Daří se vaší zahradě? Přebytky můžete zpeněžit, ale pozor na pravidla

Přichází doba, kdy se pilným pěstitelům začíná vracet péče o jejich zahrádky. Pokud vám třešně, saláty nebo ředkvičky už začnou lézt ušima a celá široká rodina je taky zásobena víc než bohatě, možná vás napadlo přebytky zpeněžit. Zákon proti tomu nic nemá, ale pár pravidel dodržet musíte.
Při nesoustavném prodeji přebytků z vaší zahrádky nepotřebujete živnostenské oprávnění a z výdělku až do 50 tisíc korun neodvádíte daně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Velkou výhodou je, že prodávat vlastní přebytky můžete i bez živnostenského oprávnění. Podmínkou je, že nesmí jít o soustavný prodej.

Jinými slovy, je v pořádku, když v červnu prodáte během několika dní přebytky třešní, v červenci zbylá rajčata a v říjnu pár dýní.

Pokud ale budete u stánku stát celou sezónu, kdy vaše zahrádka plodí, byť i jen jednou týdně, bude prodej považován za živnost, pro niž je oprávnění potřeba.

Přesná definice, od kdy je již činnost nutné považovat za soustavnou, neexistuje.

V případě pochybností tak raději kontaktujte místní živnostenský úřad, který je v tomto případě rozhodující instancí.

Jen z vlastního

Druhou zásadní podmínkou je, že musí jít o přebytky jen z vlastní produkce. Jestliže někdo výhodně nakoupí výpěstky někoho jiného a vydá se je s patřičnou přirážkou prodávat, jde v každém případě o živnost, vyžadující patřičná povolení.

Stejné pravidlo se vztahuje i na prodej lesních plodů. Ty sice prodejce mohl nasbírat vlastními silami, ale nesbíral na vlastním. Jestliže tedy nejste vlastníkem lesa, nebo nemáte jeho souhlas, žádný zisk z prodeje by vám plynout neměl.

Nízké výdělky se nedaní

Kdo se do prodeje nechce pouštět kvůli obavám, že kvůli pár meruňkám bude muset vyplňovat daňové přiznání, bude potěšen. Jestliže úhrn z příjmů z příležitostné činnosti nepřesáhne stanovený limit, je prodejce od povinnosti podávat daňové přiznání osvobozen. Rozhodující hranice byla do roku 2023 stanovena na 30 000 korun, od letošního roku je navýšena dokonce na 50 000 Kč.

Pozor na to, že limit se týká souhrnu všech příležitostných činností – pokud kromě prodeje ovoce a zeleniny vyděláváte také občasným prodejem oblečení nebo například nepravidelným pronájmem svého automobilu, musíte zohlednit součet všech těchto příjmů.

Hygiena nezná výjimky

To, že prodej přebytků je jen nárazovou činností, která se odbyde během několika hodin, ještě neznamená, že je možné vyběhnout před dům ve špinavém oblečení a s neumytýma rukama a nabízet zeleninu pokrytou vrstvou hlíny.

Zákon o potravinách, nařizující nezávadnost potravin uváděných do oběhu, je pro závazný pro každého. Stejně tak je nezbytné, aby prodejce dodržoval nastavená hygienická a obchodní pravidla.

I po zrušení povinnosti vlastnit zdravotní průkaz je hygiena prodeje základním předpokladem. Prodávané plody musejí být neporušené, nepoškozené, bez stop plísní. Všechny plody, s výjimkou melounů a zeleninových polévkových směsí, musejí být prodávány vcelku.

V teplém počasí je zásadní, aby stánek měl adekvátní zastínění, zejména měkké druhy ovoce na přímém slunci podléhají zkáze během několika hodin. Vzhledem k tomu, že objem prodávaného zboží je omezený, je pro prodejce snazší pravidelně kontrolovat jeho stav a nevyhovující kusy likvidovat.

Litr borůvek už nekoupíme

I stánkaři potřebují ocejchovanou váhu, aby měl kupující záruku, že se může na její údaje spolehnout. Cena musí být pevně stanovená, viditelně uvedená. Nestačí označit cenou jen navážené krabičky nebo uvést lákavě vypadající cenu za půl kilogramu. Zboží musí být opatřeno měrnou cenou, tedy částkou za jeden kilogram, případně kus.

Prodejci drobného ovoce, tedy typicky malin, borůvek nebo rybízu, museli opustit dřívější praxi, kdy ceny mohli uvádět za objemovou jednotku. Důvodem je, že litry jsou výrazně hůře definovatelné.

Spolu s ovocem si zákazník kupoval i vzduch, jehož množství záviselo na tom, jak moc prodejce ovoce sklepal. Informace o potravinách musejí však být jasné, jednoznačné, ověřitelné a zákazník nesmí být uváděn v omyl. Hmotnostní jednotky, na rozdíl od těch objemových, tuto podmínku splňují.

Stánek povolují obce

Zatímco samotný příležitostný prodej žádné velké papírování nevyžaduje, náležitosti výběru místa není radno podceňovat. Na možnost postavit si stánek uvnitř obce je nutné se informovat na obecním úřadu, podmínky jejich zřízení bývají ošetřeny v místních vyhláškách.

Kdo by si stánek zřídil bez povolení, vystavuje se riziku pokuty, jejíž výše se odvíjí od toho, jak dlouho prodej probíhal a zda svou činností nezpůsobil nějaká omezení.

U silnice jen s posvěcením

Ještě přísnější jsou podmínky pro zřízení stánku mimo obce, kde legislativa vyžaduje souhlas krajského úřadu. V blízkosti silnice I. třídy by postavení stánku muselo posvětit Ředitelství silnic a dálnic, které ale tato povolení s ohledem na bezpečnost provozu udělovat odmítá.

Za zvláštní využití komunikace se přitom nepovažuje jen místo bezprostředně u krajnice, ale až do vzdálenosti 50 metrů od ní.

Schválené prodejní místo musí být umístěno výhradně na přehledných úsecích, kde je minimální riziko nehody i v momentě, kdy se řidič přestane naplno věnovat řízení. U stánku musí být možné zaparkovat, aby zákazník nenarušoval plynulost silničního provozu.

Špatně situované stánky výrazně přispívají k riziku dopravních nehod – ať již kvůli nevhodně umístěnému poutači, neočekávanému zastavení provozu, nebo nebezpečnému přebíhání nakupujících přes komunikaci.

Pracovníci ŘSD nemají v kompetenci z nepovolených míst prodejce vykázat nebo mu udělit pokutu. V těchto situacích musejí přivolat policii, která ho z místa vykáže a případ je dále projednáván ve správním řízení. V případě zvlášť hrubého porušení předpisů černému prodejci hrozí pokuta až do půl milionu korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB