Drtivá většina zvládá koronavirus doma, opakovaně se v Česku zatím nikdo nenakazil

Drtivá většina pacientů s Covid-19 se z toho u nás dostává doma. V tuzemských nemocnicích není ani deset procent evidovaných nakažených. Opakovaně, tak jako v Asii, se v Česku zatím nikdo nenakazil. Důležité také je, že v nemocnicích je v rezervě přes 1200 plicních ventilátorů a čtyři stovky akutních lůžek. Pojišťovny zatím zvládají situaci i financovat, protože odpadly plánované zákroky.
V nemocnicích je v rezervě přes 1200 plicních ventilátorů a čtyři stovky akutních lůžek. Foto: Depositphotos.com

Při pohledu na zprávy z USA, Itálie a Španělska, kde kolabují nemocnice pod náporem nakažených s těžkým průběhem, je dobré si uvědomit poměr toho, kolik lidí u nás onemocnělo a muselo do nemocnice.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň nemá zatím žádný potvrzený případ, že někdo z vyléčených pacientů by se nakazil znovu, jak uvádějí některé zprávy z Asie. Potvrdila to Klára Doláková z ministerstva zdravotnictví.

A další plicní choroby, které by mohly systém zatěžovat? Ministerstvo zdravotnictví nemá informace, které by signalizovaly nepříznivý vývoj epidemiologické situace ve výskytu dalších respiračních infekcí mimo Covid-19.

Kyslíkové zálohy: 60 % je ještě volných

Klíčové je i to, kolik je v rezervě volných plicních ventilátorů. „Celkem je v rámci intenzivní péče k dispozici 2080 ventilátorů, jejich kapacita je využita z 39 %, tzn. volná kapacita ventilátorů činí 1288 ventilátorů,“ potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

Vláda navíc přijala mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví k vyčlenění lůžek pro pacienty s nemocí Covid-19. Celkem by mělo být v této fázi připraveno pro vážně nemocné pacienty v ČR 400 lůžek s ventilací a dalších 400 lůžek s kyslíkovou podporou.

PSALI JSME:
Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Centrální dispečink teď krmí daty

Na to, jak k péči veřejných nemocnic přispívají z pohledu nákazy soukromá zdravotnická zařízení, nelze podle úřadu zatím komplexně odpovědět.

V současnosti jsou zadávána data z jednotlivých nemocnic do dispečinku národní intenzivní péče, který byl speciálně zřízen za účelem průběžného monitoringu kapacit celého zdravotního systému z pohledu počtu lůžek i přístrojového vybavení.

„Jde o sofistikovaný systém, který bude neustále sledovat vytíženost systému v reálném čase. Nemocniční kapacity mají nyní dostatečné kapacity,“ zdůraznila Doláková z ministerstva zdravotnictví.

Všichni pozitivní senioři do nemocnic?

Ministerstvo zdravotnictví se nepřiklání k úvahám, jaké vyslovila například ministryně sociálních věcí Jana Maláčová, že by všichni senioři měli být v nemocnicích.

„Přesun všech seniorů s mírnými příznaky do nemocnic může zaplnit vyčleněná lůžka, která by mohla chybět pro závažnější případy. Z tohoto důvodu je spíše vhodná strategie ponechat seniory s mírným průběhem ve svém domácím prostředí a posílit jejich pravidelné sledování v rámci domácí zdravotní péče,“ uvedla Doláková.

PSALI JSME:
Při ochraně před koronavirem zapomínají lidé na oči

×
  1. Vždyť je to také-obyčejná,blbá chřipka !! A media /novináři/ v honbě za senzací-čili prachama,z ní udělali středověký mor !!!!! A české trubky jim na to skočili !!!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

První čtyři pětiny dávek vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení, již společnost Sanofi Pasteur, přední výrobce vakcín proti chřipce, dodala do České republiky. Firma o tom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru