Sezónní pokles nezaměstnanosti

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných tento týden se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a službách spojených s cestovním ruchem.
Míra nezaměstnanosti se v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, stavebnictví a službách spojených s cestovním ruchem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sezónní vývoj trochu maskuje fakt, že nezaměstnanost v ČR velmi pomalu narůstá s tím, jak se především v průmyslu firmy pod tlakem zbavují zaměstnanců. Přesto napětí na trhu práce polevuje jen pomalu, a tak třeba ve stavebnictví si firmy stále stěžují na nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků.

Český trh práce zůstává s ohledem na nepříliš dobrý výkon ekonomiky v posledním roce stále ještě robustní. Ubývá sice volných pracovních míst, ale nijak dramaticky.

Problémem zůstávají výrazné regionální, respektive strukturální rozdíly. Tam kde je vyšší zastoupení nezaměstnaných, nejsou volná místa.

Tam kde jsou volná místa, není dostupné bydlení. Tomu odpovídá i dlouhodobý kontrast Karviná vs. Praha.

Míra nezaměstnanosti bude nejspíše díky sezónnosti až do léta klesat k 3,5 procenta, avšak ve druhé polovině roku, a především v jeho závěru se opět zvýší.

Zatímco loni byly nejistotou předčasné odchody do důchodu, tentokrát to může být efekt dodanění (zatížení soc. pojistným, pozn. aut.) u dohod o provedení práce. Reálného (nesezónního) poklesu nezaměstnanosti se nejspíše dočkáme až s rychlejším růstem ekonomiky v příštím roce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB