Podíl nezaměstnaných v únoru stagnoval, trh práce je ale nadále napjatý

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v únoru stagnoval na lednových čtyřech procentech, což bylo v souladu s naším i tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných nepatrně vzrostl (z 3,6 % na 3,7 %, pozn. aut.).
Za celý letošní rok by se obecná míra nezaměstnanosti měla udržet pod třemi procenty a podíl nezaměstnaných osob pod čtyřmi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dochází tak k velmi mírnému uvolňování na trhu práce, což koresponduje s výsledky průzkumů mezi nákupními manažery PMI. Zároveň již před koncem loňského roku Česko přišlo v rámci EU o pozici premianta. První dvě příčky z hlediska míry nezaměstnanosti nyní drží Malta, následovaná Německem, Česko je na místě třetím.

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem v únoru v Česku stoupl o 561 na 296,1 tisíce, ve srovnání s lednem 2023 byl vyšší o 13,6 tisíce. Po sezónním očištění jejich počet stoupl o jeden tisíc.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Počet volných pracovních míst meziměsíčně stoupl o 1,8 tisíce na 268,6 tisíce. Naopak po sezónním očištění se o dva tisíce snížil. Na jedno volné pracovní místo v únoru po sezónním očištění připadal jeden uchazeč, stejně jako tomu bylo v předchozích měsících.

Celkově domácí trh práce zůstává stále napjatý. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup firmy v prvním čtvrtletí letošního roku budou převážně nabírat zaměstnance, ačkoli jejich optimismus ve srovnání s předchozím čtvrtletím poklesl.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti je v Česku nejvyšší za takřka tři roky

Podle průzkumu 27 procent firem plánuje nárůst pracovních sil, 22 procent jejich pokles, přičemž 46 procent neplánuje v této oblasti žádné změny a pět procent respondentů neví.

Výsledky průzkumu jsou v souladu s našimi očekáváními, když předpokládáme, že za celý letošní rok by se obecná míra nezaměstnanosti měla udržet pod třemi procenty a podíl nezaměstnaných osob pod čtyřmi. Zároveň očekáváme i mírný růst zaměstnanosti.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidí bez práce přibylo. Obchází Českem strašák nezaměstnanosti?

Zavřít reklamu ×
  1. To musí být člověk hodně zoufalej aby hledal práci tady. Já jezdím do Rakouska a jsem spokojený.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Americký trh práce zůstává nadále velmi silný

Vysoce očekávaný americký údaj o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) za březen překvapil opět pozitivně. V americké ekonomice přibyly 303 tisíce nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.