Dodavatelé energií bojují o zákazníky. Lidem pomůže srovnávač cen

Ceny elektřiny a plynu se výrazně snižují a dodavatelé energií se začínají se svými „výhodnými nabídkami“ prát o zákazníky. S orientací, o kolik mohou spotřebitelé ušetřit při případné změně dodavatele, pomůže srovnávač cen, který nabízí Energetický regulační úřad (ERÚ).
Ceny energií padají, který dodavatel nabízí nejvýhodnější ceny? Ilustrační foto: Pixabay.com

Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) zmapovaly současné nabídky významných hráčů na energetickém trhu a vyzkoušely si i zmiňovaný srovnávač cen od ERÚ. Dodavatelé totiž promítají do svých koncových cen výrazné zlevnění velkoobchodních cen na trhu, které se vrátily na úroveň před ruskou invazí na Ukrajinu.

Koncem března stála megawatthodina elektřiny na burze zhruba 85 eur, což je meziročně přibližně o 40 procent méně. Ještě výrazněji, zhruba o 50 procent, klesla cena plynu, takže koncem března se tato komodita obchodovala za necelých 35 eur.

ČEZ zlevnil od dubna

Největší dodavatel, společnost ČEZ Prodej oznámil nejnovější úpravu cen právě teď, je to už třetí letošní zlevnění, míří zejména na zákazníky, kteří preferují krátkodobé fixace. Oproti standardnímu ročnímu ceníku zlevňuje firma elektřinu o více než 320 korun na megawatthodinu, u plynu je zlevnění více než 280 korun za MWh.

Elektřinu se závazkem na jeden rok tak nabízí domácnostem od 1. dubna za cenu 3 267 korun bez DPH na megawatthodinu. Průměrná domácnost se spotřebou 3,5 MWh by tak za rok oproti dosavadnímu standardnímu ceníku měla ušetřit 1 368 korun ročně s DPH.

ČEZ Prodej zlevňuje i roční fixaci plynu: Nově ji zákazníci pořídí za 1 367 Kč/MWh za rok. Průměrná domácnost, která spotřebuje na vytápění 10 MWh plynu ročně, tak může ušetřit více než 3,4 tisíce korun.

„Nový ceník ročních fixací od ČEZ Prodej patří opět k nejvýhodnějším produktům, jaké si lze aktuálně na českém trhu sjednat. Našim zákazníkům kromě příznivých cen nabízíme také služby a poradenství v oblasti energetických úspor, protože stále platí, že nejlevnější energie jsou ty, které se vůbec nespotřebují,“ řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Dodal, že například pořízením fotovoltaiky s baterií snížila třetina jejich zákazníků spotřebu elektřiny o dvacet až čtyřicet procent, pětina spotřebitelů dokonce v průměru o polovinu.

E.ON zlevní od května

S plošným zlevňováním počítá od května také společnost E.ON Energie, což by brzy mělo poznat na 150 tisíc zákazníků firmy. Snížení cen se bude týkat všech stálých klientů, kteří nemají fixované ceny. Podobně jako u ČEZ platí, že jde už o třetí zlevnění za poslední rok a půl. Ve srovnání s loňskými cenovými stropy tak bude nabídka nižší o 35 procent.

Domácnostem zlevní cena za odebraný plyn oproti současným ceníkům o 13 až 21 procent v závislosti na spotřebě. Zákazníci, kteří plyn využívají pro vytápění, tak ušetří ročně až 4,5 tisíce korun. A stejně jako ČEZ také E.ON tvrdí, že jejich cena patří k nejvýhodnějším na trhu.

„Dlouhodobě dokazujeme, že se pozitivní vývoj cen na velkoobchodních trzích snažíme našim klientům do koncových cen promítat, jakmile to situace dovoluje. I proto jsme v loňském roce ceny plošně snižovali hned dvakrát u plynu i elektřiny.

Ceny pro nové klienty pak upravujeme průběžně,“ sdělil Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie, jednoho z největších dodavatelů energií na trhu v Česku.

„Situace na trhu s plynem se aktuálně vyvíjí pozitivně, pomáhá nám i teplá zima a cena komodity na burzách klesá. I proto můžeme všem našim klientům, kteří u nás mají produkty bez fixace ceny, jejich ceníky znovu zlevnit,“ dodal Zápotočný.

Stálí zákazníci tak zaplatí v běžném ceníku za dodaný plyn 1 644 korun za MWh bez DPH (1 989 korun za MWh s DPH) ve všech pásmech spotřeby.  Nově tedy bude cena plynu v daném ceníku stejná, bez ohledu na výši odběru.

„To, že v rámci ceníku sjednotíme cenu za megawatthodinu na stejnou úroveň, je další férový krok. Ceník tím bude přehlednější a srozumitelnější,“ poznamenal Radek Fišer, vedoucí prodeje energií domácnostem ve společnosti E.ON Energie.

