
Napřed důležitá shoda, která panuje v podstatě mezi všemi experty. Letos už žádné zásadní propady cen plynu nebo elektřiny nečekejme. Drobné nuance rozhodně nevyváží riziko, kterému bude trh v druhé polovině roku vystaven.
Promlouvat do něj nebudou jen sezonní vlivy, ale už teď je jasné, že část rizika přinese také geopolitická situace. Nejde už jen o ukrajinsko-ruskou válku a rostoucí rizika sabotáží, nepříjemná překvapení může přinést situace na Blízkém východě.
To hlavní doporučení je tedy fixovat. A to co nejdříve. Konzervativním zákazníkům, kteří chtějí jistotu a stabilitu, bych letos doporučil fixovat na rok u elektřiny a na dva roky u plynu. Ceny energií klesly po předchozích krizových letech na svá minima a o moc lepší už nebudou.
Nenechme se ošálit nestandardní situací, která loňský rok vynesla v rámci výhod tarify s krátkodobou fixací mezi favority. Jenže právě to naprostá většina domácností nevidí. Stačily dva netradiční roky a lidé odvykli řešit ceny zimních energií na začátku léta, jak bývalo zvykem.
Přitom času skutečně není nazbyt. Tříměsíční výpovědní lhůty s náběhem v měsíci následujícím po podání výpovědi nás posouvají rázem na začátek listopadu, pokud bychom výpověď podali ještě v červenci.
Jenže právě tento scénář z našeho pohledu čeká naprostou většinu domácností, které momentálně využívají krátkodobé tarify. A již několik měsíců trvající volání „fixujte, dokud je čas“, zatím nemělo šanci to změnit. Věřme tedy, že je to naposledy a v příštích letech už se zase pojede podle „starých pravidel“, na která jsme byli před vypuknutím energetické krize zvyklí.
Rozhodně to ale neznamená, že by byly krátkodobé fixace a spotové produkty mrtvé. Pokračovat s nimi budou pravděpodobně především erudovaní zákazníci – domácnosti, které pronikly do tajů dynamiky trhu s energiemi tak do hloubky, že jim nevadí stát se jeho aktivní součástí.
Týká se to především majitelů fotovoltaických elektráren, bateriových systémů nebo například otopných systémů s množností akumulace tepla nebo fanoušků elektromobility. Ale ruku na srdce, tyto domácnosti již dnes neřadíme mezi laiky, kteří by potřebovali univerzální rady.
Autor je výkonný ředitel společnosti Tedom Energie
(Redakčně upraveno)
To je opravdu dobrá rada, jenže většina dodavatelů už má ve smlouvách tak vysoké pokuty za předčasné ukončení nevýhodné smlouvy, že se to prostě nevyplatí, takže i když skřípu zuby, musím vydržet až do ukončení fixace. A před rokem a půl, když jsem byl nucen uzavřít novou smlouvu nebo prodloužit starou, byly ceny všech vysoké, takže prostě nebyla možnost volby.
Pokud by s podobnou radou přispěchal nějaký nezávislý odborník z energetického odvětví, tak by to bylo chvályhodné. Pokud je ale tímto rádcem sám ředitel TEDOMu, jehož firma zpopularizovala po turbulentním období cen elektřiny tarif JISTOTA NA MĚSÍC (což je v podstatě zaobalený nákup za spot cenu z burzy s příplatkem) tak je poněkud podivné. Připadá mi to, jako by tento tarif generoval malé zisky a firma vzhledem k měsíční výpovědní lhůtě nemá jistotu v predikci, kolik energií nakoupit. U ročního fixu by jim tato starost odpadla. Ve variantu, že mu nejde o zisk, ale jen o blaho spotřebitelů samotných moc nevěřím.
Nepřijdu si nijak ošálený, ale v praxi už jsem na krátkodobém fixu měsíce už od loňského roku a přežil jsem na něm i zimní sezónu, kdy jsme stále byli pod cenou stropu, ke které jsme se ani náhodou nepřiblížili. Letošní rok zatím vychází i daleko levněji než ten loňský, takže si na tento režim zatím nemůžu u bezDodavatele vůbec ztěžovat páč faktura nám jasně ukázala, co jsme byli schopný ušetřit.