Desetitisíce za úraz na chodníku. Ale až po letech soudních tahanic

Paní M. z Ostravy (redakce zná celé její jméno), si při procházce zlomila kotník, když upadla na zledovatělém chodníku. Odškodné převyšující 25 tisíc korun ale dostala až po třech letech tahanic. Není to ojedinělý případ, kdy se majitel nebo správce komunikace brání tomu, aby vyplatil finanční kompenzaci.
Za stav chodníku odpovídá majitel, tedy obvykle obec. Foto: Pixabay.com

Jsou to už téměř čtyři roky, co paní M. vyrazila se svým manželem na procházku. Bylo krátce po třetí odpoledne, když uklouzla na zamrzlém a mokrém chodníku a poranila si kotník na pravé noze. Nejprve si myslela, že ho má jen naražený, ale posléze se ukázalo, že je zlomený.

„V té době mírně pršelo, chodník byl částečně pokryt ledem, mokrým sněhem a nebyl nijak chemicky ošetřen,“ uvedla později žena. Jelikož na procházky se svým manželem nechodí s mobilním telefonem, nemohla místo svého úrazu vyfotografovat a pořídit důkazy o neupravené cestě.

„Poblíž mé nehody je Dům s pečovatelskou službou, ve kterém bydlí moje maminka, ke které jsme zašli. Půjčila mi francouzské hole, s nimiž jsem potom došla domů. Kotník mi otekl, ale myslela jsem si, že je to jen nějaká naraženina,“ svěřila se žena. Jenže bolest neustávala, spíše byla ještě větší. Manžel ji druhý den odvezl na pohotovost, kde se dozvěděla, že noha musí do sádry, protože kotník je zlomený.

Pojišťovna platit nechtěla

Město Ostrava si od poškozené ženy vyžádalo podrobný popis celé situace, místo incidentu, lékařskou zprávu a případné svědky celé události. V tuto dobu byla již paní M. v zastoupení právníka Petra Nováka ze společnosti Vašenároky.cz, která v podobných případech zajišťuje pro své klienty odškodnění. Podle něj majitel chodníku jednoznačně pochybil, protože cestu vzhledem ke zhoršeným povětrnostním podmínkám dostatečně neošetřil.

PSALI JSME:
Pozor, sníh na střeše! Jen varovná cedule nestačí

Stanovisko pojišťovny, u níž bylo město pojištěno, ale bylo negativní, žena podle ní nárok na finanční náhradu neměla. Pojišťovna tvrdila, že chodník byl očištěn chemicky i mechanicky, i když nikoli dokonale: Možné zmrazky není možné odstranit tak, aby byl chodník zcela čistý. Žena se rozhodla vymáhat náhradu za způsobenou újmu u soudu.

Spor se nakonec natáhl na několik let. Nakonec vyhrála poškozená, jíž pojišťovna nakonec musela zaplatit 25 448 korun i příslušný úrok z prodlení. Uhradit také musela náklady soudního řízení.

Až několikaleté vymáhání

Příběh paní M. z Ostravy rozhodně není ojedinělý, vymáhání finanční náhrady za úraz po pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku se dost často protáhne na dlouhé měsíce nebo i na několik let. Ukazují to například loni zveřejněné statistiky společnosti Vindicia, která rovněž zastupuje osoby po takových úrazech.

Její údaje ukázaly, že poškození musí ve dvou třetinách případů usilovat o odškodnění déle než rok. Ve třech čtvrtinách případů totiž obce a jejich technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se může vyšplhat dokonce až na statisíce korun.

PSALI JSME:
Jak uplatňovat náhradu škody v aprílovém počasí

Řešení tohoto typu úrazů je komplikované a zdlouhavé. Obce a jejich firmy se často brání. Ve třech čtvrtinách případů, které řešíme, odmítají přijmout odpovědnost. Tím se celé řešení protahuje,“ uvedl loni Tomáš Beck ze společnosti Vindicia. Důležitým faktorem pro získání odškodnění je podle něj dobrá dokumentace.

„Zraněný by měl chodník vyfotit mobilem, nebo o to požádat okolí. Tím bude mít doklad, že úraz skutečně vznikl v důsledku toho, že obec zanedbala svou povinnost,“ upozornil. Právě to, že lidé nedoloží fotkou stav komunikace, může podle něj být rozhodující. Vhodné je také sehnat svědky, kteří informaci o stavu chodníku potvrdí. Mohou například doložit případy, kdy obec úklid komunikace zanedbává opakovaně.

Zásadní ale je, aby lidé věděli, na co mají nárok. „Nejde jen o bolestné, tedy kompenzaci za samotný úraz. Mnoho lidí se bohužel potýká s dopady na další život. Nemohou už třeba tančit či sportovat. Právě to by měla částka zohlednit,“ vysvětlil Beck.

Průměrných 56 370 korun

Společnost Vašenároky.cz vloni řešila 155 sporů ohledně úrazu na chodníku, přičemž v 60 procentech šlo o poranění u žen. Většina případů se týkala nedostatečného očištění namrzlých chodníků. Průměrný nárok na odškodnění činil 56 370 korun, výjimkou ovšem nebyly ani podstatně vyšší sumy. Téměř polovina případů musela být řešena soudně.

PSALI JSME:
Nepozorní chodci výrazně zvyšují riziko nehody

Podle zákona o pozemních komunikacích odpovídá za stav cesty i za případnou škodu, která byla nedostatečnou údržbou způsobena, její majitel. Odpovědnost za úrazy na chodnících tak většinou padá na obce, případně na společnosti, kterým obce svěřily správu chodníků či vozovek.

Obce (případně odpovědné společnosti – pozn. aut.) se mohou své odpovědnosti zprostit pouze v ojedinělých případech. Například kvůli mimořádným povětrnostním podmínkám nebo kvůli nevhodné obuvi.

„Pokud například chodkyně vyrazí na náledí v jehlových podpatcích, pak pravděpodobně nárok na odškodnění v případě úrazu nevznikne. Totéž platí i pro situaci, když dojde k náhlé ledovce kvůli namrzajícímu dešti a není v silách majitele komunikace okamžitě závadu ve schůdnosti odstranit,“ vysvětlil advokát Petr Novák.

Poškození by se se žádostí o odškodnění měli obrátit přímo na obec, které komunikace patří. K žádosti je nezbytné přiložit důkazy. „Pokud obec odškodnění v rámci mimosoudního jednání vyplatit odmítá, je další možností obrátit se na příslušné soudy,“ konstatoval advokát.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.