4 okresech, a to v Mostě, Mladé Boleslavi, Blansku a Plzni-město. V 72 okresech ovšem nezaměstnanost poklesla, nejvýznamněji v okresech Jindřichův Hradec, Chrudim, Jeseník či Klatovy.

Mapa České republiky z pohledu nezaměstnanosti se ale téměř nemění, když i nadále nejvyšší nezaměstnanost zůstává v okrese Karviná (8,1 %). Následují okresy Most (7,8 %), Bruntál (6,9 %) a Chomutov (6,9 %). Na druhé straně nejnižší nezaměstnanost byla i v dubnu v okresech Praha-východ (1,5 %) a Praha-západ (1,6 %).

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných v únoru stagnoval, trh práce je ale nadále napjatý

Přestože se české ekonomice zvláště v minulém roce příliš nedařilo, dopady na tuzemskou nezaměstnanost byly velmi omezené. Nezaměstnanost vzrostla pouze nepatrně, ale se známkami oživení českého hospodářství na začátku letošního roku počet nezaměstnaných opět začíná klesat.

Očekáváme v následujících měsících další pokles nezaměstnanosti k úrovni 3,5 procenta, jelikož významnou roli budou hrát sezónní vlivy. Zároveň exportně-orientovaná ekonomika, jako je ta naše, by měla těžit z očekávaného zvýšení zahraniční poptávky v dalších měsících. Firmy, aby byly schopny vyřídit veškeré objednávky, se mohou více poohlížet po nových zaměstnancích.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Sezónní pokles nezaměstnanosti

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných tento týden se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.