Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Poradna
Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili zaměstnavatele.
Daňový poplatník s příjmy pouze ze závislé činnosti nevyplňuje několikastránkové přiznání, jak je znají soukromníci, ale zjednodušené daňové přiznání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud ano, mělo by vám nové zaměstnání časově navazovat na to původní, a pak stačí u všech zaměstnavatelů podepsat roční zúčtování daně do 15. února, a tedy si připravit všechna potvrzení, na jejich základě vám bude snížen daňový základ a následně daňový přeplatek dostanete ve výplatě za březen.

Ale v případě, že by se v loňském přehledu našlo období, kdy za vás zálohu na daň odvedli souběžně dva zaměstnavatelé, tak vám i jako zaměstnanci rázem nastane povinnost podat daňové přiznání.

Může se to stát celkem snadno, když např. u nového zaměstnavatele už s předstihem vykonáváte nějakou práci na částečný úvazek, nebo v bývalé firmě vás požádali o službu i po skončení pracovní smlouvy.

Minimálně zjednodušené přiznání

Na tuto povinnost je třeba myslet, i když nejde o nijak složitý úkon, s nímž navíc může pomoci nový zaměstnavatel.

Daňový poplatník s příjmy pouze ze závislé činnosti totiž nevyplňuje několikastránkové přiznání, jak je znají soukromníci, ale zjednodušené daňové přiznání.

Navíc se vyhne formulářům i platbám, které vyžadují zdravotní pojišťovna i sociálka, protože ty se zaměstnance s pouze závislou činností netýkají.

Stačí však, aby pro jednoho z loňských zaměstnavatelů vykonával vedlejší pracovní činnost, byť na jediný měsíc, a vyplněný přehled i peníze od něj budou vyžadovat finanční úřad i zdravotní pojišťovna a správa sociálního zabezpečení (ta podle výše přivýdělku, pozn. aut.).

Na zdravotní pojišťovnu pozor

A co když při změně mezi zaměstnáními vznikne časová prodleva? V kalendářním měsíci, kdy zdravotní pojištění za zaměstnance nikdo nezaplatil, se z čekatele na novou práci stává tzv. osoba bez zdanitelných příjmů s povinností platit si zdravotní pojištění.

Pojišťovna vás na tuto skutečnost upozorní ve chvíli, kdy se v zákonné době osmi dní po skončení pracovního poměru dostavíte na pobočku. Pokud se případně nedozvíte a nezaplatíte, začne vám nabíhat dluh i penále.

PSALI JSME:
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Ani osoby bez příjmů neplatí zdravotní pojišťovně zrovna pakatel (loni 2 187, letos 2 336 Kč), takže se i na jediný měsíc vyplatí registrace na úřadu práce a zbavení se tohoto břemene.

Od letoška vyšší limity

Tzv. daňový balíček, který platí od začátku tohoto roku, změnil pravidla také v tom, kdo musí podávat daňové přiznání a kdo je od této povinnosti osvobozen. Nadále platí, že přiznání nemusejí podávat poplatníci mající ve zdaňovacím období pouze příjmy od daně osvobozené (dávky, podpory, důchody) nebo zdaněné konečnou srážkovou daní (dohody s příjmy do výše stanovené zákonem).

Letošní novinkou však je, že se od roku 2023 (přiznání v roce 2024) zvyšuje limit příjmů rozhodných pro povinnost podat daňové přiznání z dosavadních 15 000 na 50 000 Kč, pro zaměstnance s jinými příjmy z dosavadních 6 000 na 15 000 Kč. Daňové přiznání se bez ohledu na navýšené limity i nadále podává v případě, kdy poplatník vykazuje ztrátu.

Přehledům se nikdo nevyhne

Aby tato informace nevyzněla pouze optimisticky, je třeba dodat, že se toto navýšení limitu týká pouze daně, nikoli povinnosti podat přehled o příjmech a výdajích správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

PSALI JSME:
Legislativní změny v roce 2023 (4.): Zvýšení limitu pro vznik povinnosti podat daňové přiznání

Sociální pojištění však u vedlejší živnosti nemusíte platit, pokud je váš roční příjem menší než tzv. rozhodná částka (loni 93 387, letos 96 777 Kč). Naproti tomu u zdravotního pojištění při vykonávání vedlejší činnosti musíte kromě podání přehledu hradit pojistné vždy, a to i v případě nízkých výdělků.

Daňový balíček také zvýšil z 3 500 na 4 000 korun limit měsíčního příjmu, od něhož se odvíjejí výjimky nejen pro zaměstnance pro platbu zdravotního a sociálního pojištění.

Dar Ukrajině zjednodušeně

Kdo by musel podat daňové přiznání za rok 2022 pouze kvůli tomu, aby uplatnil odpočet za dar zaslaný v souvislosti s konfliktem na Ukrajině prostřednictvím jejího zastupitelského úřadu v ČR, bude této povinnosti zbaven.

Svůj nárok bude moci uplatnit zjednodušeným dokládáním pouze předložením výpisu z účtu, případně ústřižkem složenky.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Daňové přiznání někdy musejí podat i studenti a důchodci. Pro studující to ale má výhody

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Americký trh práce zůstává nadále velmi silný

Vysoce očekávaný americký údaj o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) za březen překvapil opět pozitivně. V americké ekonomice přibyly 303 tisíce nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Analýza
Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, nově se týká provozovatele místo vlastníka a zvyšují se limity pro pojistné plnění.