Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Názor
Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší poptávku v některých odvětvích české ekonomiky zůstávají zaměstnavatelé obezřetní a nedochází tak k výraznějšímu propouštění pracovní síly.
Ve srovnání s letošním lednem se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil jen nepatrně, o méně než jeden tisíc, výraznější změny se pak nedočkal ani počet volných pozic. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pomáhá i často optimistický výhled na další vývoj, kdy firmy nadále počítají s ekonomickým oživením v průběhu letošního roku. V následujících měsících, zejména vlivem sezónních efektů, očekáváme snižování podílu nezaměstnaných do blízkosti 3,5 procenta.

Ve srovnání s letošním lednem se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil jen nepatrně, o méně než jeden tisíc, výraznější změny se pak nedočkal ani počet volných pozic (plus dva tisíce, pozn. aut.). Třetí měsíc v řadě tak na českém trhu práce je více uchazečů než volných pozic, kdy na každého uchazeče připadá zhruba 0,9 pozice. V následujících měsících ale bude docházet k opětovnému „rozevírání nůžek“.

Regionální pohled tentokrát nenabízí významnější rozdíly v nárůstu nezaměstnanosti a na úrovni okresů zůstávají podíly nezaměstnaných takřka totožné jako během ledna. Největší nezaměstnanost je tak i nadále v okresech Karviná, Bruntál a Most, kde se podíl nezaměstnaných pohybuje okolo osmi procent. Nejnižší je nezaměstnanost v okresech Praha-východ a Praha-západ.

PSALI JSME:
Lidí bez práce přibylo. Obchází Českem strašák nezaměstnanosti?

Ani na začátku roku nenabízí český trh práce výraznější drama. Vývoj nezaměstnanosti je zhruba v souladu s běžnou sezónností a výsledky jsou nápadně podobné prvním měsícům loňského roku (leden a únor 2023 = 3,9 %). Tehdy průměrná nezaměstnanost za celý rok 2023 dosáhla 3,6 procenta.

Slabší vývoj v začátku roku je stejně jako loni tažen nárůstem krátkodobé nezaměstnanosti, což je důsledkem nemožnosti vykonávat některé sezónní práce. V letošním roce očekáváme negativní dozvuky ekonomického zpomalení, které povedou k mírnému navýšení průměrné míry nezaměstnanosti na 3,8 procenta.

Již v roce 2025 by ale nezaměstnanost měla opět klesat. Současný vývoj je prozatím v souladu s tímto odhadem. V předběžném výhledu očekáváme v březnu pokles podílu nezaměstnaných na 3,8-3,9 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti je v Česku nejvyšší za takřka tři roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB