Rodinné firmy překonávají syndrom první generace

České rodinné firmy, které vznikaly v 90. letech, čeká generační výměna. Nebo ne? Mají v dnešní době, která přeje spíše globalizaci, rodinné firmy ještě svůj význam, nebo jsou už přežitkem? Podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), 79 % respondentů soudí, že rodinné firmy jsou stále životaschopné.

Ilustrační foto: Pixabay

Pro 21 % účastníků ankety jsou rodinné firmy naopak už jen přežitkem.

A jak předání štafety v rodinné firmě vidí ti, kterých se to nejvíce týká? Podle průzkumu deníku Právo například téměř polovina podnikatelů o předání firmy nástupci v rodině uvažuje, ale současně dodává, že není jisté, zda to bude možné.

Podle průzkumu agentury Datank by až 65 % majitelů společností chtělo firmu ponechat v rodině, ale zatím se k tomu chystá jen necelá pětina z nich. Naopak čtvrtina majitelů o tom vůbec neuvažuje.

Potomci zakladatelů těchto firem, kteří se často upnou k jiné profesi či jiné oblasti podnikání, se totiž do jejich vedení většinou příliš nehrnou. Někdy se děti rodinného podniku ujmou, ale zase nemají dostatek obchodního talentu či píle, aby ho alespoň udržely při životě.

Podle Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR se daří převést rodinnou firmu na druhou generaci jen ve třetině případů. Do třetí generace se jich pak udrží pouhá desetina.

Nástupnictví a předání vlastnictví či řízení firmy jsou zejména u první generace velký problém nejen u nás, ale také např. v USA. Tam přežije přechod mezi první a druhou generací jen 30 % firem.

Přes tyto skutečnosti však rodinné firmy v Čechách nemají černou budoucnost. Výsledky nedávné analýzy společnosti Grant Thornton Advisory ukázaly, že přední české rodinné firmy dosáhly mezi lety 2012 a 2014 průměrného meziročního růstu tržeb o 6,6 % a zvýšily tak svá celková aktiva o 6,3 %, a to napříč všemi sektory.

A v západní Evropě mají ještě silnější pozici, na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) se podílejí zhruba třikrát větším objemem než u nás.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Ukrajince chce zaměstnávat přes polovinu firem

Před ruskou agresí do České republiky uprchlo podle informací ministerstva vnitra už přes 380 tisíc občanů Ukrajiny. Přibližně 70 tisíc z nich už u nás našlo zaměstnání, platí daně z příjmu a sociální a zdravotní …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB