Pomáhá i často optimistický výhled na další vývoj, kdy firmy nadále počítají s ekonomickým oživením v průběhu letošního roku. V následujících měsících, zejména vlivem sezónních efektů, očekáváme snižování podílu nezaměstnaných do blízkosti 3,5 procenta.
Ve srovnání s letošním lednem se počet uchazečů o zaměstnání zvýšil jen nepatrně, o méně než jeden tisíc, výraznější změny se pak nedočkal ani počet volných pozic (plus dva tisíce, pozn. aut.). Třetí měsíc v řadě tak na českém trhu práce je více uchazečů než volných pozic, kdy na každého uchazeče připadá zhruba 0,9 pozice. V následujících měsících ale bude docházet k opětovnému „rozevírání nůžek“.
Regionální pohled tentokrát nenabízí významnější rozdíly v nárůstu nezaměstnanosti a na úrovni okresů zůstávají podíly nezaměstnaných takřka totožné jako během ledna. Největší nezaměstnanost je tak i nadále v okresech Karviná, Bruntál a Most, kde se podíl nezaměstnaných pohybuje okolo osmi procent. Nejnižší je nezaměstnanost v okresech Praha-východ a Praha-západ.
Ani na začátku roku nenabízí český trh práce výraznější drama. Vývoj nezaměstnanosti je zhruba v souladu s běžnou sezónností a výsledky jsou nápadně podobné prvním měsícům loňského roku (leden a únor 2023 = 3,9 %). Tehdy průměrná nezaměstnanost za celý rok 2023 dosáhla 3,6 procenta.
Slabší vývoj v začátku roku je stejně jako loni tažen nárůstem krátkodobé nezaměstnanosti, což je důsledkem nemožnosti vykonávat některé sezónní práce. V letošním roce očekáváme negativní dozvuky ekonomického zpomalení, které povedou k mírnému navýšení průměrné míry nezaměstnanosti na 3,8 procenta.
Již v roce 2025 by ale nezaměstnanost měla opět klesat. Současný vývoj je prozatím v souladu s tímto odhadem. V předběžném výhledu očekáváme v březnu pokles podílu nezaměstnaných na 3,8-3,9 procenta.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)