Do národního registru se přes podnikatelskou asociaci zapsala už tisícovka tuzemských rodinných firem

Už tisícovka rodinných firem se prostřednictvím Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zapsala do registru rodinných obchodních korporací a rodinných živností podle vládní definice rodinného podnikání. Naši redakci o tom informovala asociace a její představitelé.
Do národního registru se přes podnikatelskou asociaci zapsala už tisícovka tuzemských rodinných firem. Ilustrační foto: FAEI.cz

Jubilejní tisící registrovanou firmou je, jak uvedla asociace, společnost KŠK kovoobrábění z Plzně, která působí na poli všeobecné strojírenské výroby především pro energetický průmysl, výrobce a servisy strojů, až po dodavatele dílů pro automobilový průmysl. Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo vládě materiál, který obsahoval definici rodinných firem a živností už v roce 2020.

„Naše společnost vznikla v roce 1992 a po celých třicet let působí jako rodinný podnik. Jsme rádi, že AMSP ČR ve spolupráci s MPO ČR založila a právně zakotvila registr českých rodinných podniků, neboť si jsme vědomi toho, že rodinné podniky tvoří velmi významnou součást české ekonomiky,“ informovala zakladatelka a spolumajitelka tisící registrované firmy Božena Kokošková.

Přehled všech tuzemských rodinných firem, přesněji řečeno těch, které se rozhodly k registraci, je zveřejněn v jejich registru na portálu ministerstva průmyslu a obchodu. Registrované firmy mají od 1. dubna 2020 možnost využívat programy Národní rozvojové banky (NRB) určené pro rodinné firmy a také mají právo používat oficiální logo „Rodinný podnik Česká republika“.

PSALI JSME:
Vlastníci rodinných firem v Česku jsou často vystaveni dvojímu zdanění

„České rodinné firmy vytvářejí odhadem více než polovinu tuzemského hrubého domácího produktu (HDP). Rodinné podniky plánují svůj rozvoj na další generace, jsou odolné, investují, výnosy z podnikání nechávají u nás doma a jsou již významnými lokálními patrioty,“ sdělil naší redakci Libor Musil, člen AMSP ČR a předseda Výboru pro rodinné podnikání a registraci rodinných podniků.

„To, co potřebujeme, je, aby české firmy rostly mezinárodně, a aby naše podniky získaly zpět ztracenou mezinárodní prestiž. Rodinné podniky s novou generací vlastníků to mohou dokázat. Proti nám ale stojí silné rodinné podniky ze zemí, kde nebyl tento druh podnikání vymýcen tak, jako u nás za socialismu. Oni se měli kde učit po generace, my však stále v této oblasti tápeme,“ dodal.

Proces registrace podle podnikatelské asociace prokázal, že i v období po koronavirové krizi, kdy firmy i podnikatelé řeší vysoké ceny materiálů, energií, pohonných hmot a dopady války na Ukrajině, rodinné firmy nepolevují ve svých plánech. Asociace uvedla, že registrační proces do registru při doložení všech potřebných dokladů trvá maximálně týden.

PSALI JSME:
Rodinné firmy lépe zvládají krizi. Rodina se semkne

Nejčastějším důvodem k registraci, který firmy či podnikatelé uváděli, byla podle AMSP nejen touha patřit do nějakého celku, ale také možnost podpory a rozvoje podnikání rodinné firmy v dalších generacích a rovněž výhodnější podmínky u produktů Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Třetina firem, které nesou oficiální status rodinný podnik, od března 2019 do poloviny května 2022 získala u Národní rozvojové banky (NRB) zvýhodněné financování v celkovém objemu přes 3,2 miliardy korun napřímo poskytnutých či zaručených úvěrů. Celkově banka podpořila 400 projektů převážně investičního charakteru.

„Rodinné firmy jsou nejen největším zdrojem pracovních míst v soukromém sektoru, ale rovněž důležitým prvkem rozvoje regionů, a proto se na jejich podporu zaměřujeme dlouhodobě,“ informoval naši redakci předseda představenstva NRB Jiří Jirásek s tím, že rodinné firmy financování nejčastěji využily k pořízení nových strojů, technologií, výstavbu, modernizaci či rozšíření.

PSALI JSME:
Rodinné firmy překonávají syndrom první generace

Vládní definici rodinných firem se podařilo upravit ve prospěch rodinných subjektů v průběhu složitých covidových let 2020-2021. Vláda jej usnesením schválila loni v říjnu. „Některé rodinné firmy přitom tento statut stále nemají, ačkoliv jimi ve skutečnosti jsou,“ upozornil Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR.

Jak uvedl analytik asociace Miroslav Somol, Česko je „jednou z velmi mála zemí Evropské unie, kde je rodinné podnikání legislativně zakotveno definicí rodinného podniku a rodinné živnosti“. Podle něj je nesporným úspěchem, že se podařilo vybudovat registr v průběhu dvou let a dosáhnout významného počtu tisíce registrovaných rodinných podniků a živností.

Oficiální registraci rodinných podniků dle platné definice AMSP ČR spustila od 1. března 2020. Registraci řídí Výbor pro rodinné podnikání a registraci rodinných podniků. Ke konci loňského února, bylo v Česku prostřednictvím asociace registrováno 500 tuzemských rodinných firem odpovídajících přijaté legislativní definici.

PSALI JSME:
Schopnost rychle reagovat na změny a chuť investovat je výsadou rodinných firem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.