
V devadesátých letech minulého století byly časté finanční podvody týkající se obchodování s lehkými topnými oleji. Kvůli těmto podvodům a různým machinacím vznikaly státu obrovské škody na nezaplacených daních. Ty byly v řádech miliard korun.
Jádro těchto daňových podvodů tkvělo v terminologii. Motorová nafta a lehký topný olej mají podobné složení a velmi obdobný vzhled. Co ale nebylo stejné, byla sazba spotřební daň. Šikovní obchodníci v devadesátých letech přišli na to, že záměnou těchto komodit se dá vydělat krácením daní.
Do roku 1993 se na pohonné hmoty nevztahovala spotřební daň, ale daň z obratu. Dírou v zákonech bylo tehdy dvojí zdanění stejných komodit, tedy motorové nafty a lehkých topných olejů. Podle § 22 zákona č. 587/1992 Sb., O spotřebních daních, byla daň u motorové nafty 8 250 korun za tunu, zatímco lehké topné oleje nepodléhaly žádnému zdanění.
Změna zákona, která začala platit 1. ledna 1995, měla ukončit tyto daňové podvody, ale úprava nebyla nijak markantní, takže se stále vyplatilo s daňovými podvody pokračovat. Sazba daně za lehký topný olej byla tehdy 2 200 korun za tunu a sazba daně motorové nafty se zvýšila na 8 340 korun.
Spotřební daň byla srovnána až s novelou zákona o barvení a značkování paliv a maziv, která začala platit v roce 1996. Spotřební daň se za obě zaměnitelné položky dostala na stejnou hodnotu, a to na 8 340 korun za tunu. Za těch pár let ale podvodníci připravili stát o sto miliard korun a došlo i k několika vraždám.
V roce 2011 Brněnský krajský soud poslal na 21 let do vězení Jiřího Večeře za vraždu obchodníka s lehkými topnými oleji (LTO) Marka Lehkého. Jenže v roce 2017 olomoucký vrchní soud tehdy pětapadesátiletého Jiřího Večeře z Vyškova zprostil viny z organizování vraždy dvou podnikatelů.
Podle dostupných informací se nájemná vražda stala dnes již před 27 lety v Kvasicích na Kroměřížsku. V roce 1995 výbuch nálože pod osobním autem zabil podnikatele, který byl podle policie zapleten do obchodů s LTO. Nešlo však o jedinou vraždu. V devadesátých letech totiž bylo při obchodech s LTO zavražděno asi dvacet lidí.
Podvody s pohonnými hmotami nejsou ale jen hudbou devadesátých let minulého století. V letech 2010 až 2012 organizovaná skupina neodváděla daň z přidané hodnoty při dovozu pohonných hmot ze zahraničí. Za stamilionové daňové podvody padly v roce 2019 několikaleté tresty.
Dnes je situace trochu jiná. Už se nepodvádí s tím, že by se lehký topný olej vydával za motorovou naftu, ale při obchodu s těmito surovinami se krade na dani díky karuselovým obchodům, u kterých si v dlouhém řetězci firem jedna společnost nárokuje vratky DPH od státu, přičemž další společnost na konci řetězce toto DPH neodvede.
Autor partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)
a proč,protože to stát omožnil,aby si jistílidé nahrabali
a proč?protože stát záměrně umožnil,aby si jistí lidé nahrabali…
Tohle byl organizovány podvod,ten zákon někdo schválil a musel někdo říct jiným lidem že tam je nějaký rozdíl,údajně v některých společnostech které obchodovali s LTO byli i manželky politiků…
Zajímavé….Ale,např. solární baroni nás okradou během přístích 20 let o 1 bilion korun a nikoho to netrápí!