Pokud ano, mělo by vám nové zaměstnání časově navazovat na to původní, a pak stačí u všech zaměstnavatelů podepsat roční zúčtování daně do 15. února, a tedy si připravit všechna potvrzení, na jejich základě vám bude snížen daňový základ a následně daňový přeplatek dostanete ve výplatě za březen.
1. Pokud jste v daňovém období změnili zaměstnavatele a po dobu byť jediného měsíce za vás oba současně platili zálohu na dani, vznikla vám povinnost podat zjednodušené daňové přiznání, v němž uvedete všechny příjmy a uplatníte nárok na slevy.
2. V případě, že jste si při změně zaměstnavatele kromě závislé činnosti (zaměstnanec) přivydělali tzv. vedlejší činností (soukromník), nastala vám povinnost i podle výše příjmu podat daňové přiznání a přehled na zdravotní pojišťovnu a sociálku.
3. Dar prokázaný Ukrajině v roce 2022 prostřednictvím jejího zastupitelského úřadu, jímž prokazujete nárok na snížení daně, není důvodem k podání přiznání, ale lze jej daňově uplatnit i výpisem z účtu či útržkem složenky.
Ale v případě, že by se v loňském přehledu našlo období, kdy za vás zálohu na daň odvedli souběžně dva zaměstnavatelé, tak vám i jako zaměstnanci rázem nastane povinnost podat daňové přiznání.
Může se to stát celkem snadno, když např. u nového zaměstnavatele už s předstihem vykonáváte nějakou práci na částečný úvazek, nebo v bývalé firmě vás požádali o službu i po skončení pracovní smlouvy.
Minimálně zjednodušené přiznání
Na tuto povinnost je třeba myslet, i když nejde o nijak složitý úkon, s nímž navíc může pomoci nový zaměstnavatel.
Daňový poplatník s příjmy pouze ze závislé činnosti totiž nevyplňuje několikastránkové přiznání, jak je znají soukromníci, ale zjednodušené daňové přiznání.
Navíc se vyhne formulářům i platbám, které vyžadují zdravotní pojišťovna i sociálka, protože ty se zaměstnance s pouze závislou činností netýkají.
Stačí však, aby pro jednoho z loňských zaměstnavatelů vykonával vedlejší pracovní činnost, byť na jediný měsíc, a vyplněný přehled i peníze od něj budou vyžadovat finanční úřad i zdravotní pojišťovna a správa sociálního zabezpečení (ta podle výše přivýdělku, pozn. aut.).
Na zdravotní pojišťovnu pozor
A co když při změně mezi zaměstnáními vznikne časová prodleva? V kalendářním měsíci, kdy zdravotní pojištění za zaměstnance nikdo nezaplatil, se z čekatele na novou práci stává tzv. osoba bez zdanitelných příjmů s povinností platit si zdravotní pojištění.
Pojišťovna vás na tuto skutečnost upozorní ve chvíli, kdy se v zákonné době osmi dní po skončení pracovního poměru dostavíte na pobočku. Pokud se případně nedozvíte a nezaplatíte, začne vám nabíhat dluh i penále.
Ani osoby bez příjmů neplatí zdravotní pojišťovně zrovna pakatel (loni 2 187, letos 2 336 Kč), takže se i na jediný měsíc vyplatí registrace na úřadu práce a zbavení se tohoto břemene.
Od letoška vyšší limity
Tzv. daňový balíček, který platí od začátku tohoto roku, změnil pravidla také v tom, kdo musí podávat daňové přiznání a kdo je od této povinnosti osvobozen. Nadále platí, že přiznání nemusejí podávat poplatníci mající ve zdaňovacím období pouze příjmy od daně osvobozené (dávky, podpory, důchody) nebo zdaněné konečnou srážkovou daní (dohody s příjmy do výše stanovené zákonem).
Letošní novinkou však je, že se od roku 2023 (přiznání v roce 2024) zvyšuje limit příjmů rozhodných pro povinnost podat daňové přiznání z dosavadních 15 000 na 50 000 Kč, pro zaměstnance s jinými příjmy z dosavadních 6 000 na 15 000 Kč. Daňové přiznání se bez ohledu na navýšené limity i nadále podává v případě, kdy poplatník vykazuje ztrátu.
Přehledům se nikdo nevyhne
Aby tato informace nevyzněla pouze optimisticky, je třeba dodat, že se toto navýšení limitu týká pouze daně, nikoli povinnosti podat přehled o příjmech a výdajích správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
Sociální pojištění však u vedlejší živnosti nemusíte platit, pokud je váš roční příjem menší než tzv. rozhodná částka (loni 93 387, letos 96 777 Kč). Naproti tomu u zdravotního pojištění při vykonávání vedlejší činnosti musíte kromě podání přehledu hradit pojistné vždy, a to i v případě nízkých výdělků.
Daňový balíček také zvýšil z 3 500 na 4 000 korun limit měsíčního příjmu, od něhož se odvíjejí výjimky nejen pro zaměstnance pro platbu zdravotního a sociálního pojištění.
Dar Ukrajině zjednodušeně
Kdo by musel podat daňové přiznání za rok 2022 pouze kvůli tomu, aby uplatnil odpočet za dar zaslaný v souvislosti s konfliktem na Ukrajině prostřednictvím jejího zastupitelského úřadu v ČR, bude této povinnosti zbaven.
Svůj nárok bude moci uplatnit zjednodušeným dokládáním pouze předložením výpisu z účtu, případně ústřižkem složenky.
Ilustrační foto: Depositphotos.com