„V praxi to znamená, že oproti stávajícím cenám nejvíce poklesne cena domácnostem, které využívají plyn pouze k vaření – a to o 21 procent. V ostatních pásmech se ceny za odebraný plyn sníží o 13 až 16 procent,“ upřesnil Fišer.

Domácnost, která plynem pouze vaří a ročně odebere do 1,89 MWh, ušetří ročně s novými ceníky oproti těm současným okolo 680 korun. Domácnost, která plynem i ohřívá vodu a ročně odebere okolo 8 MWh plynu, pak celkově ušetří více než 2,5 tisíce korun, a těm, kteří plynem i topí a ročně odeberou okolo 15 MWh, klesnou celkové náklady zhruba o 4,5 tisíce.

„Dobrou zprávou pro naše klienty je i snižování záloh. Tam, kde to bude možné, budeme zákazníkům snižovat zálohy na plyn plošně. Ostatní si mohou své zálohy upravit směrem dolů sami v portále nebo aplikaci Energie24,“ vysvětlil Radek Fišer.

Zlevnil také innogy a další

Už od března výrazně snížila ceny elektřinu a plynu také společnost innogy. Ve srovnání s loni platným cenovým stropem obchodní cena elektřiny klesla o 30 procent a cena plynu dokonce o více než 40 procent. A také tato firma tvrdí, že její ceníky v kombinaci s dalšími bonusy patří k nejvýhodnějším na trhu – pro nové i současné zákazníky.

„Stačil pouze rok a ceny energií pro zákazníky dramaticky klesají. Je to také vidět v dění na energetickém trhu, kde už opět panuje tvrdá konkurence,“ konstatoval ředitel maloobchodu innogy David Konvalina.

Dodal, že obchodní složka ceny klesla od března o stovky korun za megawatthodinu. „Zákazník v rodinném domku, který od innogy odebírá obě komodity a topí plynem, ušetří za rok skoro čtyřicet tisíc korun,“ řekl Konvalina.

V březnu rovněž zlevnily Moravské naftové doly – MND. Znamená to, že základní ceny u plynu klesly o 53 procent a u elektřiny o 56 procent. Současně MND zlevnily také Ceníky se stropem, u nichž zároveň prodloužily platnost cenového stropu až do konce letošního roku. Jde již o čtvrté zlevnění za posledních dvanáct měsíců.

„S dalším snížením cen základních ceníků potvrzujeme, že vývoj cen našim zákazníkům pečlivě hlídáme, tak aby odebírali energie za co nejvýhodnějších podmínek,“ uvedl Jan Sýkora, ředitel marketingu a komunikace MND Energie.

Už v lednu snížila ceny také společnost Centropol, čímž navázal na opakované zlevňování v roce 2023. „V Centropolu snižujeme ceny, kdykoli je to možné. Máme zájem na tom, aby spotřebitelé za energie platili méně.

Nyní reagujeme na růst regulovaných plateb, které nemůžeme ovlivnit, snižováním ceny za silovou elektřinu, respektive za dodávku plynu pro nově přicházející klienty. Příznivá situace na energetickém trhu nám to umožňuje a chceme tak přispět ke zklidnění českého energetického trhu,“ uvedl marketingový ředitel a člen představenstva Jiří Matoušek.

Cenová kalkulačka od ERÚ

Energetický regulační úřad potvrdil, že ceny dodavatelů energií letos skutečně klesají – ovšem rozdílným tempem. Zorientovat se v rozdílných nabídkách proto pomůže cenová kalkulačka, respektive srovnávač nabídek, který ERÚ provozuje na svých webových stránkách.

Porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu, čímž pokrývá více než 99 procent trhu. Porovnání navíc usnadní i nová funkce, díky níž umí srovnávač číst data přímo z vyúčtování.

„Abychom změnu dodavatele usnadnili, přidali jsme do našeho srovnávače novou unikátní funkci, díky které umí sám načítat data z faktur dodavatelů. Spotřebitel už nemusí listovat vyúčtováním a přepisovat údaje o své spotřebě nebo používané sazbě. Stačí, aby nahrál fakturu, a webové stránky to udělají za něj,“ uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Že se porovnávat vyplatí, ukazuje již první pohled na výsledky nabízené srovnávačem. Například u nejběžněji používané sazby D 02d se nejnižší nabídka pohybuje na méně než polovině ceny té nejvyšší. V ročních platbách jde přitom o rozdíl v tisícikorunách i u odběratelů s nízkou spotřebou.

„Spotřebitelé si ve srovnávači mohou filtrovat produkty i podle toho, zda chtějí fixaci, případně na jak dlouhou dobu. Zároveň srovnávač rozlišuje to, když má některá nabídka období fixace kratší, než je doba trvání samotné smlouvy. Spotřebiteli se snažíme dát maximum nezávislých informací,“ řekla Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

(Pokračování zítra)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB