Podíl nezaměstnaných v únoru stagnoval, trh práce je ale nadále napjatý

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v únoru stagnoval na lednových čtyřech procentech, což bylo v souladu s naším i tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných nepatrně vzrostl (z 3,6 % na 3,7 %, pozn. aut.).
Za celý letošní rok by se obecná míra nezaměstnanosti měla udržet pod třemi procenty a podíl nezaměstnaných osob pod čtyřmi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dochází tak k velmi mírnému uvolňování na trhu práce, což koresponduje s výsledky průzkumů mezi nákupními manažery PMI. Zároveň již před koncem loňského roku Česko přišlo v rámci EU o pozici premianta. První dvě příčky z hlediska míry nezaměstnanosti nyní drží Malta, následovaná Německem, Česko je na místě třetím.

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem v únoru v Česku stoupl o 561 na 296,1 tisíce, ve srovnání s lednem 2023 byl vyšší o 13,6 tisíce. Po sezónním očištění jejich počet stoupl o jeden tisíc.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Počet volných pracovních míst meziměsíčně stoupl o 1,8 tisíce na 268,6 tisíce. Naopak po sezónním očištění se o dva tisíce snížil. Na jedno volné pracovní místo v únoru po sezónním očištění připadal jeden uchazeč, stejně jako tomu bylo v předchozích měsících.

Celkově domácí trh práce zůstává stále napjatý. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup firmy v prvním čtvrtletí letošního roku budou převážně nabírat zaměstnance, ačkoli jejich optimismus ve srovnání s předchozím čtvrtletím poklesl.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti je v Česku nejvyšší za takřka tři roky

Podle průzkumu 27 procent firem plánuje nárůst pracovních sil, 22 procent jejich pokles, přičemž 46 procent neplánuje v této oblasti žádné změny a pět procent respondentů neví.

Výsledky průzkumu jsou v souladu s našimi očekáváními, když předpokládáme, že za celý letošní rok by se obecná míra nezaměstnanosti měla udržet pod třemi procenty a podíl nezaměstnaných osob pod čtyřmi. Zároveň očekáváme i mírný růst zaměstnanosti.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidí bez práce přibylo. Obchází Českem strašák nezaměstnanosti?

Zavřít reklamu ×
  1. To musí být člověk hodně zoufalej aby hledal práci tady. Já jezdím do Rakouska a jsem spokojený.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB