Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Názor
Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší poptávku v některých odvětvích české ekonomiky zůstávají zaměstnavatelé obezřetní a nedochází tak k výraznějšímu propouštění pracovní síly.
Ve srovnání s letošním lednem se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil jen nepatrně, o méně než jeden tisíc, výraznější změny se pak nedočkal ani počet volných pozic. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pomáhá i často optimistický výhled na další vývoj, kdy firmy nadále počítají s ekonomickým oživením v průběhu letošního roku. V následujících měsících, zejména vlivem sezónních efektů, očekáváme snižování podílu nezaměstnaných do blízkosti 3,5 procenta.

Ve srovnání s letošním lednem se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil jen nepatrně, o méně než jeden tisíc, výraznější změny se pak nedočkal ani počet volných pozic (plus dva tisíce, pozn. aut.). Třetí měsíc v řadě tak na českém trhu práce je více uchazečů než volných pozic, kdy na každého uchazeče připadá zhruba 0,9 pozice. V následujících měsících ale bude docházet k opětovnému „rozevírání nůžek“.

Regionální pohled tentokrát nenabízí významnější rozdíly v nárůstu nezaměstnanosti a na úrovni okresů zůstávají podíly nezaměstnaných takřka totožné jako během ledna. Největší nezaměstnanost je tak i nadále v okresech Karviná, Bruntál a Most, kde se podíl nezaměstnaných pohybuje okolo osmi procent. Nejnižší je nezaměstnanost v okresech Praha-východ a Praha-západ.

PSALI JSME:
Lidí bez práce přibylo. Obchází Českem strašák nezaměstnanosti?

Ani na začátku roku nenabízí český trh práce výraznější drama. Vývoj nezaměstnanosti je zhruba v souladu s běžnou sezónností a výsledky jsou nápadně podobné prvním měsícům loňského roku (leden a únor 2023 = 3,9 %). Tehdy průměrná nezaměstnanost za celý rok 2023 dosáhla 3,6 procenta.

Slabší vývoj v začátku roku je stejně jako loni tažen nárůstem krátkodobé nezaměstnanosti, což je důsledkem nemožnosti vykonávat některé sezónní práce. V letošním roce očekáváme negativní dozvuky ekonomického zpomalení, které povedou k mírnému navýšení průměrné míry nezaměstnanosti na 3,8 procenta.

Již v roce 2025 by ale nezaměstnanost měla opět klesat. Současný vývoj je prozatím v souladu s tímto odhadem. V předběžném výhledu očekáváme v březnu pokles podílu nezaměstnaných na 3,8-3,9 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti je v Česku nejvyšší za takřka tři roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Americký trh práce zůstává nadále velmi silný

Vysoce očekávaný americký údaj o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) za březen překvapil opět pozitivně. V americké ekonomice přibyly 303 tisíce nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.