Platby za energie vzrostly o 40 procent, státní pomoc nestačí

Zdražování elektřiny a tepla vytahuje z peněženek českých rodin stále více peněz. Ve třetím čtvrtletí stouply platby za energie na jednoho uživatele v průměru o 40 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Patron GO, který čerpala data od 1881 spotřebitelů. Nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd zase ukázala, že státní podpora zvýšené náklady na bydlení zdaleka nepokryje.
Zdražování elektřiny a tepla vytahuje z peněženek českých rodin stále více peněz. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu stoupla v září meziroční inflace na 18 procent, tedy na nejvyšší hodnotu od prosince 1993. Z toho ceny energií a paliv stouply meziročně o 48,8 procenta.

Z analýzy společnosti Patron GO, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplývá, že zatímco v červenci lidé platili za energie 2787 korun, v září to již bylo již 3911 korun.

„Je vidět, že enormní nárůst cen energií se už na lidech podepsal. Zvýšení o čtyřicet procent za pouhé tři měsíce je velice razantní. Lidé to na svém rozpočtu rozhodně cítí. Stát by měl opravdu reagovat pružněji. Obávám se, že současná opatření vlády, jako jsou úsporný tarif či zastropování cen, lidem k lepšímu životu stačit nebudou. To nám nicméně ukážou následující měsíce,“ řekl šéf společnosti Patron GO Lukáš Vršecký.

Nedostatečná kompenzace

Studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd Nárůst cen energií a zvýšení příspěvku na bydlení: Pomohlo to? se zase zaměřila na státní příspěvek na bydlení, na nějž mají mnohé rodiny kvůli zdražování energií právo.

PSALI JSME:
Jak je to s příspěvky státu na energie?

Analýza, s níž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit, ukázala, že ačkoli se počet domácností, které příspěvek na bydlení čerpaly, zvýšil, jejich podíl na všech domácnostech s nárokem se naopak snížil. Příspěvek na bydlení totiž zdaleka nečerpají všichni, kdo na něj mají nárok.

„Většina domácností o příspěvku ví, ale mnohé o něm mají špatné informace a chybně usuzují, že na příspěvek nárok nemají. Pro některé také nepředstavuje dostatečnou sumu, a to i přes navýšení. Pravděpodobně je odrazuje i velká administrativní náročnost žádosti,“ uvedl spoluautor studie Filip Pertold.

Analýza upozornila také na to, že státní sociální dávky jen z části pokrývají zvýšené náklady na bydlení. Například u domácností, kterým podíl výdajů na bydlení v čistém příjmu vzrostl o 15 procentních bodů, navýšený příspěvek v průměru nenahradil ani pětinu takto zvýšených výdajů.

Spořivé domácnosti

Z aktuálních čtvrtletních dat Českého statistického úřadu k inflaci pak vyplývá, že ve třetím čtvrtletí ceny elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly o 6,6 procenta. Meziročně pak ve třetím čtvrtletí ceny energií a paliv stouply o 42,6 procenta.

PSALI JSME:
Spotřebitelé si na webu ERÚ mohou zkontrolovat výši svých záloh na energie

Zvedání záloh na energie by ale mělo přestat, protože už by se měl projevit takzvaný úsporný tarif. Z vyjádření dodavatelů energií vyplývá, že tento státní příspěvek většinou zákazníkům promítnou do nejbližších záloh, které o výši příspěvku sníží.

Z červencového výzkumu společnosti Ipsos mezi více než pěti tisíci obyvateli vyplývá, že v případě dalšího růstu cen energií plánuje šetřit osm z deseti domácností. Úspory v českých peněženkách řeší mimo jiné společnost Patron GO.

Její mobilní aplikace je propojená s českými bankami a uživatelům ukazuje, které platby mají předražené, a současně navrhuje, jak a za co platit méně. Například je upozorní, že zbytečně přeplácí na pojištění nebo za bankovní služby a navrhne jim úspornější varianty.

„Naši aplikaci využívá již osmdesát pět tisíc uživatelů a každý týden se jejich počet skokově zvyšuje,“ poznamenal šéf Patron GO Lukáš Vršecký.

PSALI JSME:
Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Zavřít reklamu ×
  1. Nevím komu tady masírují mozky, ale elektřina mě stoupla o 350%, že je polovina národa negramotů, kteří neumí počítat, to víme, ale že už i redaktoři neznají základy matematiky, to už je zarážející. Pro příklad, pokud jsem platil za 1Kw 2,-Kč, a po zdražení 9 Kč, je to nárůst o 350%. Pro méně chápavé 2Kč = 100% , – dalších 2 Kč (+100%), další 2 Kč (+100%), další 2 Kč (+100%), další 1 Kč (+50%), celkem nárůst 350% od původní ceny!! Takže pokud bych měl nárůst jak se píše v článku 40%, platil bych místo 2 Kč za Kw 2,80 kč.

  2. U Centropolu to bylo drahé už před válkou na Ukrajině. Předtím jsem platil za elektřinu 5,5 kč/kwh a nyní je to 11 kč/kwh. Mám u nich i plyn a to je katastrofa. Ten zdražil 4x. Plyn vůbec nezapínám a topím k večeru el. přímotopem…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Splátky hypoték už rostou pomaleji, než nájmy

Tempo růstu splátek hypoték v letošním třetím čtvrtletí výrazně zpomalilo. Zatímco splátka hypotéky (s LTV ve výši 80 %, pozn. aut.) za nový pražský byt o výměře 60 m² vzrostla ještě ve druhém čtvrtletí o 17 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB