Daňové přiznání: Výhodu datovek ocení všichni opozdilci

S blížícím se termínem pro elektronické podání daňového přiznání, jenž letos připadá na úterý 2. května, výhodu datových schránek ocení všichni ti, kteří podání nechávají na poslední chvíli a budou spoléhat na jeho okamžité doručení přes datovku.
Elektronické podání daňového přiznání letos připadá na úterý 2. května. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Pokud jste živnostník, datové schránky vám v dnešní době internetu a moderních technologií jednoznačně usnadní podnikání. Komunikaci se státními institucemi, od finančního úřadu přes zdravotní pojišťovnu až po ČSSZ, vyřídíte na jednom místě a ušetříte i na poštovném,“ říká Jana Jáčová, zakladatelka a šéfka firmy UOL Účetnictví.

„Například přiznání k dani z příjmu fyzických osob byste bez datovky museli vytisknout, podepsat a osobně zanést na finanční úřad nebo na poštu. S datovkou jen vyplníte a odešlete. A stejně snadno podáte i přehledy o příjmech OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ,“ vysvětluje Jáčová a doporučuje při podání přes datovku stáhnout si vygenerovanou doručenku a uložit ji do počítače.

Termín pro odevzdání přehledů pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení je obecně jeden měsíc po termínu pro odevzdání daňového přiznání. OSVČ, které podaly daňové přiznání v papírové formě, tedy musí letos přehledy podat do 3. května. Většina OSVČ má však letos prostřednictvím elektronického podání termín až 2. června.

PSALI JSME:
Jak letos utéct datovým schránkám?

OSVČ, které využívají služeb daňového poradce, mají nejzazší termín pro přehledy 3. srpna. Po odevzdání přehledů začíná běžet osmidenní lhůta pro zaplacení nedoplatků a OSVČ nesmí rovněž zapomenout na úpravu záloh platných pro rok 2023. Přehledy za rok 2022 musí podat i ti, kdo své podnikání během loňska ukončili, nebo i ti, kdo dostávají od státu daňový bonus.

„Na výpočet sociálního a zdravotního pojištění nemají vliv žádné odpočty a daňové slevy. Tedy ani hypotéka, penzijní nebo životní pojištění či výchova dětí sociální a zdravotní pojištění nesnižuje. Při výkonu hlavní činnosti nemůže být pojistné, na rozdíl od daně z příjmu, nulové,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

PSALI JSME:
Vyplňujete si daňové přiznání sami?

V případě, že je samostatná výdělečná činnost vykonávána např. při zaměstnání, v důchodu nebo během studia, pak o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, která je zvýhodněna. V přehledech musí být vždy uvedeno, že jde o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti totiž musí být dodržen minimální vyměřovací základ.

„OSVČ vykonávající hlavní činnost zaplatí na sociálním pojištění minimálně 34 087 korun a na zdravotním pojištění 31 518 korun,“ vypočítává Ivanco. Při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se však sociální i zdravotní pojištění vypočítává z poloviny daňového základu, takže roční pojistné může být výrazně nižší, než je minimální pojistné pro hlavní činnost.

PSALI JSME:
Daně se týkají i zaměstnanců

Sazby pojistného jsou stejné, tedy 13,5 procenta na zdravotní pojištění a 29,2 procenta na sociální pojištění z vyměřovacího základu. „Při vedlejší činnosti se sociální pojištění za rok 2022 vůbec neplatí, když je hrubý roční zisk nižší než 93 387 Kč,“ dodává Gabriela Ivanco. Živnostníci a podnikatelé, kteří mají za rok 2022 vyšší hrubý zisk než za rok 2021, musí počítat s platbou nedoplatku na pojistném.

OSVČ, které od poloviny loňského roku změnily zdravotní pojišťovnu, musí za rok 2022 odezvat přehled na obě zdravotní pojišťovny, u kterých byly pojištěny. Stejně tak případný nedoplatek musí OSVČ zaplatit také oběma pojišťovnám. „Nová záloha se vypočítá v přehledu pro současnou zdravotní pojišťovnu a platí se poprvé za měsíc, ve kterém byl přehled odevzdán,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placeny zálohy na sociální a zdravotní pojištění, a to i při velmi nízkém zisku. Od odevzdání přehledů za rok 2022 nemohou být v letošním roce měsíční zálohy nižší než minimální zálohy. „Nová minimální záloha na sociální pojištění je 2 944 korun a na zdravotní pojištění 2 722 korun,“ uzavírá daňová poradkyně společnosti Mazars.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.