Borůvky zdarma, ale pokuty tučné

V období, kdy les funguje jako supermarket zdarma, zláká každoročně i ty, kdo se mu po zbytek roku vyhýbají. Maliny, ostružiny, jahody nebo borůvky jsou tu pro každého, ale jejich sběr má svá jasná pravidla, která je třeba dodržovat, abychom se nedopouštěli protizákonného chování. 
Po neopatrných sběračích zůstává poničené borůvčí a narušení celého prostoru, ve kterém žijí desítky živočichů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Většina lesů u nás je vlastněna státem nebo samosprávnými celky. Nicméně pro potřeby sběru lesních plodiny není třeba rozlišovat, zda je les soukromý, nebo státní – podmínky platí všude stejné.

Každý, kdo vstupuje do lesa, by si měl být vědom, že tak činí na vlastní nebezpečí. Při sběru je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka lesa, případně jeho zaměstnanců.

Vstup není volný

Omezení vstupu platí pro místa, kde se provádí těžba či manipulace dřeva, a do oblastí oplocených a označených zákazem vstupu. Dílčí omezení jsou také geografického rázu, zákaz sběru se vztahuje například na Národní park Krkonoše.

Jeho cílem je zabránit narušování vzácného ekosystému, kvůli jehož ochraně jsou národní parky zřizovány. Pozor na to, že porušením zákazu sběru v národním parku porušujete zákon o ochraně přírody a krajiny a hrozí vám pokuta až do výše sto tisíc korun.

Hřebeny patří do koupelny

Základním pravidlem je ohleduplnost k lesnímu prostředí, které bývá problematické zejména u komerčních sběračů. Sběr by měl probíhat výhradně ručně, populární hřebeny, jež sběr výrazně zefektivňují, jsou zakázány.

Po neopatrných sběračích zůstává poničené borůvčí a narušení celého prostoru, ve kterém žijí desítky živočichů. Přidáme-li si k tomu skutečnost, že řada návštěvníků lesa si dojede autem až k prvním modrajícím se keříkům, aby to s nasbíranou úrodou neměla daleko, vzpamatovává se les z jejich návštěvy hodně dlouho.

Mimochodem, častým porušením zákona je samotný vjezd motorových vozidel do lesního porostu. Tedy i na lesní cestu, která je využívána pro práce v lese.

Řešit takovéto excesy může na místě lesní stráž, zpravidla domluvou, ale i pokutou až v řádu desítek tisíc. Pravomoc lesní stráže byla nedávno posílena. Závažné případy jsou předávány k přestupkovému řízení příslušným úřadům.

Jen pro vlastní potřebu

Češi si každoročně z lesa donesou tisíce tun lesních plodů v hodnotě několika miliard korun. Přesné ohodnocení je otázkou, odhady se velmi výrazně liší – od sedmi až po dvacet miliard korun.

Nacenění odnesených lesních pokladů je složité, protože nejde v pravém slova smyslu o ceny prodejní, tržní. Není divu, že se majitelé soukromých lesů zasazují za zpoplatnění sběru plodů ve vlastních lesích stejně, jako je tomu v řadě jiných států.

Borůvky či maliny jsou sice zadarmo, ale s jejich sběrem je dost práce. Pokud by vás napadlo, že byste svou námahu rádi zpeněžili a vyrazili s nimi na místní trh, zadržte, tak jednoduché to není.

Sběr lesních plodů je určen výhradně pro vlastní spotřebu. Kdokoli tak chce natrhané ovoce prodávat, měl by být schopen doložit, jakým způsobem je nabyl. Legální je pak prodej jen v případě, že jste sami majiteli lesa, nebo s ním máte o sběru a následném prodeji uzavřenou smlouvu.

O souhlas s prodejem je třeba požádat soukromého majitele, v případě lesů státních je možné se obracet na místní lesní správy. Pokud prodejce není schopen příslušné povolení doložit, prodává nasbírané plody nelegálně a od příslušných kontrolních orgánů mu hrozí pokuta.

Nákup si lépe zkontrolujete

Všichni prodejci potřebují také zdravotní průkaz a být registrovaní u Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Prodávané plody musejí splňovat veškeré nároky na označení – tedy být opatřeny názvem a také zemí původu. Samozřejmostí je, že veškeré ovoce musí být neporušené, bez známek plísní a cizích látek.

Zatímco dříve jsme borůvky kupovali na litry, dnes již prodejci musejí volit výhradně hmotností jednotky. Jsou výrazně přesnější, u nákupu na litry bylo výrazným faktorem, jak moc výrobce např. borůvky setřese a kolik mezi nimi zůstane prázdného místa.

Díky přechodu na hmotnostní jednotky je nákup jednoznačný a nakupující si množství lépe zkontroluje. Pokud vás tedy zaskočilo výrazné zdražení v předloňském roce, šlo spíše o přecenění, neboť jeden litr odpovídá jen přibližně 600 gramům.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 8
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. To Tom

  Je dobře, že je sběr pomocí hřebenových sběračů zakázaný s tím souhlasím, ovšem veškerá půda, tj pole, louky, lesy a ostatní by mělo zůstat ve vlastnictví státu a ten by to měl pouze pronajímat, protože je to nás všech a ne pouze jedinců, kteří by byli schopni chtít peníze za utrženou borůvku.

 2. PD Perková Drahomíra

  To si ten pisálek po 23 dnech nedokáže zjistit, že od 1.7. 2023 zdravotní průkazy nejsou povinností? A takto to vypadá v celém státě.

 3. Re Renata

  Od 1. 7. 2023 je vydávání zdravotních průkazů zrušeno Zákonem č. 167/2023 Sb., kterým je upraven Zákon č. 258/2000 Sb.

  • Jo Josef

   když to s hřebenem umíte ,tak nic nezničite. Jezdil jsem na jedno místo ,borůvek moře ,přišli těžaři,harvestory a po nich spoušť ,dodnes tam už borůvky nejsou ,tady vyhrožují lidem pomalu zastřelením na místě ,darebákům.

 4. ce celim

  Tak já jsem vždycky trhával hřebenem, protože ručně na to nejsem dost šikovný. Jenomže s hřebenem se to musí umět. Keříky se musí jen lehce česat a ne to rvát i s rostlinami a zanechávat za sebou spoušť. Bohužel jsou tací, kteří to rvou bez citu a pak tím poškozují porost. No a právě kvůli takovým bezohledným lemplům musejí být restrikce.

  • Al Alena

   Právě, musí se to umět, ale když pak vidíte ženskou, která má hřeben velikosti kombajnu, viděla jsem takový prvně a vidíte, jakou spoušť za sebou tihle lidé zanechávají, tak se nedivím, že to zakázali. Trhám odjakživa ručně, i když mi pravá ruka nefunguje jak má a sem tam něco upadne.

 5. R. R.B.

  Sbírat borůvky nebo houby v národních parcích zakázáno není. Pouze v klidových územích NP je to možné jen z vyznačené cesty, na zbytku území všude.
  Sbírat lesní plody hřebenem není zakázané. Pokud je to ale prováděno necitlivě k lesnímu prostředí, lesní stráž nebo stráž přírody zasáhne. Kromě pokuty může zabavit hřeben.
  Přestupky se bez pokuty neřeší domluvou, ale napomenutím.

 6. JP Josef Potyka

  1. Když beru hřebenem, tak nervu borůvčí, zdržuje to.
  2. Jak poznám při vstupu do lesa, že je soukromí a ne státní?
  3. Borůvčí je v podstatě plevel a lesníci z něj moc nejsou odvázaní.
  4. Kolik to je pro vlastní potřebu? Zamrazím, nadělám marmeládu, uvařím likér( skvělé na průjem) a taky jako diabetik je to pro mě výborná věc. Takže kolik litrů je pro vlastní spotřebu? Pro mě tak 30 litrů.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB